newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

המתנחלים הזעיקו, החיילים עצרו 5 ילדים פלסטינים שקטפו עכוב

החיילים עצרו בכוח את הילדים, בני 8 עד 12, לאחר שהם ליקטו את הצמח באזור הסמוך לכפרם, בקרבת ההתנחלות חוות מעון. עד ראיה: "לא ראיתי בחיים דבר כזה, לקחו אותם רק בגלל הלחץ של המתנחלים"

מאת:

חיילים עצרו היום (רביעי) בשעות הצהריים חמישה ילדים פלסטינים בזמן שליקטו צמחים סמוך לכפר רכיז שבדרום הר חברון. הילדים, בני 8 עד 12, ליקטו את צמח העכוב, שהוכרז כצמח מוגן אף כי הוא משמש כצמח מרפא ומאכל מסורתי בחברה הפלסטינית.

"תסתכלו על עצמכם". חיילים עוצרים ילדים בכפר רכיז, דרום הר חברון (צילום: נאסר נוואג'עה, בצלם)

"תסתכלו על עצמכם". חיילים עוצרים ילדים בכפר רכיז, דרום הר חברון (צילום: נאסר נוואג'עה, בצלם)

השטח בו ליקטו הילדים את הצמח נמצא קרוב להתנחלות מעון. לדברי עדי ראיה, בתחילה מתנחלים רדפו אחרי הילדים ואז הזעיקו את הצבא. חיילים שהגיעו למקום עיכבו את הילדים בכוח ולקחו אותם למעצר.

בתיעוד האירוע שצילם תחקירן בצלם נראים חיילים לוקחים בכוח את הילדים לרכבים הצבאיים, בעוד תושבים פלסטינים שהיו המקום קוראים לעברם "תסתכלו על עצמכם".

נאסר נוואג'עה, תחקירן בצלם שהגיע למקום: "הרבה משפחות אוספות עכוב לאכול או למכור. לפי החוק מותר לקטוף עד 5 קילו. הילדים הולכים בהרים ומחפשים. אחרי שהם התקרבו ליד חוות מעון, המתנחלים גילו אותם. הם רדפו אחרי הילדים, גרשו אותם ולקחו את העכוב.

"הילדים רצו עד הכפר רכיז והמתנחלים קראו לצבא. הילדים בני 8 עד 12, התחבאו באחד הבתים והצבא והמתנחלים, כולל הרבש"צ, נכנסו לבית. הגיעו גם קצינים בכירים. אחד החיילים תפס ילד ואז גם האחרים תפסו וגררו אותם לרכבים. הילדים ביקשו שיחכו עד שאבא שלהם יגיע, אבל זה לא עזר. לא ראיתי בחיים דבר כזה, לקחו אותם רק בגלל הלחץ של המתנחלים, הם הרי יכלו פשוט להזהיר אותם".

הילדים שוחררו מתחנת המשטרה בחברון לאחר מספר שעות, שניים מהם קיבלו זימון לחקירה ביום ראשון.

למרות שפנינו בשעה מוקדמת יחסית לתגובה, דוברות הצבא בחרה לעכב את תגובתה שעות ארוכות. בתגובה שנמסרה לבסוף נאמר: "מוקדם יותר היום זוהו מספר חשודים שחדרו לשטח של בית בדרום הר חברון. סיור צבאי שהיה במקום איתר את החשודים והעביר אותם להמשך טיפול של משטרת ישראל, אשר פעלה לאיתור הוריהם ושחרורם לביתם". הטענה בדבר חדירה לשטח של בית מנוגדת לדיווח של עדי ראייה שאיתם שוחחנו. כך או כך, היא לא יכולה לשמש הצדקה לשימוש בכוח נגד ילדים.

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
ארונו של מייקל לוין, שנהרג במלחמת לבנון השנייה, מובא לקבורה בהר הרצל בירושלים, ב-3 באוגוסט 2006 (צילום: יוסי זמיר / פלאש90)

ארונו של מייקל לוין, שנהרג במלחמת לבנון השנייה, מובא לקבורה בהר הרצל בירושלים, ב-3 באוגוסט 2006 (צילום: יוסי זמיר / פלאש90)

יום של תחושת כישלון שלא הצלחנו לעצור מלחמות מיותרות

בילדותי יום הזיכרון היה בעיני יום של עצב טהור. התחושה הזאת התחלפה בזעם על כל כך הרבה מוות מיותר במלחמות על כלום ושום דבר. המסגרת הפוליטית הבאה שתקום בשמאל חייבת להיות כזאת שתתייצב מיד נגד עוד מלחמה מיותרת, בלי תהיות ובלי ספקות

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf