המשטרה עיכבה מפגיני אקלים אף שלא השתתפו במחאה

המפגינים מחו בירושלים מול משרד האוצר שכתב למינהלת האקלים כי "אין דחיפות" לפעול בעניין האקלים. המשטרה ידעה על המחאה מראש, עיכבה מפגינים והחרימה ציוד. "המשטרה עומדת בצד של האוצר", אמרו המפגינים

מאת:
המשטרה החרימה ציוד אף שלא נעשה בו שימוש לחסימת כבישים (צילום: אורן זיו)

המשטרה החרימה ציוד אף שלא נעשה בו שימוש לחסימת כבישים (צילום: אורן זיו)

משטרת ירושלים נערכה מראש ומנעה הבוקר (ראשון) פעולה ישירה של פעילי אקלים מול משרד האוצר במחאה על כך שהמשרד מכחיש את משבר האקלים.

עשרות מפגינים הגיעו בשעות הבוקר המוקדמות לכניסה למשרד האוצר מול הכנסת. המחאה נערכה מול משרד האוצר לאחר שבחודש שעבר פורסם בדוח מבקר המדינה כי המשרד כתב למינהלת האקלים: "אין דחיפות לפעול בנוגע לשינויי האקלים".

אולם המשטרה ידעה מראש על ההפגנה, ונערכה עם שוטרי יס"מ ובלשים. בשל נוכחות השוטרים, החליטו המפגינים למחות על המדרכה ולא לקיים פעולה ישירה.

אולם למרות שהמחאה התנהלה בשקט ולא נחסמו בה כבישים, בלשים של תחנת מוריה עצרו כלי רכב, ערכו בהם חיפוש והחרימו ציוד לחסימת כבישים כמו צינורות פלסטיק ושרשראות, למרות שלא נעשה בהם שימוש, ועיכבו ארבעה מפגינים בחשד של "כוונה להפר את הסדר הציבורי", למרות שלא נחסמו כבישים. הם עוכבו בכלי הרכב שלהם ולא בזמן שהשתתפו במחאה.

"הגענו למשרד האוצר לנסות ולהעביר מסר ברור ונחוש לגבי משבר אקלים", סיפר מייקל, אחד המפגינים. "המשטרה היתה ערוכה, ולצערי במקום לחכות שאנשים יפגינו, הם ערכו חיפושים על גופם של מפגינים ובכלי הרכב והחרימו ציוד שלא עשו בו שימוש. לעצור מישהו שעומד ללכת להפגין זה פשוט מטורף. אנחנו רואים באיזה צד המשטרה ועל מי היא מגינה".

המפגינים מקבוצת המרד בהכחדה וגרינפיס נשאו שלטים שעליהם נכתב "משרד האוצר מתדלק אסון אקלימי אקולוגי". הם קראו לקדם חקיקת אקלים, לפתח אנרגיות מתחדשות, להעניק סובסידיה למזון מהצומח ולבטל את  הסכם קצא"א.

בהודעה ששלחו המפגינים נאמר כי "משרד האוצר מתדלק את משבר האקלים, בעוד שהוא מסרב פעם אחר פעם לתקצב כל יוזמה הקשורה לאקלים".

בלשי משטרה מחרימים צינורות מכלי רכב של מפגינים מול משרד האוצר (צילום: אורן זיו)

בלשי משטרה מחרימים צינורות מכלי רכב של מפגינים מול משרד האוצר (צילום: אורן זיו)

בדוח מבקר המדינה על התמודדות הממשלה עם משבר האקלים נכתב כי "למעט פעולות נקודתיות בנושא של משרד החקלאות בתחום תשתיות הניקוז, של המשרד לביטחון הפנים בנושא היערכות גופי חירום ושל נציבות כבאות והצלה לישראל בנושא אזורי חיץ לצמצום שריפות, לא נעשו פעולות נוספות כדי לבסס את תהליכי ההיערכות של מדינת ישראל על ידע כלכלי מפורט על ידי המנהלת ויתר משרדי הממשלה". עוד נכתב כי המנהלת להיערכות למשבר האקלים, שהוקמה ב-2018, פועלת ללא תקצוב ותקנים בשל סירוב של האוצר.

"המשטרה עיכבה את החברים שלי בלי שום עילה או זכות, יש לנו זכות למחות", אמר מתי, אחד המפגינים. "משרד האוצר מקבל גיבוי מלא מהמשטרה. אנחנו לא נגדם ולא נגד משרד האוצר, אבל אם לא הם לא ישנו את המדיניות, אנחנו נחזור שוב ושוב עד שהם יבינו שאי אפשר להמשיך ככה. אנחנו במצב חירום אקלימי".

זאת הפעם השנייה בתקופה האחרונה שהמשטרה נערכת מראש ומונעת מחאה של פעילי אקלים. בחודש שעבר, כוח משטרה גדול סיכל פעולת מחאה של המרד בהכחדה מול משרדי ההנהלה של בנק הפועלים בתל אביב. גם אז עוכבו מפגינים, נערכו חיפושים ברכבים וציוד הוחרם.

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן

אילוסטרציה: pixabay

פרשת NSO היא רק סימפטום של האמונה הישראלית בכוחות הביטחון

התרגלנו לפטור כל ביקורת על אמצעי הביטחון במשיכת הכתף של "מלחמה היא דבר מכוער", וכך הפכה "מלחמה" למטפורת ברירת המחדל בכל פעם שאנחנו רוצים לזרוק הצידה את זכויותיו של מישהו. ועכשיו, שלא במפתיע, זה הגיע לתוך הטלפון שלנו

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf