newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

המשטרה נחושה להבעיר את ירושלים ואל אקצא

מראשית האירועים בשער שכם ואח"כ בשייח' ג'ראח, מי שהתחיל באלימות היתה המשטרה. זה היה הדפוס גם אתמול באל אקצא, ושל החסימות הערב של המתפללים בדרך ללילת אל קאדר. "הם רוצים להדליק את המצב", העיד פלסטיני שנכח במקום

מאת:

בשבוע שעבר, במשך ארבעה ימים רצופים, פיזרה המשטרה מדי ערב צעירים פלסטינים שהגיעו לתמוך במשפחות פלסטיניות בשכונת שייח׳ ג'ראח שבמזרח ירושלים. המשטרה דיווחה על ״עימותים״ ו״הפרות סדר״, כאשר במציאות מי שהפעילו אלימות היו השוטרים עצמם. בשלושת הימים האחרונים, הפלסטינים בשכונה התחילו גם הם להתעמת עם השוטרים והמתנחלים, ובין השאר הציתו מכונית של מתנחלים. בדיוק כמו שקרה בחסימת שער שכם בגדרות במחצית הראשונה של חודש הרמדאן, המשטרה הפעילה כוח מיותר, ואז עוד כוח, וכשהאלימות הממוסדת נתקלה בתגובה מהרחוב הפלסטיני, המשטרה יכולה להצדיק שימוש בעוד יותר כוח.

שוטרים מפזרים בכוח פלסטינים בשער שכם, 7 במאי 2021 (צילום: אורן זיו)

קודם זורקים רימוני הלם, אחר כך חושבים. פלסטינית נמלטת מרימון הלם אתמול בשער שכם (צילום: אורן זיו)

כך, אתמול, בהפגנה השבועית בשייח' ג'ראח, כמו זו שבה הותקף ח״כ עופר כסיף לפני חודש, שוטרים השליכו רימוני הלם לעבר הקהל, רובו פעילי שמאל יהודים. בהמשך הערב, פעילים שהגיעו מאום אל פחם נחסמו בכניסה לשכונה, וקיימו את ארוחת האיפטאר על המדרכה. בתוך השכונה, רחוב עותמאן בן אפן החל להידמות לרחוב השוהדא בחברון, עם רב של מספר חסימות, מאות שוטרים חמושים, פרשים, מפקדים שהסתובבו עם מפות, ומתנחלים שנכנסו באופן חופשי יחסית בעוד פעילי שמאל ופלסטינים נחסמו ללא שום צו חוקי.

בעוד המשפחות הפלסטיניות הנמצאות בסכנת פינוי סעדו איפטאר מול הבית של משפחת ראווי שפונה ב-2009, מתנחלים רקדו ושרו שירי שבת תחת אבטחה של עשרות שוטרים חמושים. זה היה כנראה חלק מה"הסכם״ בין ח"כ איתמר בן גביר עם לשכת ראש הממשלה שבמסגרתו הוא פינה את ה"לשכה" שלו מהשכונה תמורת הצבת כוח קבוע בשייח' ג'ראח.

ערב קודם לכן, בחמישי בעבר, מתנחל ריסס גז פלפל עם תחילת סעודת האיפטאר, והאירוע הידרדר לקרב כסאות וחפצים בין המתנחלים לתושבים. לא במפתיע, יממה לאחר מכן נעצר אחד ממובילי המאבק בשכונה, סאלח דיאב, באשמת ״תקיפה על רקע לאומי״ בעוד אף מתנחל לא נעצר. באותו ערב, תיעדנו את סגן ראש עיריית ירושלים אריה קינג אומר לפעיל פלסטיני שחבל שלא נורה בראשו. כפי שכתבה אורלי נוי, מדובר במדיניות ולא בהתבטאות אישית, כפי שטענו בדוברות העירייה.

על הרקע הזה צריך לראות את האירועים אמש (שישי) במתחם אל אקצא שבהם נפצעו למעלה מ-200 פלסטינים, כ-14 מהם נפגעו בפניהם ובראשם. בתקשורת הישראלית הבליטו את השוטרים שנפצעו קל, והפרשן רון בן ישי טען בוויינט כי המשטרה פעלה "באופן שקול ומדוד" וכי ללא היערכות מוקדמת "ייתכן שלא היה מנוס מלפתוח באש חיה על המפגינים". אך מהעדויות, מהסרטונים וממה שראיתי בעצמי אתמול בעיר העתיקה, עולה תמונה שונה לגמרי.

שוטרים מפזרים בכוח פלסטינים בשער שכם, 7 במאי 2021 (צילום: אורן זיו)

שוטרים מפזרים בכוח פלסטינים בשער שכם, 7 במאי 2021 (צילום: אורן זיו)

לפני מקור פלסטיני שנכח אתמול באל אקצא, העימותים החלו לאחר ששוטר זרק רימון הלם לעבר מתפללים בשער השלשלת, סמוך לכניסה למתחם אל אקצא. "אחרי זה התחילו לזרוק אבנים על השוטרים", סיפר המקור, "אבל במקום לסיים את האירוע הנקודתי הזה, מאות שוטרים התפרצו לתוך המתחם וככה החלו העימותים שהשתתפו בהם אלפים. היה ממש מסוכן בפנים, המשטרה ירתה ללא אבחנה, היתה הרגשה שהם רוצים להדליק את המצב" .עיתונאי פלסטיני שהיה בתוך המתחם סיפר, כי השוטרים ירו ישירות לעבר העיתונאים, תקפו אחרים והשליכו רימוני הלם גם לתוך המרפאה שטיפלה בפצועים.

ההחלטה של המשטרה להגיב בעוצמה כזו לאירוע הנקודתי מראה שהיא מכוונת להסלמה, במיוחד לפני לילת אל קאדר שחל הלילה, ויום ירושלים והדיון המשפטי בעליון על פינוי המשפחות בשייח' ג'ראח, הצפויים שניהם ביום שני. גם הערב המשטרה הקשתה על מתפללים להגיע לאל אקצא וחסמה את כביש 1 מפני פלסטינים אזרחי ישראל שביקשו להגיע לתפילות. אך אם אפשר ללמוד משהו מההצלחה של הצעירים בשער שכם, כשמדובר במחאה עממית שקשורה למתחם אל אקצא, ישראל מתקשה מאוד לדכא אותה בכוח. ככה קרה גם במאבק נגד המגנומטרים ב-2017.

בשער שכם, שם נכחתי אתמול בערב, המשטרה החלה לפזר את הקהל – כולל משפחות וילדים רבים שיצאו מתפילה הלילית וביקשו ללכת הביתה – בירי בואש לעבר האנשים ולתוך חנויות ודוכנים, ובהשלכת רימוני הלם גם לעבר ילדים. גם מתוך העיר העתיקה הגיעו תיעודים דומים.

כוח מיוחד של שוטרי ימ"מ, חובשי מסכות, הסתובב ברחובות והטיל אימה על הקהל. הם דחפו אנשים, איימו בנשק ובמקרה אחד אף לקחו מפתחות מרכב שנסע בכביש והשליכו אותם, כל זאת ללא כל עימותים שקדמו לכך. בהמשך, מכתזית משטרתית ירתה מי בואש לעבר חנויות במוסררה ודוכנים מול שער שכם.

אך יש עוד רקע לאירועים האחרונים, שאי אפשר להתעלם ממנו. בזמן שהמגעים להקמת ממשלת אחדות בין נפתלי בנט ליאיר לפיד מתקדמים, יש אדם אחד שיש לו אינטרס שהעניינים יתלקחו – בנימין נתניהו. עם האירועים במזרח ירושלים יימשכו, במיוחד במתחם אל אקצא, ובמקרה שגם בעזה יבחרו להגיב לאירועים, הדבר יקשה מאוד על בנט וסער להצטרף לממשלה שנתפסת ״שמאלית״.

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
חייבים להבחין בין ויתורים שאינם בלב הערכי לאלו שמהווים התקפה על עיקר העיקרים. תמר זנדברג ונפתלי בנט (אוליביה פיטוסי / פלאש 90)

חייבים להבחין בין ויתורים שאינם בלב הערכי לאלו שמהווים התקפה על עיקר העיקרים. תמר זנדברג ונפתלי בנט (אוליביה פיטוסי / פלאש 90)

חוק האזרחות: הצפרדע שעלולה לחנוק את השמאל הציוני

כניסתן של מפלגות שמאל לממשלה החדשה מחייבת ויתורים ופשרות, אבל תמיכה בחוק האזרחות תבהיר שאין לשמאל הזה קווים אדומים והכל נתון לסחר-מכר פוליטי. את החוק הזה אי אפשר לתקן או למתן. הוא רקוב מוסרית מהשורש

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf