newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

המשטרה הטילה מעצרי בית על שני פעילים מנצרת לסיכול מעורבותם במחאה

בעקבות ערר שהגיש ארגון עדאלה על תנאי השחרור של הנאא דאהר, אחת משני הפעילים, המשטרה הסכימה לבטל את מעצר הבית – אחרי שההפגנה שבה היתה אמורה להשתתף כבר התקיימה

מאת:

משטרת ישראל חזרה בה היום (שלישי) ממעצר הבית וממרבית התנאים המגבילים שהטילה על הפעילה הנאא דאהר מנצרת, לאחר שמרכז עדאלה (המרכז המשפטי לזכויות המיעוט הערבי) הגיש ערר לבית משפט השלום בנצרת על תנאי השחרור שנקבעו לה. בימים הקרובים יכריע בית המשפט בערעור נוסף, שהגיש הפעיל מנהל חאיק.

הנאא דאהר ומנהל חאיק הם פעילים בולטים בתנועה ״אל חראק אלנסראוי״, שחבריה מארגנים ומשתתפים בהפגנות בנצרת בכמה נושאים לאומיים. בשבת האחרונה, השניים זומנו לחקירה, שלאחריה מסרה להם המשטרה צווי מעצר בית למשך חמישה ימים. בנוסף, הוטלו על השניים מגבלות נוספות, כגון איסור על כל תקשורת ביניהם ואיסור על שימוש ברשתות החברתיות.

הזימון לחקירה הגיע בשבת, שעות לפני שהתנועה קראה להפגין בנצרת בסולידריות עם האסיר נאסר אבו חמיד, הסובל ממצב בריאותי קשה ומידרדר, ואשר הרשויות בישראל מסרבות לשחררו לקבלת טיפול רפואי מתאים, כפי שדורשת משפחתו.

"מטרת המשטרה היתה להטיל מורא על מי שביקשו לממש את זכותם החוקתית למחות". הפגנת סולידריות בנצרת (צילום: מוחמד ח'ליליה)

ל"שיחה מקומית" נודע כי לפעילה נוספת מחיפה הוגש צו מעצר בית במטרה שלא תשתתף או תארגן פעילות מחאה בחיפה. בפועל, מסתמנת שיטה חדשה, שבה נוקטת המשטרה נגד פעילים פלסטינים: להוציא נגדם צווי מעצר בית מבלי שיוצגו כל חשדות או ראיות נגדם, רק במטרה למנוע מהם לארגן הפגנה או כל עצרת, אפילו אם הן נערכות לפי החוק.

למרות המעצרים הללו, ההפגנה המדוברת נערכה בנצרת בשבת, ואתמול (שני) נערכה הפגנה נוספת בסולידריות עם הנגב.

"זה התחיל באירועי מאי", אומר פעיל חברתי שביקש להישאר בעילום שם, והוסיף: "אנחנו מרגישים שהמשטרה חוששת ופוחדת מתנועות הצעירים בכל האזורים, כי לא מדובר במפלגות או בעמותות, אלא בגוף שכל אחד בו הוא מנהיג. הפעילות שלנו ממשיכה ביחס לכל הסוגיות הלאומיות, המהלכים הללו של המשטרה לא מרתיעים אותנו. מאז אירועי מאי התחלנו להרגיש שהמשטרה מעלה הילוך בפעילות נגדנו, וזה בא לידי ביטוי גם בנגב לאחרונה".

שופטת בית משפט השלום בנצרת, עדי במביליה איינשטיין, אישרה היום את הסכמת המשטרה לבטל מידית את מעצר הבית של הנאא זאהר. האיסור על יצירת הקשר עם הפעיל האחר נותר על כנו.

מארגון עדאלה נמסר: ״לא היתה כל עילה לחקירה, למעצר או לתנאים המגבילים שהוטלו, ועד לרגע זה לא ביססה המשטרה, בפני העצורים או בפני בית המשפט, את החשדות המופרכים שבגינם הוחזקו. נראה בבירור כי מטרת המשטרה היתה להטיל מורא על מי שביקשו לממש את זכותם החוקתית למחות. למרבה הצער, אין זו הפעם הראשונה שאנו נתקלים בדיכוי שיטתי של פעילים חברתיים ופוליטיים הקוראים להשתתף בהפגנות לגיטימיות. נמשיך להיאבק נגד הפגיעה בחופש ההפגנה בכל האמצעים החוקיים העומדים לרשותנו".

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
פגיעה בכבוד המת. הפטריארך הלטיני של ירושלים, פיירבטיסטה פיצבאלה, במסיבת עיתונאים בבית החולים הצרפתי בירושלים (צילום: אורן זיו)

פגיעה בכבוד המת. הפטריארך הלטיני של ירושלים, פיירבטיסטה פיצבאלה, במסיבת עיתונאים בבית החולים הצרפתי בירושלים (צילום: אורן זיו)

הכנסיות הנוצריות: "אלימות המשטרה בהלווית אבו עאקלה - פגיעה בחופש הדת"

"לא היתה שום הצדקה לפיזור האבלים במכות ובאלות", אמרו ראשי הכנסיות הקתוליות במסיבת עיתונאים בירושלים. מנהל ביה"ח הצרפתי סיפר שהמשטרה הודיעה שאם יונפו דגלים, היא תפזר את הלוויה בכוח

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf