"החיים שלנו שווים יותר מהרווחים של תשובה"

פעילי מגמה ירוקה והמרד בהכחדה חסמו את הכניסה לוועידת אנרגיה ועסקים, במחאה על הכוונה להקים צינור להולכת גז מישראל לאירופה. הם קשרו את עצמם אחד לשני בשרשראות וצינורות שעליהם נכתב "לא לגז". שוטרי יס"מ פינו את המוחים אחרי שעה, ועצרו חמישה מהם

מאת:
השאירו תגובה
א א א

המשטרה עצרה חמישה מפגינים שחסמו את הכניסה לוועידת אנרגיה ועסקים שנפתחה הבוקר (שני) בכפר המכביה ברמת גן. המפגינים קשרו את עצמם לכניסה בעזרת שרשראות וצינורות, ומחו נגד הכוונה להקים צינור להולכת גז מישראל לאירופה. הם קראו לשימוש באנרגיות חלופיות וירוקות במקום.

פעילי מגמה ירוקה והמרד בהכחדה (XR) חסמו את הכניסה הראשית לכפר המכביה, שם מתקיימת הוועידה ה-17 לאנרגיה ועסקים, בהשתתפות שר האנרגיה יובל שטייניץ; מנכ"לי חברות אנרגיה, בהן נובל אנרג'י ורציו; ומנכ"ל קונסורציום IGI פוסידון, שמפתח את צינור הגז לאירופה. התוכנית להקמת ה-East Med Pipeline, מתקיימת בשיתוף עם ממשלות ישראל, יוון, איטליה וקפריסין.

פעילי מגמה ירוקה והמרד בהכחדה בהפגנה מול ועידת אנרגיה ועסקים, 2 בדצמבר 2019 (צילום: אורן זיו)

בשעה שמונה בבוקר, בעת שהמוזמנים עשו את דרכם למושב הפתיחה של הכנס, המפגינים קשרו את עצמם לכניסה כשם מחוברים אחד לשני בשרשראות וצינורות, שעליהם נכתב: "לא לגז". שוטרי יס"מ שהוזעקו למקום פינו את המוחים לאחר כשעה, כשהם משתמשים בקאטרים וסכינים כדי להפריד אותם זה מזה. חמישה מפגינים נעצרו ונלקחו לתחנת משטרת בני ברק.

"יספרו לכם שקרים על כמה שהגז טוב. אנחנו פה כדי לנפץ את השקר הזה ולקרוא למעבר מהיר לאנרגיות מתחדשות", אמרה לקהל המשתתפים בכנס לידיה מורדבינקין, מובילת קמפיין ים וחופים במגמה ירוקה, לפני שנעצרה. לדבריה, "באתי לכאן הבוקר כי אני רוצה להעביר מסר לממשלת ישראל – שהחיים שלי שווים יותר מהרווחים של (יצחק) תשובה, ושכל טייקוני הגז מספרים לנו שקרים, שהגז שזה אנרגיה טבעית וירוקה. הכל נועד שמעטים ירוויחו על חשבון החיים שלנו".

מורדבינקין ביקשה להזכיר שישראל היא מעצמת אקלים-טק, אך פחות מ-6% ממשק האנרגיה מגיעים מאנרגיות מתחדשות. לדבריה, "אנחנו יכולים להפיק המון חשמל ואנרגיה ממקורות מתחדשים כמו השמש, שזורחת תמיד".

"כשאני שומעת על צינור הגז הזה, אני יודעת שהתקווה שיש לי שנעבור לאנרגיה מתחדשות, שאולי נצליח להציל את העולם מנקודת האל-חזור, הולכת לפח. הצינור הזה יתקע אותנו לעוד עשרות שנים של אנרגיה מזהמת שהורסת את העולם", אמרה אמונה גולדמן, כשהיא חוסמת את הכניסה לכנס. "אומרים לי את צעירה, את יכולה להנות מהחיים. הלוואי שהיתי שם, הלוואי שיכלתי להמשיך את החיים שלי בלי להיות מודעת לעבודה שאין לי עתיד. אני יודעת שאנשים שומעים על זה וחושבים שזה משהו רחוק, אבל כשזה יגיע כולם יתאחדו כדי למצוא פתרון. האסון באמת קרוב".

פעילי מגמה ירוקה והמרד בהכחדה בהפגנה מול ועידת אנרגיה ועסקים, 2 בדצמבר 2019 (צילומים: אורן זיו)

פרויקט הצינור המזרחי של הים התיכון נועד להקים צינור להולכה וליצוא של גז טבעי ביבשה ובים, שיחבר ישירות את משאבי מזרח הים התיכון ליוון דרך קפריסין וכרתים. הפרויקט נועד כיום להעברת גז מהמאגרים בקפריסין ובישראל ליוון, ולהתחבר לצינורות פוסידון ו-IGB, שבהם יועבר הגז לאיטליה ולמדינות דרום ומזרח אירופה נוספות.

העיתונאי חיים שדמי חשף בשבוע שעבר בזמן ישראל כי בן דודו של נתניהו, נתן מיליקובסקי, רכש באחרונה חברה יוונית לייצור פלדה, בזמן שראש הממשלה בנימין נתניהו מקדם כבר שנים את ההסכם להקמת צינור שיחבר בין ישראל, קפריסין, יוון ואיטליה. על פי הפרסום, ביוני השנה רכש מיליקובסקי את חברת "הלניק סטיל", ענקית ייצור הפלדה שירדה מגדולתה אחרי שהיתה חברת הפלדה השנייה בגודלה ביוון.

במרץ האחרון פירסמה חברת נתיבי הגז הממשלתית הישראלית (נתג"ז) את תוצאותיה הכספיות לשנת 2018, שמהם עולה כי החברה החלה "מגעים עם חברת IGI Poseidon". על פי "זמן ישראל", המגעים בין פוסידון לנתג"ז התרכזו בהקמת מערכת הולכה ויצוא גז למדינות באירופה.

"נתניהו הוא מהדוחפים העיקריים לחתימת ההסכם בין ישראל, יוון וקפריסין על הקמת צינור הגז לאירופה", כתב שדמי ב"זמן ישראל". "כניסת מיליקובסקי לעסקי הפלדה ביוון בדיוק כשמדינת ישראל בראשות בן-דודו מנהלת מגעים וחותמת הסכם בינלאומי בתחום הולכת ויצוא הגז שכמה מדינות, ובהן יוון, מעורבות בו, ואתן גם מיליארדים רבים – מעוררת תמיהה". מיליקובסקי מסר בתגובה ל"זמן ישראל" כי "לראש ממשלת ישראל אין כל מידע על רכישת הלניק סטיל. מעולם לא שוחחתי עמו על עסקה זו. בנוסף, אני לחלוטין בור בכל הקשור לפרויקט צינור הגז ואין לי כל מעורבות בו. לחברה אין כלל קשר לייצור צינורות גז".

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
מארק צוקרברג (צילום: Friesehamburg, ויקימדיה CC BY-SA 4.0)

מארק צוקרברג (צילום: Friesehamburg, ויקימדיה CC BY-SA 4.0)

הגברים בוכים בפייסבוק, וצוקרברג מתגייס להגנתם

בעוד נשים נלחמות על זכותן לחיים ולהגנה מאלימות מינית, גברים נאלצים להילחם על זכותם לא להיעלב. זהו מאבק עיקש, שכולל שעות של לחיצה על "דווח על תגובה זאת". מרגש לראות שבהנהלת הרשת החברתית השכילו לזהות את האוכלוסייה שהכי זקוקה להגנה

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
תרמו עכשיו
silencej89sjf