newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

הלופר של נתניהו משוכלל אפילו מזה של נטע ברזילי

בעוד ראש ממשלה חשוד בפלילים מקבל במה פתוחה כדי לשחזר טיעונים שחוקים שכבר טחן עד דק, את עהד תמימי, הנערה שסטרה לחייל שפלש לביתה, מסתירים מאחורי דלתיים סגורות

מאת:
השאירו תגובה
א א א

שתי תצוגות התכלית שסיפקו לנו אתמול מערכות החוק, המשפט והתקשורת הישראליות מספרות במידה רבה את הסיפור העצוב של השפל שבו אנחנו נמצאים.

ביום שבו בית משפט צבאי החליט לסגור את משפטה של עהד תמימי בפני הציבור והתקשורת, קיבל ראש הממשלה במה תקשורתית פתוחה כדי להשמיע את דברי הסנגוריה שלו על עצמו במשפט שלא ברור כלל אם יתנהל. אחרי הכל, היועץ המשפטי הוא עדיין אביחי מנדלבליט. אותו ראש ממשלה שמגיח לתקשורת רק כדי לשאת נאומים בסגנון עדת הרודנים באשר הם, שלא מוכן לתת דין וחשבון ציבורי בשום ראיון אמיתי, שגם אחרי שיש נגדו המלצות של המשטרה עדיין לא מדבר עם התקשורת אלא רק דרכה, מנצל אותה ככלי קיבול לצרכי התעמולה המחושבת שלו, והתקשורת מתמסרת. לא היה בדברים של נתניהו דבר שלא שמענו כבר קודם – מההתרברבות בסבנה ועד מעלותיו כשר אוצר וההתקרבנות הנצחית שלו מול כל הקמים עליו להפילו.

> ביהמ"ש הצבאי: המשפט נגד עהד תמימי ייסגר בפני הציבור והתקשורת

ההצגה הטובה בעיר. בנימין נתניהו ועהד תמימי (צילומים: קובי גדעון/לע"מ, אורן זיו/אקטיבסטילס)

בדלתיים סגורות, "לטובתה"

נטע ברזילי, שזכתה אמש בתחרות "הכוכב הבא" ותייצג את ישראל בארוויזיון הקרוב, נודעה בזכות השימוש הווירטואוזי שלה ב"לופר", מכשיר שבעזרתו היא מקליטה את עצמה תוך כדי שירה ומשמיעה את ההקלטה שוב ושוב. השימוש שעשה אתמול נתניהו ב"לופר" הווירטואלי שלו והחזרה הנצחית על עצמו האפילו אפילו על המיומנויות של ברזילי. איזו הצדקה יש לשדר בכל הערוצים את תגובתו של נתניהו אם היא לא מלווה במסיבת עיתונאים שבה אפשר גם להציג בפניו שאלות? ואפילו אם היתה אפשרות כזו, מה ומי היו שואלים, כאשר כמעט כל השורה הראשונה של התקשורת המסחרית כאן מעורבת עד צוואר בסחי הזה, מידיעות אחרונות וישראל היום ועד לחדשות 10 וערוץ 2? בהצגה הזו התקשורת הישראלית לא רק מספקת את הבמה, אלא מהווה שחקן מרכזי בה, על כל המשתמע מכך ביחס למידע אליו נחשף או לא נחשף הציבור.

הצגה לא רעה היה יכול לספק גם המשפט של עהד תמימי, נערה שחגגה את יום הולדתה ה-17 בכלא כי הסרטון שבו תועדה סוטרת לחייל שפלש לביתה הפך אותה לסוג של סמל ובכך לאיום על כבוד הכיבוש, ועל כן היא עצורה עד תום ההליכים (!), שיכולים להימשך שבועות וחודשים, שבועות וחודשים שהנערה הזו תשב בכלא על סטירה. אבל את "ההצגה" הזו מונעים מאיתנו בכל מחיר, כי כאן מדובר בהצגה מסוג אחר לגמרי; בעוד פרשת נתניהו מעידה כביכול על חוסנה של מערכת אכיפת החוק הישראלית, שבה גם ראש ממשלה יכול למצוא את עצמו מושא לחקירות ולכתבי אישום, ההצגה של משפט תמימי היתה חושפת את קלונה של אותה המערכת בריש גלי. את הדבר הזה ביקש בית המשפט למנוע בהחלטה השערורייתית לפיה המשפט של עהד תמימי יערך בדלתיים סגורות, כביכול לטובת הנערה, על אף שהיא עצמה ביקשה באמצעות עורכת דינה גבי לסקי לפתוח את המשפט לתקשורת ולקהל. את ההחלטה הזו אפילו התקשורת "השמאלנית" בארץ לא מאתגרת. כי קלונה של המערכת הוא הקלון של כולנו.

אני מאחלת לנתניהו שיזכה להליך הוגן, גם אם ממנו עצמו אין שום סיבה לצפות להגינות, שהיתה צריכה להתחיל בהודעת התפטרות עם פרסום המלצות המשטרה. באשר לעהד תמימי, אפילו הנאיבים שבינינו לא יביעו משאלה כזו. המרחק בין עהד תמימי להליך הוגן הוא בדיוק המרחק שבין כיבוש לבין צדק ולהגינות.

> תיעוד: אם יש ספק – אין ספק. כך נעצרים ילדים פלסטינים בחברון

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן

יונתן פולק מובא לדיון בבית המשפט בירושלים, ב-15 בינואר 2019 (צילום: אורן זיו)

המשטרה הרחיקה את יונתן פולק מהשטחים אף שהוא עצור

פולק עצור כבר כשבועיים לאחר שסירב להתייצב לדיונים בקובלנה שהגיש נגדו ארגון הימין עד כאן. התזמון, בסמוך להודעת השר בנט על צווי הרחקה מינהליים לפעילי שמאל, מעלה תהיות קשות, לאחר שבשנתיים האחרונות פולק לא נעצר או זומן לחקירה, וגם אחרי שנעצר לא הובא לחקירה במשטרה

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf