newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

היום שבו משרד החוץ יודיע לעולם שמלחמה היא שלום

את הנאורות החליף עידן השקר והעובדות האלטרנטיביות. אבל יש מה לעשות מול כותרות ואמירות שקריות: להמשיך להיצמד לאמת ולחשוף אותה. כמה יוזמות אזרחיות כבר עושות את זה

מאת:
השאירו תגובה
א א א

מעניין מה היו אומרים הוגי הנאורות, שהיו משוכנעים שהתבונה עומדת להשיג ניצחון בלתי מעורער על פני הבורות, האמונות הטפלות והדעות הקדומות, על העידן שבו אנו חיים. השקרים נעשו גלויים כל כך, וחסרי בושה כל כך, ועכשיו הרי הם כבר אינם שקרים, אלא עובדות אלטרנטיביות, כלומר עובדות שמשקלן שווה לעובדות שאותן הן באות להחליף. שילוב של ציניות חסרת גבולות ובורות מתוחזקת היטב הוא אולי המאפיין הבולט ביותר של הפוליטיקה העכשווית, בדיוק אותה פוליטיקה שהנאורות ביקשה לתקן.

סרטון הערבים הנוהרים הידוע הוא דוגמה בולטת לכך. כל כך הרבה דובר בסרטון הזה שפרסם נתניהו בבחירות האחרונות שנראה שהוא נשחק והפך לבדיחה עצובה. לכך שאסור לנו להתייחס בהומור, סאטירי ככל שיהיה, לעוולות מוסריות כאלו אתייחס בפעם אחרת. אך מה שהתפספס בשיח על הסרטון הזה הוא העובדה שמעבר להסתה המכוערת שבו, הוא היה שקרי, ולא רק זאת, אלא שמובילי קמפיין הליכוד הודו בכך בפה מלא מיד לאחר הבחירות.

הטקטיקה של הפחדה המתבססת על שקרים חוזרת על עצמה שוב ושוב לנגד עינינו בשנים האחרונות. מתנגדי הברקזיט, לדוגמה, טוענים כי קמפיין העזיבה הפעיל מניפולציות בין אם על ידי חריגה מהסכום המותר ובין אם על ידי הצגת נתונים שקריים בנושאי הגירה וכלכלה, ועל כן תוצאות המשאל אינן לגיטימיות. וכמובן, טראמפ. זו טקטיקה ששייכת למשטרים פופוליסטיים ואפלים, אך מעבר לכך, היא מהווה אתגר משמעותי לתיאוריה הדמוקרטית: כיוון שאם ניתן לדמוקרטיה להמשיך להיתפס רק כהכרעת הרוב ולא כמכלול שלם של אתוס וערכים, נשאיר אותה חשופה לחלוטין בפני המניפולציות של בעלי ההון והכוח.

משרד החוץ מפיץ עובדות אלטרנטיביות על חתונות אלטרנטיביות לא קיימות:

אך כפי שהוגי הנאורות ראו, לעיתים קל להילחם למען האמת, פשוט כיוון שהיא האמת. ואכן, לאחרונה ישנן יוזמות חשובות שקוראות תיגר על ההתמסרות לשקר. כך, למשל, פרויקט "המשרוקית", שעוסק בבדיקת עובדות, על ידי "בדיקת התבטאויות פומביות של אישי ציבור במטרה לספק לקהל צרכני החדשות כלי חיוני לבחינה מושכלת וביקורתית שלהן". חברי המערכת מדרגים אמירות של אישי ציבור שפורסמו בכלי התקשורת וברשתות החברתיות, המבוססות על עובדות שניתן לאמת או להפריך, לפי מדרג ציונים הנע מ"נכון" ועד "מטעה".

כך למשל, בחנה המשרוקית את התבטאותו האחרונה של ח"כ מיקי זוהר לפיה "לא רצינו לחסל את התאגיד ולסגור אותו, לא הייתה שום מטרה כזאת ומעולם לא הצבנו מטרה כזאת", וסיווגה אותה כלא נכונה, לצד הסבר ארוך ומנומק אשר הוכיח כי חברים בקואליציה וגם ראש הממשלה נתניהו העלו מספר הצעות לסגירת תאגיד השידור עוד לפני עלייתו לשידור וגם מאוחר יותר. לעומת זאת, הפרויקט בחן גם את אמירתה של ח"כ סתיו שפיר לפיה "ישראל הופכת למעשה להיות אחת המדינות האחרונות במערב שעוד לא מאשרות נישואים גאים", וסווגה אותה כנכונה.

יוזמה נוספת היא התנועה המתנגדת לפינקווש (pinkwash). תנועה זו מוחה נגד השימוש שהמדינה עושה בקהילה הגאה בארץ לצרכי תעמולה כדי להצטייר כליברלית וכנאורה כלפי חוץ, בעוד בפועל היא מונעת מלהטב"קים שוויון זכויות מלא—וראו הערתה של ח"כ שפיר—וממשיכה בכיבוש ובדיכוי מיעוטים נוספים. גם כאן, התנועה מסייעת לחשיפה של שקרים חצופים הבאים מכיוון ממשלת הימין הקיצוני. לאחרונה הועלה לעמוד הקבוצה עלון שחולק במצעד הגאווה בניו יורק מטעם משרד התיירות (הכולל הפניה לאתר הרשמי goisrael.com) ובו נכתב כי "זה למעלה מעשור, הממשלה הישראלית מקדמת שוויון חברתי עבור להטב"קים". זהו כמובן שקר מוחלט: רק השבוע, למשל, הקואליציה קידמה חוק פונדקאות שמפלה זוגות חד-מיניים. אז על איזה "שוויון חברתי" מדובר בדיוק?

בימים האחרונים, במטרה להפגין פלורליזם, פרסם משרד החוץ סרטון שמספר לעולם כי בישראל יש דרכים אלטרנטיביות להתחתן. מובן שישנן: אפשר להתחתן בחמישי בערב או בשישי בצהריים, להגיש פרגית או דג, ולבחור לעשות חופה ואז אוכל או אוכל ואז חופה. השאלה האם יש אלטרנטיבה לרבנות היא זניחה יותר, כמובן. מי חשב להעלות את הסרטון המקומם הזה? והאם הוא שבר שיא חדש של ציניות או של טמטום? בכל מקרה, הבושה כבר מזמן לא איתנו. באותה מידה, משרד החוץ מוזמן לבשר לעולם כי מלחמה היא שלום, חירות היא עבדות, ובערות היא כוח.

אך הדוגמאות הללו מראות שיש הרבה אזרחיות ואזרחים שמוכנות ומוכנים לעמוד מול השקרים. כך בדיוק קרה גם בתגובות הרבות לסרטון של משרד החוץ המבקשות מהעולם (המסכן שנקלע לוויכוח) שלא להאמין לשקר לפיו ישנן דרכים מגוונות להתחתן בארץ. כך שיש תקווה, אך יותר מזה, יש משימה אזרחית חדשה-ישנה. בעולם שאנו חיים בו, כולנו חייבים להיות חושפי שקרים ובודקי עובדות. מהבחינה הזו, אורוול עוד לא לגמרי כאן.

ד"ר אלעד כרמל הוא פוסט-דוקטורנט החוקר תיאוריה פוליטית והיסטוריה של רעיונות.

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
כמה פעמים השבתם ריקם את פניהם של פלסטינים אשר עתרו בפניכם נגד הטרור שמפעיל צבא הכיבוש כלפיהם? תומכי נתניהו מפגינים נגד בית המשפט העליון (יונתן זינדל / פלאש 90)

כמה פעמים השבתם ריקם את פניהם של פלסטינים אשר עתרו בפניכם נגד הטרור שמפעיל צבא הכיבוש כלפיהם? תומכי נתניהו מפגינים נגד בית המשפט העליון (יונתן זינדל / פלאש 90)

שופטי העליון - זרקתם אותנו לכלבים, עתה הגיע תורכם

כארבעה עשורים מופיע עו"ד ג'ואד בולוס בפני בג"ץ בניסיון להגן על זכויותיהם של פלסטינים, שנרמסות גם מצד בית המשפט עצמו. לפני שנים התריע: החרב המאיימת על הדמוקרטיה תפגע גם בכם. כעת זה קורה. מכתב פתוח לשופטי העליון 

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf