newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

הייתכן שהמפכ"ל פשוט לא מבין את החוק למניעת הטרדות מיניות?

הבעיה עם ההכרזה של אלשיך לפיה תלונות אנונימיות על הטרדה מינית כנגד שוטרים לא יטופלו איננה במישור המעשי, כיוון שהעניין ממילא לא בסמכותו. הבעיה האמיתית היא ברוח המפקד הנושבת מההתבטאות

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כותבת אורחת: עאידה תומא סלימאן

לא ברור מדוע מכל האירועים הנמצאים בלוח השנה חשב מפכ"ל המשטרה שדווקא כינוס לרגל יום האישה יהיה ההזדמנות המתאימה לבשר לציבור כי תלונות אנונימיות על הטרדות מיניות כנגד שוטרים בכירים לא יטופלו בשל היותן חלק מתרבות של "חיסול חשבונות" במשטרה.

לפני הכל, יש להגיד זאת בצורה הברורה ביותר: אין בסמכותו החוקית של מפכ"ל המשטרה למנוע טיפול בתלונות אנונימיות נגד בכירי משטרה. תלונות מסוג זה מוגשות למח"ש – המחלקה לחקירות שוטרים, גוף שמלכתחילה אינו חלק מהמבנה הארגוני של המשטרה אלא פועל תחת משרד המשפטים. זאת בדיוק לשם שמירת עצמאותו מול המשטרה ועל מנת לאפשר לו לנהל את חקירותיו בצורה חופשית ומקצועית, במנותק מכל לחצי המערכת.

> מה ייתן חוק המלצרים למלצריות שמוטרדות מינית ללא הפסקה?

רוני אלשיך בהלוויתה של השוטרת הדר כהן ז"ל (אורן זיו / אקטיבסטילס)

הבעיה לא ביישום אלא ברוח המפקד. רוני אלשיך בהלוויתה של השוטרת הדר כהן ז"ל (אורן זיו / אקטיבסטילס)

די.אנ.איי ארגוני

עם זאת, על אף היות ההצהרה בלתי ישימה מבחינה חוקית, לא ניתן להתעלם מ"רוח המפקד" הבעייתית הנושבת מפעולותיו האחרונות של אלשיך. הצהרה זו לא ניתנה בחלל ריק אלא בסמיכות לצעד בעייתי לכשעצמו, החזרת הניצב רוני ריטמן, החשוד בהטרדה מינית, לתפקידו כמפקד יחידת לה"ב 443 . עוד בטרם פורסמו ממצאי חקירת מח"ש בעניינו, ריטמן חזר לעמוד בראש אותה יחידה שאמורה לחקור שחיתות ופשע מאורגן וכן מקרי הטרדות מיניות מצד נבחרי ונציגי ציבור.

מהצהרה זו ניכר חוסר הבנה בסיסי של ראש הארגון האמון על חקירת נפגעות הטרדה מינית לגבי החוק למניעת הטרדה מינית, התופעה עצמה, והקושי העצום של נשים להתלונן – בייחוד כנגד בכירים במקום עבודתן. התנהלותו של אלשיך רק תורמת להשתקת מתלוננות, שגם היום מפחדות להיחשף, ולתחושה כי המשטרה אינה רואה בחומרה מספקת את תופעת ההטרדות המיניות בארגון.

הבחירה לתקוף דווקא את המתלוננות האנונימיות מפתיעה במיוחד כאשר היא נעשית על ידי מי שצריך לדעת כי חלק ניכר מהפרשיות הגדולות ביותר, לא רק לגבי הטרדות מיניות אלא של שחיתות ושוחד, נחשפו בראשיתן על ידי תלונות אנונימיות. דבר זה מעלה את השאלה, על מי מנסה להגן מפכ"ל המשטרה בהצהרתו ולמה.

יתכן כי חלק מהתרבות הארגונית הקלוקלת של משטרת ישראל אכן כוללת בתוכה שימוש פסול בהטרדות מיניות לשם "חיסול חשבונות" בצמרת המשטרה. עם זאת, אין בדבר זה להעיד ולו במקצת על אי קיומן של עבירות פליליות ומוסריות וסבל של אותן נשים נפגעות העומדות ביסוד אותו "חיסול חשבונות".

בשנים האחרונות נדמה יותר ויותר כי ההטרדות המיניות והניצול לרעה של שוטרות מהווים חלק בלתי נפרד מהדנ"א הארגוני של משטרת ישראל. אם כבר, השימוש בהטרדות מיניות לשם "חיסול חשבונות" רק מהווה דוגמה נוספת לפגיעה ולניצול של שוטרות במסגרת מלחמות הניצבים.

עאידה תומא סלימאן היא חברת כנסת של הרשימה המשותפת מטעם חד"ש, יו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה בכנסת.

> יחסים רומנטיים: הפרשנות הצבאית לאונס

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
ראש הממשלה בנימין נתניהו במטה הליכוד בתל אביב, בליל הבחירות ב-3 במרץ 2020 (צילום: אוליבייה פיטוסי / פלאש90)

ראש הממשלה בנימין נתניהו במטה הליכוד בתל אביב, בליל הבחירות ב-3 במרץ 2020 (צילום: אוליבייה פיטוסי / פלאש90)

נתניהו מוקף בשפנים, לכן חושבים שהוא קוסם

ראש הממשלה נתפס כאשף פוליטי, אך כל הצלחתו נובעת ממנגנון נרקיסיסטי שבנה סביב המותג "נתניהו". בנוסף, הוא נהנה מתנאים פוליטיים נוחים שכוללים תשתית מפלגתית משומנת ואופוזיציה ריקה מתוכן. ללא פלטפורמה פוליטית ומנהיגים נאמנים הוא לא יוחלף, ואין לזה שום קשר לקסמים

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf