newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

ישראל היא "דמוקרטיה מתגוננת"? די לשקר הציני הזה

השופטת, שאישרה את הרחקתו של פעיל זכויות אדם מישראל, התבססה על "זכותה של דמוקרטיה להגן על עצמה". אבל לטיעון הזה אין רגליים. ישראל היא לא דמוקרטיה והיא זו שמפעילה אלימות קבועה נגד מיליוני פלסטינים

מאת:
השאירו תגובה
א א א

בלב פסק דינה של השופטת תמר בזק רפפורט, המאשר את הרחקתו מישראל של נציג HRW עומר שאקר, מונח שקר מתקרבן: ישראל כ"דמוקרטיה מתגוננת". השופטת, כמובן, לא המציאה דבר. היא רק פסעה בדרך שסללו לה חברי הכנסת שחוקקו, הפרקליטים שגיבו, ולבסוף שופטי בג"ץ שאישרו ופירשו. ובכל זאת, פסק הדין שכתבה הוא מסמך שראוי לקוראו, בבחינת צוהר הצופה אל פשיטת הרגל, המוסרנית והמתבכיינת, של ישראל 2019.

שניים הם דברי החקיקה עליהם מבוסס פסק הדין, כפי שכותבת השופטת: "חוק הכניסה לישראל מפנה להגדרת החרם על מדינת ישראל בחוק למניעת חרם, דבר המלמד על הזיקה בין שני דברי החקיקה המתבססים שניהם על דוקטרינת הדמוקרטיה המתגוננת וזכות המדינה להתגונן ולהגן על אזרחיה."

ומפני מה "מתגוננת" המדינה? מפני "חרם פוליטי-מדיני מטעם גורמים חוץ מדינתיים המבקשים לערער את יסודות קיומה של אותה מדינה בה מדובר".

אלא שישראל איננה דמוקרטיה, והיא אינה מתגוננת, והסיכון ליסודות קיומה נובע מהריקבון המוסרי שהיא שקועה בו. לא "מטעם גורמים חוץ מדינתיים".

ישראל איננה דמוקרטיה, בדיוק כפי שהבחירות מוקדם יותר החודש שבו והוכיחו. דמוקרטיה היא שלטון העם – לא שלטון עם אחד על עם אחר. כאשר מועצת יש"ע חגגה לאחרונה "למי מצביעים המתנחלים" היא הקפידה לחגוג את העובדה ש"גם התושבים ביהודה, שומרון ובקעת הירדן שלשלו את מעטפות הבחירה שלהם לקלפיות המוצבות ביישובים". אבל לא "התושבים" שלשלו את מעטפותיהם – אלא רק אזרחים יהודים. מיליוני תושבים, נתינים, לא-אזרחים פלסטינים – שאותו שלטון מכריע גם את חייהם שלהם – אינם מצביעים. את אלו איש אינו סופר. לכנות זאת "דמוקרטיה", זהו כזב תלוש מהמציאות.

וישראל אינה מתגוננת. כמה אטימות לב וציניות צריך כדי לכנות את האלימות הקבועה שהיא נוקטת נגד הפלסטינים שבחייהם היא שולטת "התגוננות"? ישראל לא מתגוננת כאשר חייליה הורגים נערים פלסטינים בירי ממרחק בעזה ובגדה. ישראל לא מתגוננת כאשר היא הורסת בתים של פלסטינים בתירוצים של "אכיפת החוק", לאחר שהקפידה לייצר עבורם מציאות שבה קבלת היתר בנייה היא אפשרות דמיונית בלבד. ישראל לא מתגוננת כאשר מתנחליה, בשיתוף הצבא, פושטים על כפרים פלסטינים בגדה. ישראל לא מתגוננת כאשר היא מנהלת מבחוץ את הכלא הפתוח הגדול בעולם – רצועת עזה. וישראל לא מתגוננת כאשר היא שולטת, בשרירותיות מוחלטת, בכל היבט של חיי הפלסטינים. שליטה, נישול, אלימות ועריצות אינם "התגוננות": הם תוקפנות מאורגנת ומתמשכת.

שליטה מוחלטת בעם אחר היא לא התגוננות. זו תוקפנות מאורגנת. פלסטינים במחסום קלנדיה (יונתן זינדל/ פלאש90)

שליטה מוחלטת בעם אחר היא לא התגוננות. זו תוקפנות מאורגנת. פלסטינים במחסום קלנדיה (יונתן זינדל/ פלאש90)

"דוקטרינת הדמוקרטיה המתגוננת" היא שקר, חף מכל יושרה אינטלקטואלית. לישראל יש פרויקט לאומי אלים, רחב היקף. המדינה לא רק מבקשת להגן על הפרויקט העריץ הזה מפני ביקורת אפקטיבית, היא גם אינה מוכנה לשלם שום מחיר על טיפוחו. את המחיר אנחנו משאירים לפלסטינים: זו נחלתם הבלעדית. כדי להשיג זאת, המדינה לא רק מנהלת משטר עריץ מעברו השני של הקו הירוק, היא גם מחוקקת חוקים עריצים מהעבר הזה. אין לחוקים הללו תוקף מוסרי, ובינם ובין "דמוקרטיה מתגוננת" אין ולא כלום. אבל ישראל מבינה שמבחינה תעמולתית, משתלם להוסיף ולאחוז במותג "דמוקרטיה", שכן הוא מביא, מצידו, רווחים כלכליים, דיפלומטיים ותדמיתיים שמנים. מותג זה מאפשר לדחות בקלות את ההשוואה של ישראל למדינות כמו קובה, צפון קוריאה, סודאן, איראן או ונצואלה, שגם הן מונעות גישה לצוות HRW.

פסק הדין של שופטת בית המשפט המחוזי אינו מסמך משפטי. הוא מסמך תעמולתי, הנסמך על מסמכים תעמולתיים קודמים בדמות פסקי דין של בג"ץ. זה לא משפט ולא צדק. זו "הסברה".

ולכן שננו מעתה: ישראל היא דמוקרטיה. מתגוננת. אנחנו הקורבנות. החרם מבקש להשמידנו. האירופאים אנטישמים. הפלסטינים טרוריסטים. השמאלנים בוגדים. אין כיבוש. החלטת שר הפנים סבירה בנסיבות העניין. על העותר לעזוב את ישראל. מי הבא בתור?

חגי אלעד הוא מנכ"ל בצלם

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
הסטודנטים הערבים מרגישים שהקמפוס "נכבש". סטודנטים חיילים באוניברסיטה העברית (צילום: אקדמיה לשוויון)

הסטודנטים הערבים מרגישים שהקמפוס "נכבש". סטודנטים חיילים באוניברסיטה העברית (צילום: אקדמיה לשוויון)

תא חד"ש בעברית יצא נגד המיליטריזציה בקמפוס ועורר זעם

בסרטון שהופץ לרגל יום הנכבה נטען ש"האוניברסיטה העברית שותפה" לדיכוי הפלסטינים משום שהיא מציפה את הקמפוס בחיילים ודוחקת את רגלי הסטודנטים הערבים. בימין טענו שמדובר בקריאה לפגוע בחיילים ודרשו לסגור את תא חד"ש

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf