newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

"הארץ שמעבר להרים": סרטו של ניר ברעם לצפייה חופשית

האם אפשר לדבר על פתרון לסכסוך בלי לדבר על 1948? המסע של ניר ברעם והבמאי מיכאל אללו בגדה המערבית מנסה למצוא תשובות כנות, וגם תקווה לפיוס. לראשונה לצפייה אונליין לקוראי "שיחה מקומית"

מאת:

התחלתי את המסע בגדה המערבית מסיבה אחת: בשנים שקדמו לו החלה להתגבר בתוכי התחושה שהפתרונות שהכרתי והאמנתי בהם (ועדיין אתמוך בהתממשותם, וגם באחרים) אולי כבר לא אפשריים במציאות שהתהוותה בגדה המערבית. היו לתחושה סיבות רבות ומגוונות: פריסת ההתנחלויות ומספר המתנחלים, העדר לחץ בינלאומי ממשי, פליטים פלסטינים שפגשתי ברחבי העולם ודיברו על הבית שלהם בלוד או חיפה, הכוחות משני הצדדים שנשבעו לעצור את הפתרון הזה.

אבל האמת היא שיצאתי למסע ללא שום הנחת מוצא, להקשיב וללמוד ולשאול שאלות קשות. לפעמים סופר, כדי לברוא דמויות, חייב לראות את העולם מבעד לעיניים שלהן, לשים על פניו את מסכת הדמות ואז להאמין בה. זה הדבר שעשיתי לפרקים. מובן שלא יכולתי להעלים את עצמי לגמרי, את העבר שלי, את הזהות שלי, את הדברים שבהם אני מאמין, אבל השתדלתי לא לחזור לעימותים המוכרים אלא לדבר על המצב החדש שהתהווה בעשורים האחרונים.

התרגלנו בשמאל היהודי (לא בכולו) לחיות במציאות של סכסוך שלכאורה התחיל או הגיע לשיאו ב-1967. כל התרבות הפוליטית של השמאל הישראלי מוקדשת לתפנית המסוכנת הזו של הציונות, והתרבות הזו כוללת האדרה מזויפת של הזמן שקדם ל-67', כאילו אש"ף הוקם ב-64' כדי לפתור את הכיבוש שהתרחש שלוש שנים לאחר מכן. מובן שיש להתנגד לכיבוש בכל מאודנו ולזכור את ההבדל בין 48' ובין 67' במובן הזה: בתוך 48' למרות הגזענות וההסתה יהודים וערבים נהנים לפחות לכאורה לשוויון זכויות, כולם אזרחים, מעבר לגבולות 67' יש הבדל עצום בזכויות בין יהודים וערבים, למעשה יש יהודים עם מלוא הזכויות ופלסטינים בלי זכויות בכלל.

אבל ההבדל הזה, אין בו די כדי להעלים את עקבות האסון הפלסטיני ב-48'. ובעיני כל תהליך אמיתי של פיוס בין יהודים ופלסטינים במקום הזה דורש מאתנו לבחון ולהכיר בהיסטוריה כולה, כי יותר מהסדר שלום שינחת עלינו מלמעלה (על ידי "הקהילה הבינלאומית" – עוד תקוות שווא מסתבר) אנחנו זקוקים לתהליך פיוס נוסח דרום אפריקה, כי יש כאן יסודות שעוד לא באמת דיברנו עליהם, לא ביושר. משני הצדדים אגב. וכל מי שמאמין כמוני שפיוס אפשרי ועוד יקרה בזמן שלנו, חייב להיות מוכן לדבר ולהתמודד עם כל ההיסטוריה של הסכסוך הזה. כי גם אם הרבה דברים השתנו במחשבתי בעקבות המסע דבר אחד נשאר כשהיה: האמנתי ואני עדיין מאמין שבכל הסדר חייב להיות שוויון מלא בין יהודים וערבים. זה הדבר עליו איני מוכן להתפשר, על כל השאר אפשר לדבר.

התחלתי את המסע בסדרת כתבות בעיתון "הארץ", שהפכו לספר "הארץ מעבר להרים", שהיווה השראה לסרט דוקומנטרי – אליו יצאתי יחד עם הבמאי מיכאל אללו. הסרט הוקרן ב"הוט 8", ונחשף בפני קהלים רבים, בעיקר צעירים. השיח שהתעורר בעקבותיו, בכל קצוות הקשת הפוליטית, נראה לי חשוב. לאחרונה נשאלתי לא פעם היכן ניתן לצפות בסרט והבנתי שבעצם אני רוצה שהוא יהיה זמין לכל מי שמתעניין. בעיקר לאנשים צעירים. שיתוף הפעולה עם "שיחה מקומית" נראה טבעי בעיני, אתר שחרט על דגלו לייצר שיח פוליטי אחר. אז הנה:

הארץ שמעבר להרים from michael alalu on Vimeo.

בימוי: מיכאל אללו, צילום: חנא אבו סעדה, עריכה: זיו קרשן, הפקה: שולה שפיגל ודנה עדן.

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
חוזר לתפקיד אחרי שבע שנים. שר הרווחה מאיר כהן (צילום: פלאש 90)

חוזר לתפקיד אחרי שבע שנים. שר הרווחה מאיר כהן (צילום: פלאש 90)

"לעצור את ההפרטה": ארגונים חברתיים מייעצים לשר הרווחה החדש

להגדיל את התקנים לנפגעות תקיפה מינית, לתמוך בהעלאת הקצבה לנכים, לעזור לנזקקים למצות זכויות ובראש ובראשונה לעצור את ההפרטה למטרות רווח. העצות שראשי ארגוני חברתיים נותנים לשר הרווחה הנכנס מאיר כהן

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf