newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

גינת לוינסקי בדרך להריסה: העירייה דחתה הצעה לדון מחדש בתוכנית

הוועדה לתכנון ובנייה בעיריית ת"א-יפו דחתה ערר על ההחלטה להרוס את אחד השטחים הירוקים היחידים בנווה שאנן ולהקים במקומו בית ספר לילדי זרים. אחרי בניית בית הספר ותחילת עבודות הרכבת הקלה, השטח הפתוח הממוצע לתושב בשכונה יהיה 0.65 מ"ר בלבד, לעומת המלצה של 5 מ"ר לתושב של המשרד לאיכות הסביבה

מאת:
השאירו תגובה
א א א

הוועדה לתכנון ובנייה בעיריית תל אביב דחתה הערב (שני) את הערר על ההחלטה להרוס את גינת לוינסקי בדרום תל אביב. בחודש שעבר אישרה ועדת המשנה לתכנון ובנייה את הרס הגינה ובניית בתי ספר לילדי זרים במקום. בקרוב יוגש ערר בעניין לוועדה המחוזית, שבה יושבים אנשי מקצוע ולא פוליטיקאים.

את הדיון היום יזמה חברת המועצה שולה קשת, שנמצאת באופוזיציה מטעם סיעת אנחנו העיר, ואליה הצטרפה חברת סיעתה מוריה שלומות, הנמצאת בקואליציה. השתיים ביקשו לדון מחדש בתוכנית ולבחון חלופות אחרות להרס הגינה.

ההצעה של קשת ושלומות נדחתה ברוב של 13 תומכים מול 4 מתנגדים. בנוסף לקשת ושלומות, הצביעו נגד הרס הגינה גם שלי דביר מסיעת רוב העיר החברה בקואליציה ואלחנן זבולון מש"ס מהאופוזיציה. אמיר בדראן החבר בקואליציה מטעם אנחנו העיר, נמנע בהצבעה.

ראש העירייה רון חולדאי בלט בהיעדרו מהדיון, והגיע רק אחרי שהסתיים לישיבת המועצה השבועית. אף כמו במקרה של ועדת המשנה, מקור בעירייה אמר כי גם הערב הורה חולדאי להטיל משמעת קואליציונית בהצבעה. לדברי המקור, חולדאי כינס את סגניו והודיע להם שעליהם ליישר קו עם העמדה שמובילה העירייה. בין התומכים בהרס גינת לוינסקי היו סגן ראש העיר אסף הראל, מיטל להבי, חן אריאלי, ראובן לדיאנסקי, ציפי ברנד וארנון גלעדי.

ראש עיריית תל אביב-יפו, רון חולדאי, בדיון על גינת לוינסקי, ב-17 בפברואר 2020 (צילום: אורן זיו)

ראש עיריית תל אביב-יפו, רון חולדאי בישיבת המועצה השבועית, ב-17 בפברואר 2020 (צילום: אורן זיו)

לדיון, שהתקיים בקומה ה-12 בבניין העירייה, הגיעו גם תושבי נווה שאנן, פעילים חברתיים ונציגים של החברה להגנת הטבע. מאז המחאה החברתית, אז התקיימו מחאות רבות בזמן ישיבות המועצה, הקהל שמגיע לדיונים יושב מאחורי קיר זכוכית ושומע את הדיון בעזרת רמקולים.

"למרות המשמעת הקואליציונית, אני מבקשת שנקיים דיון פתוח", אמרה קשת לפני ההצבעה. "האם מוצדק להקים בית ספר נפרד לקהילה הזרה דווקא על חשבון השטח הירוק של נווה שאנן?" לדברי קשת, היא הציעה שתי חלופות להרס גינת לוינסקי: הקמת בתי הספר על אזור התחנה המרכזית הישנה בחלק מהשטח שיועד למתחם ללהקת בת שבע, או במתחם של חניון גדול ברחוב הגדוד העברי.

"גם חברת קואליציה יכולה להשתמש בזכות שלה להפר את המשמעת הקואליציונית", אמרה שלומות בדיון. "בשבועות האחרונים שאלתי את עצמי מה המשמעות של משמעת קואליציונית. זה כלי לגיטימי בדמוקרטיה, אבל לא יכול לבוא במקום החובה לנמק ולהסביר לחברי המועצה, לתושבים ולגורמים המקצועיים. כשזה לא נעשה, הלגיטימיות של הטלת משמעת מוטלת בספק". לדבריה, החליטה להצביע נגד עמדת הקואליציה כי "הפגיעה במקרה הזה גדולה בהיבט הסביבתי והחינוכי".

חברות המועצה שולה קשת (משמאל) ומוריה שלומות, בדיון על הרס גינת לוינסקי, ב-17 בפברואר 2020 (צילום: אורן זיו)

חברות המועצה שולה קשת (משמאל) ומוריה שלומות, בדיון על הרס גינת לוינסקי, ב-17 בפברואר 2020 (צילום: אורן זיו)

ראש מנהל החינוך, שירלי רימון ברכה, הסבירה כי לפני ארבע שנים ההחלטה להרוס את הגינה נדחתה, אך כעת אין ברירה אחרת. "כשדחינו קיווינו שיהיה אפשר לבטל, אבל לאור מספר הילדים אי אפשר״.

מהדנס העיר, אורי כרמלי, אמר כי "אנחנו מתכננים להרבה שנים קדימה. גם בנווה שאנן היו ילדים ויהיו ילדים. צריך לתת להם מענה חינוכי נאות".שלי דביר, חבר הקואליציה שכאמור הצביעה נגד הרס הגינה, שאלה את כרמלי מדוע לא ליישם את ההצעה לבנות את בית הספר לצד מתחם בת שבע בתחנה המרכזית הישינה. 

סגן ראש העירייה הממונה על תחום הבינוי והתשתית ויו"ר סיעת אנחנו העיר, אסף הראל – שהתמודד מול חולדאי בבחירות לראשות העירייה והבטיח לשבת באופוזיציה אך הצטרף לקואליציה בסופו של דבר – הגן על ההחלטה להרוס את הגינה. בתשובה לדביר אמר "אין אופציה טובה יותר, לנו (במרכז העיר; א"ז) יש את הבימה. אם את חושבת שבמקום מתחם השמרון (שמיועד ללהקת בת שבע; א"ז) צריך להקים בתי ספר תגידי. כמו שלבת שלי מגיע ללכת ברגל לבית ספר גם למי שחי בנווה שאנן מגיע". דביר מצידה ענתה לו ״קודם הלחם ואז החמאה״.

בהמשך, פנה הראל ישירות לקשת ואמר :אם את בצד של שפי (פז, פעילה נגד הפליטים שהגיעה לדיון; א"ז) זאת בעיה". קשת ענתה כי "אין כאן ימין או שמאל". המאבק בהרס הגינה הצליח לאחד פעילים בנווה שאנן שמחזיקים בעמדות הפוכות בנושא מבקשי המקלט. בחודש שעבר התקיימה הפגנה שבה השתתפו פעילי שמאל לצד שפי פז וכמה מתומכיה.

כאמור, ב-1 בינואר החליטה וועדת המשנה לתכנון ובנייה של עיריית תל אביב כי גינת לוינסקי, אחד השטחים הירוקים היחידים בשכונת נווה שאנן, תיהרס ובמקומה יוקם בית ספר לילדי הקהילה הזרה. בהצעה תמכו כל חברי הקואליציה העירונית החברים בוועדה, ובהם סגני ראש העיר אסף הראל, ציפי ברנד, מיטל להבי, חן אריאלי וראובן לדיאנסקי. זאת לאחר שחולדאי הפעיל משמעת קואליציונית, אף שעל פי הנהלים אין להפעיל משמעת כזאת בדיוני הוועדה.

מחאה נגד הרס גינת לוינסקי, ב-11 בינואר 2020 (צילום: תומר נויברג / פלאש90)

מחאה נגד הרס גינת לוינסקי, ב-11 בינואר 2020 (צילום: תומר נויברג / פלאש90)

בתחילה תוכננו במקום 20 כיתות, אך לאחר הביקורת בית הספר צומצם ל-18 כיתות שעל פי העירייה ישמשו את התושבים שגרים באזור. במקום גם יתחילו בקרוב עבודות הקמת הרכבת הקלה, ועבודות ההתארגנות צפויות לקחת שטח נוסף מהגינה.

לפי חישוב של החברה להגנת הטבע, השטח הפתוח הממוצע לתושב בנווה שאנן הוא 1.2 מ"ר, ולאחר בניית בית הספר ושטחי הרכבת הקלה הוא יהיה 0.65 מ"ר בלבד. לפי המשרד להגנת הסביבה, לכל תושב אמור להיות לפחות 5 מ"ר של שטח פתוח בשכונת מגוריו. בצפון תל אביב, הממוצע הוא 17 מ"ר לתושב.

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
רועי כהן, נשיא לשכת ארגוני העצמאיים במהלך מחאת העצמאיים בתל אביב, בהתארגנות ליאצה בשיירה לכנסת, 30 במרץ 2020 (צילום: אורן זיו)

רועי כהן, נשיא לשכת ארגוני העצמאיים במהלך מחאת העצמאיים בתל אביב, בהתארגנות ליאצה בשיירה לכנסת, 30 במרץ 2020 (צילום: אורן זיו)

העובדים יוצאים למאבק: רשת ביטחון מלאה לכולם, עכשיו

על רקע המשבר הכלכלי החמור המאיים על כלל העובדים במשק ולאור המענה המגומגם שמציע האוצר, במיוחד לעובדים העצמאיים - ארגוני העובדים, פעילים חברתיים וחברי אופוזיציה דורשים מהממשלה להתחייב למענה הולם, בהתאם לצעדים שנקטו ממשלות ברחבי העולם

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf