newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

במלחמתו של סמוטריץ בילדי הזרים, גם העברית היא נשק

אף שהאמנה הבינלאומית לזכויות הילד מעניקה זכויות לילדים היכן שהם נמצאים, סמוטריץ מציע למנוע מהם חינוך ממלכתי ולימוד עברית. ככה זה כשאתה רואה בישראל בית ליהודים בלבד

מאת:

בצלאל סמוטריץ פרסם את תוכניתו לטיפול בבעית מבקשי המקלט בשיטת "להרוג אותם כשהם קטנים". כלומר, לפגוע במבקשי המקלט דרך ילדיהם. למנוע מהם חינוך ממלכתי, למנוע מהם ללמוד בשפה העברית, לפעול בכל דרך שתגרום למבקשי המקלט לעזוב את ישראל מרצונם החופשי.

המטרה היא לשמור על טוהר הגזע. הפגנה נגד גירוש ילדי עובדים זרים (צילום: אבשלום שושני / פלאש 90)

המטרה היא לשמור על טוהר הגזע. הפגנה נגד גירוש ילדי עובדים זרים (צילום: אבשלום שושני / פלאש 90)

ישראל חתומה על האמנה הבינלאומית לזכויות הילד, המקנה לכל ילד זכויות באשר הוא נמצא בשטחה. אמנם, זה איננו בגדר חוק ולכן אי אפשר לאכוף את הוראות האמנה בבית משפט, אולם בהחלט אפשר וצריך להשתמש בעקרונותיה מתוך נקודת ראות הומנית במקרה הצורך.

סמוטריץ מגיע מתוך עמדה דתית משיחית, הרואה בישראל בית ליהודים בלבד, ועל כן הוא גם מנסה לשנות חוק השבות ולצמצם את מספר העולים לישראל שיהדותם בספק בעיניו. ומאידך, הוא מלקט קולות בין המתנגדים להימצאותם של מבקשי מקלט בישראל.

סמוטריץ לא בוחל באמצעים, שמירה על טוהר הגזע כשירה בכל דרך שהיא. הפעם הוא תוקף את מבקשי המקלט באמצעות פגיעה בילדיהם ומציע למנוע מהם ללמוד בעברית כדי שלא יתערו בארץ שבה נולדו ויכולים לחיות כבני אדם שווים. ילדים ששפת האם שלהם היום היא עברית. הכובש שמנציח את עליונותו על ידי איסור שימוש בשפה, כמו שהפרוסים אסרו על לימוד השפה הצרפתית בחבל אלזס ולורן, או האיטלקים שאסרו על לימוד השפה הגרמנית בדרום טירול.

הסכנה ברעיון העוועים של סמוטריץ גדולה: היא מובילה לעבר הפיכת מדינת ישראל למדינת הלכה, חזרה לימי הביניים, הסתגרות לאומית ושלילת זכותם של מי שאינם יהודים לחיים לצידם. בהמשך תישלל זכותם של חילונים לחיים לצד המיעוט הדתי.

מאחר שהמצב הפוליטי היום מעמיד את נתניהו במצב רגיש, הוא יאסוף אל חיקו כל מי שיבטיח לו קולות שישאירו אותו בשלטון, ולכן יכול סמוטריץ להרגיש בטוח, שרעיונותיו יגיעו באופן זה או אחר למימוש. מה גם שמדינת ישראל ניסתה בעבר להיפטר ממבקשי המקלט באמצעים של עולם תחתון: להגיע להסכמים עם מדינות באפריקה הנתונות בסכסוכי דמים פנימיים, אותן מדינות שמבקשי המקלט ניסו לברוח מהן, לשלם שוחד כדי שיסכימו לקבל את מבקשי המקלט.

ד"ר זאב דגני הוא מנהל גימנסיה הרצליה בתל אביב

אנחנו המומות ומזועזעים, דואגות ומפוחדים מאירועי התקופה האחרונה.

בימים כאלה יש מי שדורשים מעיתונות "לבחור צד". הצד שבחרנו ברור: אנחנו עומדים לצד כל מי שאיבדו את יקיריהם במלחמה הזו; לצד כל מי שנאלצו לנוס על נפשם ולהותיר אחריהם בית; לצד כל מי שחרדים לחייהם ולחיי משפחתם ואהוביהם, בישראל, בעזה ובגדה המערבית.

בימים אלה, אנחנו מרגישות ומרגישים שקולנו, הקול של פלסטינים וישראליות נגד הכיבוש ולמען שלום צודק, ביטחון וחירות לכל, חשוב מתמיד. הסיפורים החשובים שלא מסוקרים בתקשורת המיינסטרים רבים מספור, אך משאבינו מוגבלים. בעזרתך נוכל להביא לציבור הולך וגדל סיפורים כמו זה שקראת עכשיו, ולהציע את הניתוח, ההקשר, והסיקור הנחוצים כל כך, במיוחד בתקופה הקשה והדרמטית הזו. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
פלסטינים בורחים משכונת א-רימאל בעיר עזה, אחרי שהצבא הוציא הוראת פינוי לתושבים, ב-8 ביולי 2024 (צילום: פריאל עבדו)

פלסטינים בורחים משכונת א-רימאל בעיר עזה, אחרי שהצבא הוציא הוראת פינוי לתושבים, ב-8 ביולי 2024 (צילום: פריאל עבדו)

ישראל הורתה לאלפים בעזה לעבור לאזורים "בטוחים", ואז הפציצה אותם

פלסטינים שברחו מהעיר עזה מערבה, בהתאם להוראות הצבא הישראלי, מצאו את עצמם מכותרים ותחת אש טנקים, כטב"מים וצלפים. "אם ננסה להתפנות, יירו בנו; אם נישאר, ניהרג"

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
silencej89sjf