newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

במלחמתו של סמוטריץ בילדי הזרים, גם העברית היא נשק

אף שהאמנה הבינלאומית לזכויות הילד מעניקה זכויות לילדים היכן שהם נמצאים, סמוטריץ מציע למנוע מהם חינוך ממלכתי ולימוד עברית. ככה זה כשאתה רואה בישראל בית ליהודים בלבד

מאת:

בצלאל סמוטריץ פרסם את תוכניתו לטיפול בבעית מבקשי המקלט בשיטת "להרוג אותם כשהם קטנים". כלומר, לפגוע במבקשי המקלט דרך ילדיהם. למנוע מהם חינוך ממלכתי, למנוע מהם ללמוד בשפה העברית, לפעול בכל דרך שתגרום למבקשי המקלט לעזוב את ישראל מרצונם החופשי.

המטרה היא לשמור על טוהר הגזע. הפגנה נגד גירוש ילדי עובדים זרים (צילום: אבשלום שושני / פלאש 90)

המטרה היא לשמור על טוהר הגזע. הפגנה נגד גירוש ילדי עובדים זרים (צילום: אבשלום שושני / פלאש 90)

ישראל חתומה על האמנה הבינלאומית לזכויות הילד, המקנה לכל ילד זכויות באשר הוא נמצא בשטחה. אמנם, זה איננו בגדר חוק ולכן אי אפשר לאכוף את הוראות האמנה בבית משפט, אולם בהחלט אפשר וצריך להשתמש בעקרונותיה מתוך נקודת ראות הומנית במקרה הצורך.

סמוטריץ מגיע מתוך עמדה דתית משיחית, הרואה בישראל בית ליהודים בלבד, ועל כן הוא גם מנסה לשנות חוק השבות ולצמצם את מספר העולים לישראל שיהדותם בספק בעיניו. ומאידך, הוא מלקט קולות בין המתנגדים להימצאותם של מבקשי מקלט בישראל.

סמוטריץ לא בוחל באמצעים, שמירה על טוהר הגזע כשירה בכל דרך שהיא. הפעם הוא תוקף את מבקשי המקלט באמצעות פגיעה בילדיהם ומציע למנוע מהם ללמוד בעברית כדי שלא יתערו בארץ שבה נולדו ויכולים לחיות כבני אדם שווים. ילדים ששפת האם שלהם היום היא עברית. הכובש שמנציח את עליונותו על ידי איסור שימוש בשפה, כמו שהפרוסים אסרו על לימוד השפה הצרפתית בחבל אלזס ולורן, או האיטלקים שאסרו על לימוד השפה הגרמנית בדרום טירול.

הסכנה ברעיון העוועים של סמוטריץ גדולה: היא מובילה לעבר הפיכת מדינת ישראל למדינת הלכה, חזרה לימי הביניים, הסתגרות לאומית ושלילת זכותם של מי שאינם יהודים לחיים לצידם. בהמשך תישלל זכותם של חילונים לחיים לצד המיעוט הדתי.

מאחר שהמצב הפוליטי היום מעמיד את נתניהו במצב רגיש, הוא יאסוף אל חיקו כל מי שיבטיח לו קולות שישאירו אותו בשלטון, ולכן יכול סמוטריץ להרגיש בטוח, שרעיונותיו יגיעו באופן זה או אחר למימוש. מה גם שמדינת ישראל ניסתה בעבר להיפטר ממבקשי המקלט באמצעים של עולם תחתון: להגיע להסכמים עם מדינות באפריקה הנתונות בסכסוכי דמים פנימיים, אותן מדינות שמבקשי המקלט ניסו לברוח מהן, לשלם שוחד כדי שיסכימו לקבל את מבקשי המקלט.

ד"ר זאב דגני הוא מנהל גימנסיה הרצליה בתל אביב

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
ארונו של מייקל לוין, שנהרג במלחמת לבנון השנייה, מובא לקבורה בהר הרצל בירושלים, ב-3 באוגוסט 2006 (צילום: יוסי זמיר / פלאש90)

ארונו של מייקל לוין, שנהרג במלחמת לבנון השנייה, מובא לקבורה בהר הרצל בירושלים, ב-3 באוגוסט 2006 (צילום: יוסי זמיר / פלאש90)

יום של תחושת כישלון שלא הצלחנו לעצור מלחמות מיותרות

בילדותי יום הזיכרון היה בעיני יום של עצב טהור. התחושה הזאת התחלפה בזעם על כל כך הרבה מוות מיותר במלחמות על כלום ושום דבר. המסגרת הפוליטית הבאה שתקום בשמאל חייבת להיות כזאת שתתייצב מיד נגד עוד מלחמה מיותרת, בלי תהיות ובלי ספקות

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf