newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

בגלל מחאה משמאל, אוקאסיו קורטז פרשה מטקס לזכר רבין

חברת הקונגרס ביטלה את השתתפותה באירוע זיכרון שיזמו "אמריקאים למען שלום עכשיו", בעקבות מחאות לגבי עברו של רבין בדיכוי פלסטינים. "פלסטינים דיברו, ואוקאסיו קורטז הקשיבה, הגל משנה כיוון", אמרו פעילים פלסטינים

מאת:

כהוכחה להשפעה הפוליטית המתגברת של התנועה למען זכויות הפלסטינים בוושינגטון, חברת הקונגרס אלכסנדרה אוקאסיו קורטז ביטלה אתמול (יום שישי) את השתתפותה הצפויה בכנס לזכרו של יצחק רבין. את הכנס, שאמור להיערך ב-20 באוקטובר, יזם ארגון "אמריקאים למען שלום עכשיו" (APN).

הארגון התגאה בכוונתה של אוקאסיו קורטז, שהפכה לאייקון של הפרוגרסיבים בארה"ב, וכתב בטוויטר כי היא אמורה "להציע מחשבות על הגשמת שליחותו האמיצה של המנהיג הישראלי למען שלום וצדק היום, בארה"ב ובישראל".

הוכחה לכוח הגובר של התנועה למען זכויות הפלסטינים בארה"ב. חברת הקונגרס אוקאסיו קורטז (צילום: nrkbeta/CC BY-SA 2.0)

הוכחה לכוח הגובר של התנועה למען זכויות הפלסטינים בארה"ב. חברת הקונגרס אוקאסיו קורטז (צילום: nrkbeta/CC BY-SA 2.0)

אולם השתתפותה הצפויה של אוקאסיו קורטז בכנס לזכרו של רבין עוררה את זעמם של פעילים למען זכויות הפלסטינים שהזכירו את אחריותו לטיהור האתני של ערים פלסטיניות במלחמת 1948. המחאה זכתה לתשומת לב רבה יותר לאחר שחברת הקונגרס ענתה לאחד מציוצי הטוויטר שלי בנוגע להשתתפותה, שבו ציינתי כי רבין הורה לכאורה לחיילים באינתיפאדה הראשונה לשבור עצמות של מפגינים פלסטינים.

אוקאסיו קורטז כתבה בתגובה: "האירוע הזה והמעורבות שלי בו הוצגו לצוות שלי באופן שונה מהאופן שבו קידמו אותו".

מקור המעורה בשיחות שהתנהלו בין "אמריקאים למען שלום עכשיו" ובין אוקאסיו קורטז אמר לי שבארגון מסגרו את האירוע סביב אוסלו ורבין וכי רצו שהיא תדבר על פעילותה בקונגרס בעניין הישראלי-פלסטיני, כולל המכתב האחרון שלה שבו הזהירה את ישראל מפני סיפוח התנחלויות בגדה המערבית. המקור אמר שלא הציגו לה את האירוע כטקס זיכרון לרבין שיפאר את המורשת שלו, כפי שעשו ב"אמריקאים למען שלום עכשיו".

ב"אמריקאים למען שלום עכשיו" לא מיהרו לענות לבקשת תגובה מ-972+. בלשכה של אוקאסיו קורטז לא הגיבו על הדיווח.

ביטול השתתפותה של אוקאסיו קורטז באירוע לזכרו של רבין היא מקרה מבחן להשפעה הגוברת של התנועה למען זכויות הפלסטינים גם בשמאל הפרוגרסיבי האמריקאי וגם בקונגרס. לפני חמש שנים, לא היה עולה על הדעת שפוליטיקאי ייכנע ללחץ משמאל, במיוחד לא מצד פעילים פלסטינים, ויפרוש מאירוע לזכר מנהיג ישראלי. היום, התנועה למען זכויות הפלסטינים יכולה להסתמך על גוש קטן של מחוקקים פרוגרסיבים התומכים בעניין הפלסטיני ויוזמים חקיקה להתנות את הסיוע הצבאי האמריקאי לישראל.

בשנים האחרונות, התנועה למען זכויות הפלסטינים השקיעה זמן ומשאבים כדי לבנות בוושינגטון תשתית שתאפשר לה להגיב ולעצב את הדיון על יחסי ארה"ב-ישראל. בעוד לארגוני זכויות פלסטיניים אין עוד את המימון והקשרים כדי לעמוד מול קבוצות הלובי הפרו-ישראליות, התנועה הצליחה להשתלב היטב במחשבות השניות שיש במפלגה הדמוקרטית לגבי יחסי ארה"ב-ישראל, מחשבות שניות שהחיבוק שחיבק נתניהו את דונלד טראמפ רק ליבה אותן, כמו גם הכיבוש הישראלי שרק הלך והעמיק.

אוקאסיו קורטז היתה בעלת ברית של התנועה. ולכן, ברגע שהצטרפה לכאורה לאירוע של קבוצה ציונית ליברלית המפאר את רבין, הורמו כמה גבות. לאחר יממה של לחץ מתגבר על חברת הקונגרס, היא פרשה מהאירוע.

"פלסטינים שיתפו את חוויות החיים שלהם לגבי [הכאב] והאלימות [שרבין גרם להם], ורבים מאיתנו צריכים להקשיב", אמרה בת' מילר, אחראית קשרי מימשל בקבוצת הפעולה של "קול יהודי לשלום" (JVP). "יכולתה של חברת הקונגרס אוקאסיו קורטז לעצור ולהקשיב כאשר אנשים משתפים את חוויות החיים שלהם היא אחת העוצמות שלה כמנהיגה ומשהו שכל חברי הקונגרס צריכים לשאוף אליו".

פלסטינים בארה"ב הודו לאוקאסיו קורטז על כך שהקשיבה להם, תופעה נדירה בפוליטיקה האמריקאית.

"פלסטינים דיברו, ו-AOC [אלכסנדרה אוקאסיו קורטז] הקשיבה", כתבה בטוויטר נוראן חמדאן, עיתונאית פלסטיני-אמריקאי הכותבת גם ל-972+. "במדינה שבה לא רק שמים את הפלסטינים בשוליים, אלא גם מכפישים אותנו כשאנחנו דורשים דין וחשבון מפוליטיקאים. הגל משנה כיוון".

את רבין זוכרים בארצות הברית כעושה שלום בזכות ההכרה שלו באש"ף כנציג של העם הפלסטיני ובגלל חלקו בחתימת  הסכמי אוסלו לצד יאסר ערפאת. את הזיכרון הזה, ציונים ליברלים באמריקה מציינים ומבכים. ההחלטה של אוקאסיו קורטז לפרוש מאירוע המשבח את האייקון שלהם בלבל אותם.

אבל בשביל פלסטינים רבים, אין מה לחגוג את מורשת אוסלו של רבין. הם גם זוכרים את העבר הצבאי האלים שלו. "עבור פלסטינים, יצחק רבין מזכיר את הנכבה, כאשר פיקד כמפקד צבאי על גירוש המוני מהערים לוד ורמלה", אמרה סומאיה עוואד, מנהלת אסטרטגיה ותקשורת בארגון הפלסטיני-אמריקאי "פרויקט הצדק עדאלה" (AJP).

עוואד הוסיפה: "אסור לטייח את המורשת של רבין בהפעלת אלימות חסרת מעצורים נגד מפגינים פלסטינים באינתיפאדה הראשונה, בעיקר ברגע שאמריקאים עדים במו עיניהם לדיכוי אלים של מפגינים הדורשים לשים סוף לגזענות. המורשת ההיסטורית של רבין כוללת גם בניית בריתות עם משטר האפרטהייד בדרום אפריקה. הוא דמות שלא צריך להעלותה על נס ולציין אותה, לא משנה מה הוא סימל בשלב מאוחר יותר. החלטתה של אוקאסיו קורטז לפרוש מהאירוע היא החלטה לעמוד בצד הנכון של ההיסטוריה.

אלכס קיין הוא עיתונאי שבסיסו בניו יורק וכותב על ישראל/פלסטין, זכויות אדם ומדיניות החוץ האמריקאית ל-VICE news, The Nation, לוס אנג'לס טיימס ועוד. המאמר הופיע במקור במגזין 972+. תרגם: מירון רפופורט 

אנחנו המומות ומזועזעים, דואגות ומפוחדים מאירועי התקופה האחרונה.

בימים כאלה יש מי שדורשים מעיתונות "לבחור צד". הצד שבחרנו ברור: אנחנו עומדים לצד כל מי שאיבדו את יקיריהם במלחמה הזו; לצד כל מי שנאלצו לנוס על נפשם ולהותיר אחריהם בית; לצד כל מי שחרדים לחייהם ולחיי משפחתם ואהוביהם, בישראל, בעזה ובגדה המערבית.

בימים אלה, אנחנו מרגישות ומרגישים שקולנו, הקול של פלסטינים וישראליות נגד הכיבוש ולמען שלום צודק, ביטחון וחירות לכל, חשוב מתמיד. הסיפורים החשובים שלא מסוקרים בתקשורת המיינסטרים רבים מספור, אך משאבינו מוגבלים. בעזרתך נוכל להביא לציבור הולך וגדל סיפורים כמו זה שקראת עכשיו, ולהציע את הניתוח, ההקשר, והסיקור הנחוצים כל כך, במיוחד בתקופה הקשה והדרמטית הזו. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
עיד הדאלין על הריסות ביתו בכפר אום אל ח'יר (צילום: אורן זיו)

עיד הדאלין על הריסות ביתו בכפר אום אל ח'יר (צילום: אורן זיו)

"תיעדתי הרבה הריסות בחיי. את הריסת ביתי לא הייתי מסוגל לצלם"

ביתו של הצלם, האקטיביסט והאמן עיד הדאלין באום אל ח'יר – כפר בדרום הר חברון שההתנחלות כרמל מקיפה כמעט מכל הכיוונים – נהרס בסוף יוני. "אני לא אוהב להכניס לראש של הבנות שלי מילים גדולות כמו גזענות ואפרטהייד, אבל זאת המציאות"

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
silencej89sjf