newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

הבוקר, יותר מתמיד, גאה להיות תומכת בל"ד

באסל גטאס ייכנס היום לכלא לשנתיים מפני שלא רק שסירב "להכיר תודה" על ישיבתו בכנסת, אלא השתמש בפריבילגיות שהיא הקנתה לו ככלי במאבק שהשלטון מנסה לדכא בכל דרך. בשלטון שבו החוק רומס קודם כל את החוליות המוחלשות, זהו השימוש הראוי ביותר שנעשה בחסינות הפרלמנטרית

מאת:

הבוקר ייכנס ח"כ לשעבר ד"ר באסל גטאס לכלא למאסר של שנתיים על שהכניס טלפונים ניידים לאסירים פוליטיים פלסטינים בכלא קציעות. הבוקר, יותר מתמיד, אני גאה להיות תומכת בל"ד.

החוק הוא לפעמים דבר מתעתע. בשלטון הגון, החוק נועד להגן בראש ובראשונה על החוליות החלשות, החשופות, הפגיעות ביותר. בשלטון של דיכוי, הן הקורבנות הראשונים שלו. מקורו של התעתוע הוא בשלטון דיכוי שמתיימר להיות שלטון חוק. שלטון שכזה יציע לחלקים שהוא רומס עסקה מפוקפקת: אנחנו נאפשר לכם להתמקח בתוך המסגרת שמכוננת את העוול על השוליים של העוול, ובתמורה אתם, בעצם ההשתתפות שלכם במשחק, תתנו לו לגיטימציה.

> צדק נוסח ישראל: באסל גטאס ייענש יותר מאלאור אזריה

מרחב התמרון של ציבור מדוכא הוא קטן בהגדרה, על פי רוב היכולת שלו לוותר על כלי כלשהו במאבקו – הן ברמת המיקרו והן ברמת המקרו – קטנה מאוד. כחלק מהעסקה הזו, הציבור הפלסטיני בישראל שולח נציגים לפרלמנט של שלטון שלא מעוניין בו ועוין אותו במוצהר. עבור הרוב היהודי, זאת עדות לדמוקרטיה בהתגלמותה; עבור הציבור הפלסטיני, זה כלי שמגבלותיו ידועות מראש, ובכל זאת, עדיין, כלי בסל ההולך ומצטמצם למאבק.

מאז היווסדה, בל"ד מאתגרת בצורה העקבית ביותר את העסקה הזו, הן על-ידי סירוב עיקש להסכים לחלוקה התודעתית שישראל מנסה לכפות על החלקים השונים של העם הפלסטיני, והן על-ידי הצגת חזון אלטרנטיבי למסגרת השלטונית עצמה. רעיון מדינת כל אזרחיה של בל"ד מאיים על השלטון הציוני לא פחות מאשר השתתפותה של חנין זועבי במשט לא אלים לעזה.

למאבק הכפול הזה, של להיאבק מתוך הממסד במידת האפשר, דרך מערכת המשפט ומערכת החקיקה וזרועות השלטון שמגוייסות כולן נגדם, ומצד שני לאתגר כל הזמן את הלגיטימיות של השלטון עצמו ולסרב להיכנע לתכתיבים הלא מוסריים שלו, יש מחיר עצום. בל"ד נרדפת בעוצמת טינה חסרת תקדים על ידי המדינה. חבריה נתונים לדמוניזציה אישית אלימה עד כדי התרת דם. הסירוב העיקש של בל"ד להשיל מעליה את הזהות הלאומית הפלסטינית בתמורה לעסקה הישראלית מוציאה את השלטון מדעתו, ואנחנו חיים תחת שלטון נקמני עד אימה.

> דילמת האסיר של באסל גטאס

טינה ממסדית חסרת תקדים. באסל גטאס (רועי אלימה/פלאש90)

באסל גטאס ייכנס היום לכלא לשנתיים מפני שלא רק שסירב "להכיר תודה" על ישיבתו בפרלמנט, אלא השתמש בפריבילגיות שהיא הקנתה לו ככלי במאבק שהשלטון מנסה לדכא בכל דרך אפשרית. הוא נכנס לכלא מפני שבחר להסתכן ולפעול מול מציאות שבה אדם שערף את ראשה של אשתו יזכה לתנאים טובים יותר בכלא מאשר אדם שיושב שנים כיוון שהשתייך למפלגה פוליטית שלא מוצאת חן בעיני ישראל. הוא השתמש בפריבילגיות המעטות שהשלטון סיפק לו לא כדי לאשש את כללי המשחק שישראל מכתיבה תמורתן, אלא כדי לאתגר אותם. והוא גם לא עשה זאת למען טובות הנאה אישיות, אלא לקח סיכון אישי עצום כדי להתקומם נגד אחד מהביטויים הבזויים ביותר של משטר הדיכוי המושת על בני עמו. במובן הזה, הוא עשה בעיני את השימוש הנאצל והראוי ביותר שעשה חבר כנסת בחסינות הפרלמנטרית שלו.

כותרות העיתונים יחגגו מן הסתם את תמונותיו של גטאס בכניסה לכלא. בישראל של היום, להכניס פלסטיני לכלא זה הדבר הקל והפשוט ביותר שאפשר. אכן, יש הרבה קלון בתמונות האלה, והוא כולו על ראשו של משטר שבאמת מאמין שיוכל כך לשבור ולדכא מאבק של עם על חירותו. כפי שכתב המשורר האיראני מוחמד רזא עאלי-פיאם במכתב לבנו מהכלא:

"רוח זורעים כל מתנגדינו
זחוחים כל כך בעיוורונם
שמח, בני, כי האביב בדרך
עוד יתכלו אויבינו באש קלונם".

בסולידריות עם באסל גטאס, עם בל"ד, ועם אסירי החופש באשר הם.

> למה יהדות ארה"ב לא רואה גם בסיום הכיבוש אינטרס יהודי?

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
עשויים למצוא את עצמם מתמודדים אחת מול השני על המקום השני בחד"ש. עאידה תומא-סלימאן ויוסף ג'בארין (צילום: תומר נויברג / פלאש 90)

עשויים למצוא את עצמם מתמודדים אחת מול השני על המקום השני בחד"ש. עאידה תומא-סלימאן ויוסף ג'בארין (צילום: תומר נויברג / פלאש 90)

ביקורת פנימית בחד"ש: ההנהגה התרחקה מהחברים בשטח

בכירים בחד"ש טוענים שהמפלגה לא למדה לקח מהכישלון בבחירות הקודמות. "צריך לשנות כיוון", אומרים שם. בבחירות לרשימה לכנסת שייערכו בשבת הקרובה, איימן עודה צפוי להיבחר מחדש, קרב על המקום השני ועל המקום השלישי, ה"יהודי"

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf