צפו: מחו וצילמו בכניסה למועדון חשפנות כדי לבייש גברים שנכנסו

פעילות בקבוצה חדשה בשם "באות לזנאים" התמקמו למשך שעות בכניסה למועדון והקריאו עדויות של נשים בזנות. חלק מהגברים ברחו, חלק תקפו, חלק הסתתרו - והיו גם מי שהצטרפו למחאה

מאת:

למעלה ממאה נשים וגברים הגיעו אמש (חמישי) למועדון החשפנות "גוגו" ברחוב אלנבי 35 בתל אביב כדי למחות נגד זנות, סחר בנשים ואלימות כלפי נשים. המפגינות עמדו וישבו בכניסה למועדון עם שלטים בגנות קניית שירותי מין הקריאו עדויות של נשים בזנות מעמוד הפייסבוק "כשהוא משלם", ובעיקר צילמו את הגברים (וגם את הנשים) שנכנסו למועדון וקראו להם להמנע מכך. כשלושים מהמפגינות המשיכו למחות במשך יותר משעתיים וחצי, כשהסרטון להלן צולם (תמונות נוספות מהאירוע, לרבות של הגברים שנכנסו, אפשר למצוא כאן).

ההפגנה, שנייה מסוגה של קבוצה חדשה בשם "באות לזנאים – הלובי למיגור הזנאות", נועדה להזכיר לגברים שהנשים שבהן הם נוגעים בפנים הן בנות אדם. קריאות כמו "זו הייתה יכולה להיות אחותך" ו"אנס בתשלום" הופנו כלפי הנכנסים, מה שגרם לחלק מהגברים לפנות לאחור ולברוח, או לכסות את הפנים עם ז'קט מעל הראש בסגנון תמונות מעצרים.

> האנס קצב בחוץ והנאנס היילו בפנים: הבדיחה על חשבוננו

להפגנה הגיעה גם ח"כ עליזה לביא (יש עתיד), שהביעה תמיכה במפגינות וקראה לכנסת למהר ולקדם את החוק להפללת הלקוחות בזנות עליו היא חתומה. כעשרה שוטרים שהגיעו למקום שמרו על הכניסה והעירו למפגינות כשהן חסמו את המעבר, אבל לא היו עימותים או מעצרים.

"אנחנו מנסות לדבר עם הזנאים ולהגיד להם מה אנחנו חושבות על מה שהם עושים", אמרה לשיחה מקומית גליה אנג'ל, אחת המפגינות. "שסחר בנשים, לשלם על גוף של אישה, זה לא דברים שיכולים להיות מקובלים בחברה שלנו – זה פשוט אלימות. אם אונסים נשים בזנות יאנסו גם אותי ויאנסו את כולנו.

"היו פה כמה אנשים שהגיעו ולכאן הם לא נכנסו. היו שאמרו לנו שזה לא זנות, ולא מנצלים אותן והן עושות מלא כסף והכל בסדר. אפילו ניסו לשדל לזנות את חברה שלי, והיה זנאי שהתעצבן שהרסנו לו את הערב ובעט באחת הפעילות ושפך עליה בירה. אבל בחדרים הפנימיים של המקום הזה יש בורדל לכל דבר, וגם לא צריך שתהיה חדירה כדי שקנייה של גוף של אישה תהיה אלימות. כל אחת שעושה לפ-דאנס בשביל עשרים שקל ומשאירים עליה סימנים כחולים – זאת אלימות, ולאף אחד לא מגיע לחיות ככה. אני לא נגד זכות האישה לגופה, אני נגד הזכות של גברים לנצל גוף של נשים".

על הקראת העדויות הקשות של נשים בזנות אמרה מפגינה נוספת, תל אביב וידריך, ש"מאוד קשה לשמוע את עצמך אומרת את המלים האלה ולחשוב על אישה שעוברת את זה, וזה אחד המסרים. להבין שאלה בנות אדם, ושהזנאים יבינו את זה. היו חבר'ה שהלכו בעקבות זה, והיו כאלה שאפילו הצטרפו אלינו. באיזושהי צורה זה מחלחל".

פעילות "באות לזנאים" מתכוונות להמשיך בפעולות דומות גם במקומות אחרים.

> אולי עכשיו תורנו להפגין נגד "תור הזהב" של עמונה וההתנחלויות?

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
השב"כ לא מוכן לוותר. משפחות אסיר מנהלי מפגינה מחוץ לכלא עופר שבגדה המערבית, בדצמבר 2019 (צילום: אחמד אל-באז / אקטיבסטילס)

השב"כ לא מוכן לוותר. משפחות אסיר מנהלי מפגינה מחוץ לכלא עופר שבגדה המערבית, בדצמבר 2019 (צילום: אחמד אל-באז / אקטיבסטילס)

כששב"כ רוצה לעצור עו"ד פלסטיני בן 80, גם בית דין לא עוזר

אפילו בית המשפט הצבאי בעופר סירב להתרגש מכתב האישום נגד בשיר אל-ח'יירי, עורך דין בן 80 שעבד בארגוני זכויות אדם, והורה לשחררו בערבות. השב"כ התערב והמיר את כתב האישום במעצר מנהלי. אל-ח'יירי הודיע שלא ישתף פעולה עם ההליך

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf