newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

"אל תשרפו לנו את העתיד". מחאה מול משרדי שברון בישראל

עשרות פעילי סביבה חסמו את הכניסה למשרדי החברה בהרצליה. שברון, שנחשבת לאחת האחראיות הגדולות בעולם לפליטת גזי חממה, רכשה את נובל אנרג'י ומחזיקה במניות בקידוחי הגז מול ישראל

מאת:
"ההגדרה היא פושעי אקלים". מחאה מול משרדי חברת שברון בהרצליה, 25 באוגוסט 2021 (צילום: אורן זיו)

"ההגדרה היא פושעי אקלים". מחאה מול משרדי חברת שברון בהרצליה, ב-25 באוגוסט 2021 (צילום: אורן זיו)

עשרות פעילי סביבה חסמו את הכניסה למשרדי תאגיד האנרגיה שברון בהרצליה, במחאה על תרומת החברה למשבר האקלים.

הפעילות והפעילים מארגוני מגמה ירוקה, המרד בהכחדה, עומדים ביחד, וכאןתוקם, ריססו את חלונות בניין המשרדים עם מטפי כיבוי אש. הם קראו לשברון "לא לשרוף לנו את העתיד", והוסיפו קריאות בנוסח "שברון שיקרו, יערות נשרפו", "ישראל דורשת אנרגיה מתחדשת", ו"הגיע זמן ומהר מהגז להיגמל".

שוטרים שהגיעו למקום עצרו מפגינה אחת, ולאחר כשעה וחצי של חסימה המחאה הסתיימה.

donate

"משבר האקלים כבר כאן, ויש לו אשמים ברורים: תאגידי הענק המזהמים", נאמר בהודעה לתקשורת של מארגני ההפגנה. "אין דרך אחרת לומר זאת, מדובר בפושעי אקלים".

ענקית האנרגיה שברון אחראית לפליטה נרחבת של גזי חממה. מחקר של המכון לאחריות אקלימית שצוטט בגרדיאן ב-2019 הראה כי היא החברה השנייה בעולם בכמות פליטת גזי חממה – יותר מ-43 מיליארד טונה של גזי חממה מאז 1965.

המחאה מול משרדי שברון. צילום: יונתן המפל 

באוקטובר 2020 סיימה שברון את רכישת חברת נובל אנרג'י בעסקת חילופי מניות בסכום שנאמד בכ-4.2 מיליארד דולר, ועכשיו היא מחזיקה בכ-25% מהזכויות בקידוח הגז תמר ובכ-40% מקידוח לווייתן מול חופי ישראל. בסוף 2020 קיבלה החברה קנסות על פליטת יתר וזיהום הים בסך כולל של 7 מיליון שקל.

"זה הסיפור האמיתי של משבר האקלים", אמר איתמר אבנר מעומדים ביחד. "תעשיות של נפט וגז מזהמות ורווחיות. הן יודעות שהפעילות שלהן הורסת לנו את העתיד, אבל חושבות שיוכלו להמשיך להרוויח הון עתק. לא ניתן לזה להימשך. אנחנו אומרים לחברות: זמנכן עבר. לממשלה אנחנו אומרים: הגיע הזמן להתעורר".

"אני מפחד על העתיד שחברות כמו שברון גונבות", אמר יונה, פעיל במגמה ירוקה. "ראינו מה קורה כשחברות כאלה נכנסות: יותר שחיתות, יותר הרס הסביבה ויותר פגיעה בחיים של כולנו. הם חושבים שהם יכולים להפחיד אותנו, אבל נמשיך לבוא לפה".

שוטרים מפנים מפגינה מול משרדי שברון (צילום: אורן זיו)

שוטרים מפנים מפגינה מול משרדי שברון (צילום: אורן זיו)

"הגעתי כי אני אמא לשתיים ואני מפחדת על העתיד של הבנות שלי", אמרה מיכל, שהשתתפה במחאה. "בלתי נתפס שהאנשים שאחראים לכך לא מתכוונים לעשות כלום. גם כשהסכנה ידועה וקרובה, ממשיכים לשרוף גז ונפט. אנחנו דורשים גרין ניו דיל".

המפגינים גם התייחסו לדו"ח של הפאנל הבין-ממשלתי לשינויי אקלים (IPCC) שפורסם בתחילת החודש, ולפיו גם לפי התרחיש האופטימי ביותר, אי אפשר למנוע את התחממות כדור הארץ מעבר לרף קריטי של 1.5 מעלות צלזיוס בממוצע. לפי הדו"ח, אסונות אקלים כמו שריפות ענק ושיטפונות יילכו ויתגברו בשנים הקרובות.

"הדו"ח צריך לשמש כתב אישום כנגד כל מי שהיו שותפים לפשע התרמית, שבו הפכנו למשק שמקדש שימוש באנרגית גז פוסילי בתור אנרגיה ירוקה", כתבו מארגני המחאה. "הכסף והכוח של האשמים, שדירדרו את כולנו למשבר אקלימי חמור ביותר, איפשרו להם להמשיך במעשיהם יותר מדי זמן ולחמוק מעונש.

"את תעשיית דלקי המאובנים הגיע הזמן לסגור, ואת הרווחים שנעשו בה על חשבון העתיד שלנו צריך להשקיע חזרה במאמץ להיערכות לקראת משבר האקלים".

שברון משמשת יעד למחאה על פגיעה בסביבה מאז שנות ה-90 של המאה הקודמת. בניגריה דייגות יצאו למחאה נגד החברה בעקבות כמה אירועים של דליפת נפט בדלתה של נהר הניז'ר. ב-2019 החברה הואשמה בכך ששפכה חמישה מיליון ליטר של נפט גולמי לערוץ נחל בקליפורניה.

באקוודור זוהמו מי יובלים של האמזונס וקרקעות בנפט שדלף משדה של חברת טקסקו, חברה שנרכשה על ידי שברון ב-2001. בית המשפט העליון באקוודור חייב את שברון לשלם 9.5 מיליארד דולר לתושבים הילדים, שהגישו תביעה ייצוגית.

החברה טענה שהיא לא אחראית לזיהום שהתרחש לפני הרכישה של טקסקו. שברון גם תבעה בארה"ב את עורך הדין של התושבים, סטיבן דנציגר, וטענה כי שיחד את אחד השופטים באקוודור. חלק מהטענות של שברון התקבלו על ידי השופטים האמריקאים, ודנציגר יושב מאז 2019 במעצר בית. במקביל נפתח נגדו הליך פלילי ורישיון עריכת הדין שלו נשלל, לאחר שסירב להעביר את המחשב ואת הטלפון הנייד שלו לבדיקה אצל החברה.

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
תלמידי חטיבות ביניים ותיכון חוזרים ללימודים במתכונת מלאה, בית ספר בתל אביב, אפריל 2021. אילוסטרציה גיל גרטל (צילום: אורן זיו)

בית ספר בתל אביב, אפריל 2021 (צילום: אורן זיו)

הפגיעה בכישורים החברתיים של תלמידים במעבר לחטיבה אינה גזרת גורל

מחקר של OECD מצא כי חלה נסיגה בהערכת התלמידים את עצמם במעבר מילדות לבגרות. הנסיגה חמורה יותר אצל בנות ואצל תלמידים מרקע כלכלי נמוך, ובשלב קריטי זה בחיים היא עלולה לפגוע בעתידם. הפיתרון: מודעות, והפניית משאבים לטיפוח קשרים עם המבוגרים

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf