newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

תשלומי הורים: בג"ץ קבע שסלקציה מעמדית היא לגיטימית

הבחירות האמיתיות לא יתקיימו עוד חודש, הן התקיימו לפני שבוע בירושלים. בפסיקה שאישרה תשלומי הורים, שלושה שופטי בג"ץ הכריעו את הבחירות לטובת שני העשירונים העליונים ונגד השאר  

מאת:
השאירו תגובה
א א א

הבחירות לכנסת יתקיימו בעוד כחודש. כל המעמד הפוליטי הישראלי, ובעקבותיו כל התקשורת, עוסקים בכך מדי יום, משל היו בחירות אלה הרות גורל עבור כל אחד ואחת מאתנו.

והנה, מתברר כי הבחירות האמיתיות – הבחירות שהן באמת הרות גורל עבור כל אחד ואחת מאיתנו – כבר התקיימו. מדובר בבחירות שעסקו בשאלות הבנאליות של חיי היום-יום, כדוגמת מי ילמד איפה ועם מי; מי יעבוד במה, עבור מי ותמורת מה; מי יגור בשכנות למי; מי יתקדם מעבר לעמדה הנוכחית של הוריו ומי יקפא על מקומו או חלילה יתדרדר.

הבחירות האלה התקיימו לפני שבוע, ב-7 באוגוסט 2019, בירושלים.

הורים בעשירונים 8 עד 4 לא מסוגלים לשלם את מה שמשמלמים בעשירונים הגבוהים. ילדים בשיעור מחשב. למצולמים אין קשר לכתבה (צילום: קובי גדעון / פלאש 90)

הורים בעשירונים 8 עד 4 לא מסוגלים לשלם את מה שמשמלמים בעשירונים הגבוהים. ילדים בשיעור מחשב. למצולמים אין קשר לכתבה (צילום: קובי גדעון / פלאש 90)

הבחירות האלה היו שונות עד מאוד מהבחירות לכנסת, שכן ניצבו בהן זה מול זה מחנות חברתיים – ולא מפלגות. מצד אחד מחנה קטן יחסית, המורכב בעיקרו משני עשירוני ההכנסה הגבוהים, כאשר מולו ניצב מעמד ביניים נחלש והולך, המורכב מעשירוני ההכנסה 4 עד 8. העשירונים הנמוכים השתתפו גם הם, אבל התוצאה לא יכולה היתה לשנות את מצבם גם אילו ניצחו. תשלומי הורים מראש לא נוגעים אליהם, והם בקושי הם משלמים את דמי הביטוח, שהם מחויבים על פי חוק.

עם המחנה הראשון נמנים, שכם אל שכם ובמעין אחווה מעמדית, מצביעים "צפוניים" מאזור תל אביב והמרכז, מהקיבוצים ומהיישובים הקהילתיים, מצביעי ימין מההתנחלויות האידיאולוגיות, מצביעי מרכז ומרכז-שמאל מהשכונות ה"צפוניות" ומצביעי הרשימה המשותפת משכונות המעמד הבינוני הגבוה הערבי. מולם התייצבו שכם אל שכם מצביעים "דרומיים" מהערים הגדולות, מעיירות הפיתוח ומיישובים ערביים.

המחנה הראשון ניצח, בהפרש ניכר. המחנה השני הובס קשות. הובס שוב, יש לומר. תבוסה המתמשכת מזה שנים רבות. התוצאות לא נקבעו בקלפי. הן נקבעו על ידי שלושה אנשים בלבד – שלושה שופטים של בית המשפט הגבוה לצדק.

החלטת השופטים נגעה לעניין פעוט ערך, לכאורה: תשלומי הורים. תשלומים אלה מלווים את מערכת החינוך מזה כארבעה עשורים. הם קיימים בחלק גדול מבתי הספר, אך הם גבוהים במיוחד בבתי ספר בשכונות מבוססות. תושבי שכונות אחרות מתקשים לשלם אותם, מה שדן את ילדיהם למסלולי לימוד פחותי ערך מבחינת יכולת ההתפרנסות שלהם בעתיד.

העותרים לבג"ץ ביקשו לשים סוף להסדר זה של סלקציה מעמדית בחינוך. הם ביקשו להחזיר את מערכת החינוך ליסודות הציבוריים שלה. בג"ץ קבע כי שוויון אינו ערך מוחלט, וכי סלקציה מעמדית היא לגיטימית. בג"ץ קבע כי ערך האוטונומיה ההורית מחייב לאפשר להורים שידם משגת לשפר את מערכת החינוך הציבורית באמצעות קניית שירותי חינוך נוספים בתשלום בתוך בתי הספר. מנגד, קבע בג"ץ, שוויון תקציבי משמעו בינוניות לכולם וחיסול האפשרות למצוינות חינוכית.

הסדר המעמדי הושב על כנו. הסכנה שמא תורה תצא מילדי עניים חלפה כלא היתה. מצביעי המחנה המנצח ימשיכו לריב בינם לבין עצמם על עמדות השלטון. מצביעי המחנה השני ימשיכו להצביע עבור בעלי הריב, כאילו יש להם משהו משותף עמם.

ד"ר שלמה סבירסקי הוא מנהל אקדמי במרכז אדוה

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
הפגנה נגד השחיתות במהלך פתיחת משפטו של נתניהו, מחוץ למעון ראש הממשלה בירושלים (צילום: אורן זיו)

הפגנה נגד השחיתות במהלך פתיחת משפטו של נתניהו, מחוץ למעון ראש הממשלה בירושלים (צילום: אורן זיו)

"בלי ההפגנות, נתניהו היה מצליח להתחמק ממשפט"

כ-1,000 איש מקבוצות המאבק בשחיתות הפגינו ליד מעון ראש הממשלה הרשמי בבלפור, ורבים מהם אמרו כי ללא המאבק הממושך לא היה מוגש כתב אישום. נתניהו מצדו ניצל את ההזדמנות למפגן כוח ולדחיפת המסר כי לא הוא אלא כל מצביעי הימין עומדים למשפט, שאותו הדהדו גם רבים מתומכיו

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf