newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

הבעיה היא איפא"ק, לא דונלד טראמפ

יהודים בארה"ב נערכים למחות נגד הופעתו של דונלד טראמפ ביום שני בוועידת איפא"ק. אם הם רוצים להגן על זכויות אזרח ושוויון - הם צריכים להפגין נגד השדולה עצמה

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כותבת אורחת: מרב זונשיין

רוב הכותרות על דונלד טראמפ בשבועות האחרונים עסקו בגל הנצחונות שלו בפריימריז של המפלגה הרפובליקנית, שמסמן אותו כמי שעשוי להיות מועמד המפלגה לנשיאות. אבל בימים האחרונים מתמקדת התקשורת היהודית-אמריקאית בעניין אחר: הופעתו הצפויה של טראמפ בכנס השנתי של איפא"ק ביום שני הקרוב (לצד הילרי קלינטון, ג'ו ביידן, טד קרוז וג'ו קייסיק, שגם אמורים לנאום בוועידה. ברני סנדרס הודיע שלא יגיע).

שני רבנים מהחוף המזרחי ארגנו קבוצת פעילות אד הוקית, תחת הכותרת "מתאחדים נגד השנאה", שמתכננת לקום ולצאת במחאה שקטה בזמן נאונו של טראמפ בוועידה. קבוצה אחרת, "יהודים נגד טראמפ", השיקה עצומה מקוונת שקוראת ללובי היהודי בארה"ב לבטל את הזמנתו. גם התנועה הרפורמית פרסמה ביקורת על "נאומי השטנה" של טראמפ ורמזה שתמחה על נוכחותו באיפא"ק, אך לא הבהירה איך.

> קחו את דונלד טראמפ ברצינות

דונלד טראמפ (Gage Skidmore CC BY-SA 2.0)

דונלד טראמפ (Gage Skidmore CC BY-SA 2.0)

בקבוצת הפייסבוק של "מתאחדים נגד השנאה", שמונה כ-1,500 חברים כרגע, נכתב: "אנחנו תומכים באיפא"ק, מכירים בחשיבות שבהמשך בניית שותפות אמריקאית-ישראלית, ומוקיעים את השנאה… דונלד טראמפ לא מייצג אותנו ולא מדבר בשמנו, וערכיו אינם ערכי איפא"ק".

באתר JewSchool כותבת שרה ברמר-שלי ש"כשאנחנו מרשים לטראמפ לדבר באירוע מרכזי של הקהילה היהודית אנחנו מפנים את גבנו לקהילות מודרות. זה פשוט: אנחנו לא ניטרליים, אנחנו שותפים לפשע".

בין איפא"ק לאיראן

מה שמשותף לכל הקבוצות והאנשים האלה הוא שכולם משוכנעים שהמועמד הרפובליקני המוביל מתריס נגד הערכים שלהם כיהודים ולא מייצג את הקהילה היהודית בארה"ב בכללותה. הם חושבים שנאומי ההסתה שלו והרטוריקה נגד מהגרים היא קו אדום, ושגם אם הוא מסתמן כמועמד לנשיאות – אין לתת לו במה באירוע הגדול והחשוב ביותר של הקהילה היהודית האמריקאית.

אבל מה הם בעצם הערכים של איפא"ק, שלכאורה מנוגדים למסריו של טראמפ? באתר הלובי לא מופיעים ערכים כלשהם. אין שם כל עיסוק בשוויון זכויות או בחירויות, אלא רק בצורך "לחזק, להגן ולקדם שותפות אמריקאית-ישראלית בדרכים שיעצימו את הביטחון של ארצות הברית וישראל".

כל מי שמכיר את מדיניות הלובי הישראלי ואת פעילויותיו בעשרות השנים האחרונות יודע שמדובר בגוף שמזמן הפנה גב לקהילות מודרות, בכך שהוא מייצג מדינה שבעקביות מונעת זכויות בסיסיות ממיליוני בני אדם שחיים תחת שליטתה. התמיכה הבלתי מסויגת של איפא"ק בכיבוש הישראלי, שחוגג 50 שנים בקרוב, היא הסיבה הברורה ביותר לכך שהלובי לא יכול לייצג את ערכיהם של רוב היהודים בארה"ב.

גם אם נבחן את שאר הסוגיות שבהן ישנן מחלוקות בין יהדות ארה"ב לבין ישראל בשנים האחרונות נמצא שאיפא"ק מתייצב פעם אחר פעם נגד הלך הרוחות בקהילה. בעוד שסקרים הצביעו על רוב יהודי שתמך בהסכם עם איראן, איפא"ק ניהל קמפיין שדולתי ותקשורתי אגרסיבי ומתוקצב היטב נגד ההסכם. הוא אימץ לחלוטין את הדוקטרינה של נתניהו, והתעלם לגמרי מדעת הקהל של יהדות ארה"ב, שלא לדבר על האינטרס הביטחוני הלאומי האמריקאי.

בכל הנוגע לאפשרות להקים מדינה פלסטינית של ממש לצד ישראל – איפא"ק תמיד פעל נגד הרעיון. כשהפלסטינים הכריזו שיפנו להכרה באו"ם ב-2011ת איפא"ק עזר לשכנע 446 חברי קונגרס לכתוב הצעות חקיקה נגד היוזמה. כשריבוי האזרחים ההרוגים בעזה בקיץ 2014 הוביל יהודים מתקדמים בארה"ב להטיל ספק בצדקת המלחמה, איפא"ק העצים את תמיכתו במלחמה.

כך שמי שמכיר את ההיסטוריה של איפא"ק, את הנכונות של השדולה לתת לישראל גיבוי גורף לכל פעולה צבאית באשר היא, יהיו אשר יהיו ההצדקה והתוצאות, ואת תמיכתו בשלילת זכויות אדם ואזרח בסיסיות ממיליוני פלסטינים – לא צריך להזדעזע כל כך מהופעתו של טראמפ בוועידה ביום שני הקרוב.

> עיתונאים בעד צנזורה: על כתבת שוברים שתיקה בערוץ 2

בנימין נתניהו בוועידת איפא"ק, 2012 (עמוס בן גרשום / לע"מ)

בנימין נתניהו בוועידת איפא"ק, 2012 (עמוס בן גרשום / לע"מ)

לא טראמפ הוא מי שאינו מייצג את ערכי יהדות ארה"ב. איפא"ק מחזיק בתפקיד הזה לפני כל אחד אחר. יהודים אמריקאים לא צריכים להזדעזע מההזמנה של טראמפ לנאום בוועידה, אלא מכך שאיפא"ק הוא לא ארגון של ערכים, ובעיקר לא של ערכיהם שלהם. כל תכליתו של איפא"ק היא לוודא שישראל נהנית מהתמיכה הפוליטית והכלכלית הנדרשת כדי לשמר את מעמדה במזרח התיכון – בכל מחיר. הארגון מעולם לא הוטרד מהפרות זכויות האדם והאזרח בישראל – אז למה שיפריעו לו דבריו של טראמפ?

מארגני המחאות לקראת יום שני לא צריכים להתרכז בטראמפ, אלא באיפא"ק עצמו. היהודים האמריקאים המוחים צריכים להכיר בכך שאיפא"ק מעולם לא ייצגה את הערכים שלהם, ולהפנות את זעתם כלפי השדולה – לא כלפי המועמד עם הפה הגדול.

מרב זונשיין היא עיתונאית עצמאית, עורכת וכותבת באתר 972+. הפוסט פורסם במקור באנגלית באתר 972+ ותורגם על ידי חגי מטר.

> כך המאבק בטראמפ מעצים את סנדרס

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, השר לביטחון פנים, גלעד ארדן, ומפכ"ל המשטרה, רוני אלשייך, בטקס פתיחת תחנת המשטרה בכפר כנא, ב-21 בנובמבר 2017 (צילום: קובי גדעון / לע"מ)

תחקיר: תחנות המשטרה ביישובים הערביים לא מפחיתות את מקרי הרצח

לנוכח הפשיעה הגואה בחברה הערבית, החליטה המשטרה לפתוח תחנות בשורת יישובים ערביים. אלא שהנתונים מציגים תמונה קשה: ברוב היישובים הללו מספר מקרי הרצח לא ירד, ולעתים אף עלה, במקביל לעלייה הכללית. "אין לנו אמון במשטרה, וגם להם אין אמון בנו. הם מתייחסים אלינו כסכנה ביטחונית. העיקר שלא ייפגעו יהודים"

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf