newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

איילת שקד: חג קורבן שמח - רק לדרוזים

שרת המשפטים חברה במפלגה שעוסקת לא מעט בדמוגרפיה, ויודעת היטב שאת חג הקורבן חוגגים לא רק הדרוזים אלא מיליארד וחצי מוסלמים. אבל בברכת החג שלה היא בחרה להתעלם מהם במופגן

מאת:
השאירו תגובה
א א א

יותר ממיליארד וחצי מוסלמים ברחבי העולם מציינים את חג הקורבן (עיד אל-אדחא) השבוע, והרשתות החברתיות מלאות באיחולי חג שמח, בהם של נוצרים ויהודים רבים. גם שרת המשפטים איילת שקד בחרה לפרסם ערב החג (שני) ברכה סטנדרטית לרגל המאורע החשוב – רק שהיא שכחה לציין את רוב החוגגים ובחרה לאחל חג שמח רק לדרוזים, "בישראל ובעולם". בפוסט, שזכה ל-1200 לייקים עד כה, אחלה שקד "פרנסה טובה והצלחה" לדרוזים, ולא שכחה לציין את הסיבה העיקרית לכתיבת הפוסט: "מי יתן והברית בין שני עמינו רק תתחזק". את הפוסט היא חתמה בברכה המקובלת "כל עאם ואנתם בח'יר", בתעתיק עברי.

בעוד שברכות של פוליטיקאים ישראלים וקציני צבא ברשתות החברתיות לרגל החגים המוסלמים הפכו לדבר שבשגרה, למרות הניגוד הבוטה בין הברכות החגיגיות לפועלם ביתר ימות השנה, נראה ששרת המשפטים שוברת כאן שיא חדש של בוטות. מכיוון ששקד חברה במפלגה העוסקת לא מעט בדמוגרפיה, אין ספק שהיא מכירה את המספרים, ופשוט בוחרת להתעלם במופגן מרוב החוגגים, לא רק בארץ ובשטחים אלא בעולם כולו. הניסיון להפריד בין הדרוזים לבין יתר הערבים הוא לא חדש כמובן, אך נעשה שקוף יותר, במיוחד על רקע המחאות האחרונות נגד חוק הלאום והניסיון של הממשלה לחתום עסקה עם העדה הדרוזית.

(צילום מסך מתוך עמוד הפייסבוק של איילת שקד)

(צילום מסך מתוך עמוד הפייסבוק של איילת שקד)

רבים מהמגיבים בדף הפייסבוק הרשמי של השרה הזכירו לה שלמרות מה שכתבה, את החג חוגגים מוסלמים ברחבי העולם. כך למשל הגולש חוסיין עג׳וב שהבהיר: "השרה האחראית על צדק ושוויון מרשה לעצמה לאחל ברכת חג רק לחלק מסוים מהאוכלוסייה ולהימנע באופן פרובוקטיבי מאיחולי ברכת חג שמח לרוב המוסלמי". הגולשת מרים אבו מוח תהתה: "מה עם המוסלמים? הם לא בני אדם שתברכי אותם? איזו אפליה וגזענות". וגם הגולש הדרוזי רביע בסיס שכתב: "שקד, החג שלנו אינו שמח בגלל חוק הלאום שהיית מיוזמיו. מי ייתן שעד השנה הבאה החוק הזה יבוטל, ונזכה בשמחת חג אמיתית".

יש לציין כי שקד איננה הראשונה "לשלוף" את תרגיל ההפרד-ומשול הזה: בשנה שעברה פרסם ראש הממשלה נתניהו ברכה לרגל חג הקורבן לדרוזים בלבד, אך לאחר ארבע שעות ובעקבות שטף של תגובות נזעמות הואיל להוסיף לברכה גם את האזרחים המוסלמים.

איילת שקד תופרת כבר מזמן את החליפה ליום שבו תעמוד בראש הממשלה. אבל הממלכתיות ממנה והלאה. במדינה שלה, ברור לכל, יש מי שהם חלק, ויש מי שצריך להיפטר מהם. ועד אז, אם אפשר להתעלם במופגן – אז למה לא?

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
שוטרים עוצרים פעיל בח'אן אל אחמר, 5.7.18. המחאות ימשיכו בסוף השבוע (צילום: אורן זיו/אקטיבסטילס)

להתארגן ולפעול מבלי להקריב את עצמנו, או אחד את השנייה. שוטרים עוצרים פעיל בח'אן אל אחמר, 5.7.18. המחאות ימשיכו בסוף השבוע (צילום: אורן זיו/אקטיבסטילס)

השמאל והאתוס ההרסני של ההקרבה העצמית

רק אחרי שנשחקתי עד דק בפעילות פוליטית הבנתי שתנועות שמוכנות להיאבק לא חייבות לקדש אתוס של הקרבה. במקומו הן צריכות ליצור סביבה שדואגת לכל מי שרוצה לקחת חלק במאבק, מוקירה את אלו שמסכנים את עצמם ודואגת להם לאחר מכן

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf