newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

אחרי השליטה באדם ובאדמה, הכיבוש רוצה מונופול גם על האמת

כשדובר שוברים שתיקה העיד שהיכה פלסטיני במהלך שירותו הצבאי, המערכת עטה עליו כמוצאת שלל רב. מאז נחשפו כמה וכמה מקרים של אלימות קשה בהרבה מצד חיילים, אבל איילת שקד, נפתלי בנט וחבריהם שותקים. את החבורה הזו האמת מעניינת רק כשהיא משרתת את צרכיהם הפוליטיים

מאת:

כותבת אורחת: פרימה (מרפי) בוביס

"אלף סרטונים לא ישנו את העובדה – 'שוברים שתיקה' הוא ארגון שמוציא את דיבתם של חיילי צה"ל בעולם ומבוסס על סילוף עובדות ושקרים".

את המשפט הקפקאי הזה אמרה שרת המשפטים איילת שקד לאחר שנחשפו חומרים מצולמים שסתרו את גרסת הפרקליטות בחקירת הראווה נגד דובר 'שוברים שתיקה', והובילו לפתיחת התיק מחדש. אליבא דשקד, ראיות לא ישנו את המסקנה הפוליטית שהנחתה אותה מלכתחילה.

מאז אותה הערה של שקד, התפרסמו כבר לפחות חמישה מקרים מצולמים של אלימות קשה מזו שהעיד עליה דין, כלפי פלסטינים בשטחים. בקל מביניהם נראה חייל גבעתי מטיח קת בראשו של צעיר פלסטיני בחברון; ברמת זעזוע משנית תועד לוחם מג"ב משליך רימון לעבר זוג פלסטינים עם תינוק בידם; ובחמור ביותר ישנו תיעוד מכות רצח ומניעת טיפול רפואי מיאסין סראדיח ביריחו. לא קלגסים, אלא חיילים קרביים רגילים. כל כך רגילים החיילים ומעשיהם, שלמחרת מבצע המעצרים ביריחו שהסתיים בהרג, שיבח מפקד גדוד לביא את תפקוד חייליו וכתב להם כי "הכח הגיב במכות נשק וגוף וניטרל את המחבל.

> תיעוד חדש מפריך את גרסת הצבא לגבי הירי וההתעללות בפלסטיני ביריחו

האם שמעה על החיילים שהיכו והתעללו ביאסן סראדיח? איילת שקד (אורן זיו / אקטיבסטילס)

מזימתו של הנער מוחמד

אירוע זה ממחיש את חלק מהערכים שהגדוד מושתת עליהם[…] שימוש באמצעים לפיזור הפגנות יחד עם פעולה קרבית של מכות גוף ונשק כפי שנלמד באימוני קרב מגע – הן מפתח לעמידה במשימה בהיתקלות מטווח קצר". בפרשת יששכרוף, הצטרפו לחגיגה של שקד שר הביטחון, ובתורו גם שר החינוך, וטענו כי המקרה שעליו דין העיד בו הכה פלסטיני הוא 'פשע מלחמה'. באף אחד מן המקרים שנחשפו בשבועות האחרונים לא שמענו את שרת המשפטים, או מי מדוברי הימין, מכריזים כי יש לפתוח מיידית בחקירה כנגד החיילים המעורבים.

בשתיקתם הם למעשה מקבלים את טענתו המרכזית של יששכרוף: הפעלת אלימות היא חלק בלתי נפרד משגרת הכיבוש וממה שנדרש מהחיילים לעשות. למעשה, כל מקרה אלימות שנחשף מאז קרע עוד פיסה ממסך ה"הסברה" והכחשת הכיבוש שביקשו הפוליטיקאים למתוח. הפרקליטות חרגה מתפקידה והצהירה שיששכרוף תיאר "טענה שקרית" וש"האירועים לא קרו כלל ועיקר", כאילו שהכיבוש הוא יציר דמיונם של פלסטינים ושמאלנים בלבד.

בניסיון נואש להסתיר את הכיבוש ואת האלימות הטמונה בו, הוציא לאחרונה מתאם פעולות הממשלה בשטחים הודעה בה הוא טוען כי הנער מוחמד תמימי כלל לא נורה מכדור גומי בראשו, אלא נפצע מנפילה על כידון אופניו. עשרות עדי ראיה, הדמיית CT וקליע שהוצא מראשו של הנער לא מנעו מהמתאם לצייר את צה"ל והחברה הישראלית כ"קרבנות" שנפלו בפח שהפלסטינים כביכול טמנו לנו. פיסת הגולגולת החסרה בראשו של הנער היא תוצאה של "תרבות השקר וההסתה הפלסטינית", כי כאשר תמימי 'שיקר' בנוגע לפגיעת כדור גומי בראשו, הפלסטינים נאלצו לנתח אותו, ולכן הוסרה חתיכה מראשו. מזל שכוחותינו קיבלו הוראה לשוב אל נבי סלאח בשעת לילה מאוחרת, להוציא את הנער הפצוע ממיטתו ולהעבירו לחדר החקירות. רק כך נגלתה המזימה הזדונית והנער 'הודה' שהוא עצמו אחראי לפציעתו. חטאו של תמימי הוא אפוא כפול: פעם ראשונה כשנפל על כידון אופניו, ופעם שניה כשהעז לשקר לנו הישראלים, נביאי האמת והצדק.

> הצבא משקר נגד משפחת תמימי, העיתונאים משתפים פעולה

מוחמד תמימי לאחר הניתוח הראשון (אורן זיו / אקטיבסטילס)

מזל שכוחותינו קיבלו הוראה לשוב אל נבי סלאח בשעת לילה מאוחרת, להוציא את הנער הפצוע ממיטתו ולהעבירו לחדר החקירות. רק כך נגלתה המזימה הזדונית. מוחמד תמימי לאחר הניתוח הראשון (אורן זיו / אקטיבסטילס)

לא האלימות מטרידה, אלא חשיפתה

ואחרי כל זאת, עדיין דממה. איש כמעט אינו עוצר ושואל – אם כך היה במקרה המובהק והנורא הזה, אילו עוד "הודאות" נגבו מקטינים ובגירים פלסטינים, כמה עוד אסירים יושבים חודשים ושנים בכלא בשל הודאות שווא שנגבו מהם?

במהלך שירותי במנהל האזרחי באזור שכם התרברב באוזנינו, החיילים, קצין צעיר ששימש מתורגמן בבית משפט צבאי, על כך שלא היה מתרגם כהלכה ובמהימנות את מהלך הדיונים במשפטים של פלסטינים. גם בחקירת הראווה נגד יששכרוף, שבמסגרתה פלסטיני שכלל לא נכח באירוע המדובר נחקר (בעברית) וטען כי לא הוכה על ידו, נחשף כי החוקר אמר לו שהוא נחקר כי יש "חיילים שקרנים". משהתברר בחקירה שדווקא כן הופעלה כלפיו אלימות, אך לא על ידי יששכרוף אלא מידיהם של שוטרי מג"ב – המענכת לפתע כבר לא היתה מעוניינת לחקור.

הכיבוש, אם כן, כבר מזמן לא זקוק למערכת המשפט על מנת להצדיק את קיומו. זרועות המדינה שנדרשו לשמר את התנהלותו, מגויסות כעת למשימה חדשה ומופלאה: כיבוש האמת. עד כדי כך הכיבוש מפשיט את הפלסטינים מיכולתם לנהל ולשלוט בחייהם עצמם, שאף כשיורים להם בראש, המונופול על האמת נותר בידינו – הכובשים. יתכן ובאמת אין מנוס מהמסקנה שהכיבוש קיים רק בדמיונם של פלסטינים וחיילים שוברי שתיקה.

אבל עכשיו ברצינות: האם כעת, כאשר שוב ברור שלא מדובר רק בחיילים שסרחו, אלא במשימת הכיבוש עצמה, יואילו בטובם צעקני הימין להישיר מבט אל האלימות שבכיבוש ולהודות שלא היא זו שטורדת את מנוחתם, אלא מי שחושף אותה?

פרימה (מרפי) בוביס, 24, גדלה בציונות הדתית, וכיום מרכזת את הפעילות החינוכית מול יהדות התפוצות בשוברים שתיקה. שירתה כסמלת במנהל האזרחי.

> זרעים של התנגדות: האשה שנלחמת בכיבוש באמצעות חקלאות

אנחנו המומות ומזועזעים, דואגות ומפוחדים מאירועי התקופה האחרונה.

בימים כאלה יש מי שדורשים מעיתונות "לבחור צד". הצד שבחרנו ברור: אנחנו עומדים לצד כל מי שאיבדו את יקיריהם במלחמה הזו; לצד כל מי שנאלצו לנוס על נפשם ולהותיר אחריהם בית; לצד כל מי שחרדים לחייהם ולחיי משפחתם ואהוביהם, בישראל, בעזה ובגדה המערבית.

בימים אלה, אנחנו מרגישות ומרגישים שקולנו, הקול של פלסטינים וישראליות נגד הכיבוש ולמען שלום צודק, ביטחון וחירות לכל, חשוב מתמיד. הסיפורים החשובים שלא מסוקרים בתקשורת המיינסטרים רבים מספור, אך משאבינו מוגבלים. בעזרתך נוכל להביא לציבור הולך וגדל סיפורים כמו זה שקראת עכשיו, ולהציע את הניתוח, ההקשר, והסיקור הנחוצים כל כך, במיוחד בתקופה הקשה והדרמטית הזו. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן

מדינות אירופה שיחררו ניצרה והצטרפו לגשמי הזעם הניתכים עלינו במקביל. הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס בעצרת הכללית של האו"ם (צילום: אמיר לוי / פלאש90)

סוף סוף צונאמי

הצונאמי המדיני שהזהרנו מפניו שנים ניתך עלינו באחת, ובמלוא העוצמה. זה שיושב בקודקוד יודע היטב שאם הצונאמי הזה יימשך, תהיה מדינה פלסטינית בלי שישאלו אותנו בכלל. עדיין אפשר לשנות כיוון, אבל לשם כך צריך להחליף את ההגה

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
silencej89sjf