newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

משבר הקורונה מאיים על המודל הכלכלי של החברה החרדית

מטפלות עצמאיות שאין להן ממה להתפרנס, עובדות ועובדים בשכר נמוך שדמי האבטלה לא יעזרו להם, אברכים שהמלגה שלהם בסימן שאלה, תרומות מחו"ל שנעלמו. משבר הקורונה מאיים להנחית על החברה החרדית משבר כלכלי שלא ידעה שנים רבות

מאת:
השאירו תגובה
א א א

פחות משלושה שבועות לפני חג הפסח. בימים רגילים ובעיקר לפני חגים רחובות בני ברק מלאים באנשים עד השעות הקטנות של הלילה, החנויות מלאות, בתי הכנסת שוקקים, פקקים ברחובות  וילדים בכל מקום. השינוי בשגרת החיים הגיע לבני ברק באיחור קל, אולם עכשיו מספר האנשים ברחובות ירד באופן דרסטי. החנויות ברובן עדיין פתוחות אבל אין כמעט זכר לאווירת הקניות של לפני החג. רכבים עם רמקולים עוברים ברחובות ומבקשים מהציבור להישאר בבית, לשמור מרחק בין אדם לאדם, ולהקפיד על היגיינה. משבר הקורונה הגיע לחברה החרדית.

משבר הקורונה פוגע בכולם. בחברה החרדית הוא פוגע קשה במיוחד. חרדי בשוק מחנה יהודה (צילום: אורן זיו)

משבר הקורונה פוגע בכולם. בחברה החרדית הוא פוגע קשה במיוחד. חרדי בשוק מחנה יהודה (צילום: אורן זיו)

השבתת מערכת החינוך, הוראות הממשלה המתרחבות בנוגע להתכנסויות, עבודה ויציאה מהבית, והמשבר הכלכלי העולמי בעקבות מגיפת הקורונה, פגעו כלכלית ברמה זו או אחרת בכלל האוכלוסייה הישראלית. אולם בחברה החרדית התמונה העולה מהשטח קשה במיוחד.

חני, נשואה ואם לשלושה ילדים קטנים, מספרת לי שכל משפחתה המורחבת נפגעה ממשבר הקורונה. חני עבדה בתחום התיירות והיא ממפוטרי הקורונה הראשונים. היא אינה זכאית לדמי אבטלה. בעלה, למזלם, עדיין עובד. המצב אצל אחיה ואחיותיה חמור יותר. אחותה, שמפעילה משפחתון בביתה, לא עובדת עכשיו וכעצמאית היא אינה זכאית לדמי אבטלה. בעלה אברך שהתחיל לא מזמן עבודה במשרה חלקית בתחום החינוך, הוצא לחל"ת ואינו זכאי לדמי אבטלה. הלימודים בכולל הופסקו ולא ברור אם הוא יקבל את המלגה.

אחות אחרת עובדת במשרה חלקית ומרוויחה סביבות ה-3000 שקל בחודש עובדת עכשיו מהבית. בעלה בחל"ת וזכאי לדמי אבטלה, אבל הסכום נמוך משכרו שגם ככה נמוך מאד. אח נוסף, אברך עם שישה ילדים, כנראה לא יקבל את המלגה מהכולל שהלימודים בו הופסקו. אשתו מורה והוצאה לחל"ת למרות שהיא בהריון. המצב דומה גם אצל שאר האחים והאחיות. כולם אמורים לשלם שכר דירה ושאר הוצאות בסיסיות שוטפות. חני מספרת שמאחר וכל הילדים והמבוגרים בבית, הוצאות המחיה אפילו עולות. הוריה של חני והדודים – כולם בעלי משפחות ברוכות ילדים – חווים כרגע ירידה משמעותית או מוחלטת בהכנסותיהם.

אי אפשר להישען על המשפחה המורחבת

זהו המצב עכשיו כמעט בכל משפחות האברכים, וגם במשפחות החרדיות שבהן שני בני הזוג עובדים בשכר נמוך. מלגה רגילה של אברך כולל חרדי היא בין 1800 שקל ל-3000 שקל. מתוכם כ-800 שקל אמורים להגיע מהממשלה, אולם בגלל שהעובדה שיותר משנה אין תקציב חדש, המלגה הממשלתית קוצצה כבר לפני כמה חודשים ל-400 שקל, ולא ברור אם היא תעבור כשהכוללים סגורים. שאר הכסף למלגות מגיע מתורמים בחו"ל ובארץ. הנסיעות לחו"ל לגיוס כספים הופסקו לחלוטין. הנפילות בבורסות ברחבי העולם, עצירת ענפי כלכלה שלמים, וחוסר הוודאות הכללי, מקשה מאד על גיוס תרומות כרגע, וכוללים רבים שנקלעו לירידה מיידית בהכנסות ייאלצו לקצץ את המלגות לאברכים או לא לשלם אותן בכלל.

"אני אומר לתורמים: אני בסוף, בחסדי שמים, אצליח לגייס את הכסף, כי אין ברירה, השאלה היא האם אתה רוצה לזכות להיות השליח שיעזור להם"

רוב הגברים העובדים החרדים עובדים בשכר נמוך וחלקם לא זכאים לדמי אבטלה. גם העובדות החרדיות עובדות ברובן בשכר נמוך – שכר מינימום או קרוב לזה. פגיעה ולו קלה בהכנסות של של משפחות אלה, שמוציאות גם בשוטף רק את המינימום ההכרחי, מביאה אותן באופן מיידי לחוסר יכולת לעמוד בהוצאות המחיה הכי בסיסיות. ומאחר והפגיעה היא רוחבית, אצל רובן אין אפשרות כרגע להסתייע במשפחה המורחבת.

השבוע הוחלט שעובדי ההוראה המועסקים ישירות על ידי משרד החינוך והרשויות המקומיות ימשיכו לקבל את שכרם כרגיל ובתמורה החופש הגדול יקוצר. רשת מעיין החינוך התורני הגיעה להסכם עם האוצר ומשרד החינוך שההנחיה הזו תחול גם עליה, וככל הנראה היא תחול גם בחינוך העצמאי. אולם עדיין לא התקבלה החלטה לגבי שאר עמותות החינוך החרדיות ולא ברור אם המורות, המורים והגננות בהן אמורים לצאת לחל"ת ולדרוש דמי אבטלה או לא.

אודליה מעודה, שמלווה מתוקף תפקידה בהסתדרות ועדי עובדים בכמה עמותות חינוך חרדיות, אומרת שמאחר ועדיין לא התקבלה תשובה ברורה ממשרד החינוך, ההנחיה של העמותות לעובדים היא לחתום על חל"ת ולתבוע דמי אבטלה. אם בסוף משרד החינוך יעביר את הכסף לעמותות החינוך על תקופה זו כרגיל, ההסתדרות תדרוש מהעמותות לשלם לעובדים את הפער בין דמי האבטלה למשכורת הקבועה. אולם עובדי הוראה שאינם מאוגדים יתקשו לדרוש ולקבל את התשלום הזה.

מנהלי המעונות המפוקחים על ידי משרד העבודה והרווחה חווים משבר כפול. כבר שנה יש בעיות בקבלת הכספים מהממשלה בעקבות אי אישור תקציב חדש. עכשיו המעונות מחזירים להורים את הכסף על התקופה הזו, וכסף מהממשלה לא יגיע. המטפלות הוצאו לחל"ת, אבל את השכירות על המבנים הם ממשיכים לשלם כרגיל.

המשפחתונים נסגרו, למטפלות אין דמי אבטלה

מגזר נוסף של שכירות חרדיות שנפגעות כרגע הן מטפלות המשפחתונים. כ-4000 מטפלות מפעילות בביתן משפחתונים של משרד העבודה והרווחה, כ-1300 מהן חרדיות. הן נחשבות לעצמאיות, אף  שהן כפופות למשרד הרווחה ולמפעילים המקומיים של המשפחתונים. את התשלום הקבוע עבור כל ילד הן מקבלות בחלקו מההורים ובחלקו ממשרד העבודה והרווחה דרך המפעיל המקומי.

עכשיו המשפחתונים סגורים, ההורים לא משלמים וגם התשלומים מהמדינה לא יעברו. מאחר והן עצמאיות, הן אינן מקבלות דמי אבטלה. המטפלות, המאוגדות בכוח לעובדים, יצאו למאבק והציפו את לשכות הח"כים החרדים בפקסים. בעקבות כך ח"כ משה גפני וח"כ יעקב אשר קיימו דיון עם שר האוצר ושר העבודה והרווחה אולם עדיין אין פתרון. המטפלות יוכלו לדרוש את המענק שהוצע לעצמאים, אולם זה יגיע במקרה שלהן ל-3000 שקל לכל היותר. בנוסף להן פועלות עוד אלפי מטפלות פרטיות, שגם הן נמצאות כרגע ללא שום הכנסה. נשים חרדיות רבות מתפרנסות מעסקים קטנים בבית או בחוץ – פאניות, ספריות, קוסמטיקאיות, גרפיקאיות, וכדומה. כולן אינן עובדות כרגע או שכמות העבודה שלהן ירדה באופן ניכר.

רוב מוסדות החינוך החרדים נסגרו, רבים נשארו ללא הכנסה (צילום: יונתן זינדל / פלאש 90)

רוב מוסדות החינוך החרדים נסגרו, רבים נשארו ללא הכנסה (צילום: יונתן זינדל / פלאש 90)

ההוצאה ההמונית של עובדים לחל"ת פוגעת גם בעובדות שאמורות להיות מוגנות – עובדות בהריון  או בטיפולי פוריות. בימים כתיקונם אסור להוציא אותן לחל"ת, אולם עכשיו המדינה מאשרת זאת במיידי לכל מעסיק, גם כשהן אינן זכאיות לדמי אבטלה. מעבר לפגיעה המיידית בהכנסות, גם דמי הלידה העתידיים שלהן נפגעים משום שהם מחושבים לפי גובה השכר בחודשים האחרונים לפני הלידה. בחברה החרדית, ששיעור הלידות בה גבוה, אחוז הנפגעות עולה בהתאם.

ענף תעסוקה חרדי ייחודי הוא ענף השחיטה. צוותי שחיטה רבים של שוחטים ומשגיחים, שיוצאים לעבוד בקהילות יהודיות חו"ל לתקופות קצרות וארוכות, חזרו לאחרונה לארץ ונשלחו היישר לבידוד תוך הקפדה רבה על הנהלים. חלקם שכירים הזכאים לדמי מחלה ודמי אבטלה וחלקם עצמאים ללא פיצוי. לקראת חג הפסח, יש דרישה מוגברת לשחיטה, אבל חסרונם של צוותי השחיטה הנמצאים בבידוד מורגש מאוד והופך את העבודה במפעלים המוגדרים כחיוניים למאתגרת ביותר.

גם השכבה החזקה של החרדים נפגעה

לא רק המשפחות החרדיות העניות נפגעות. גם השכבה היותר חזקה של החברה החרדית נפגעת כלכלית באופן משמעותי. לחיים ואסתר יש רשת חנויות בגדים. בציבור החרדי מקובל שאת קניית הבגדים השנתית עושים בעיקר לקראת החגים. את הסחורה לפסח הם הזמינו מסין מזמן וכבר שילמו עליה, אולם היא לא הגיעה לארץ. בעלי חנויות בגדים אחרות, שכן הצליחו להכניס את הסחורה מחו"ל, נתקלים בירידה משמעותית מאד במכירות  וכך חלק משמעותי מההכנסות השנתיות שלהם נפגע. גם יצרניות הפאות נתקלות בימים אלו בבעיות של סחורה שהוזמנה מחו"ל ולא מגיעה, וכן מירידה משמעותית במכירות.

חברות התיירות שמארגנות את חופשות הפסח הכשרות למהדרין בארץ ובחו"ל, שאליהן נוסעות משפחות העשירון העליון של החברה החרדית, נקלעו למצב שרוב או כל ההכנסה השנתית שלהם נמחקה בעוד ההוצאות ברובן כבר הוצאו.

גולדי גלהר נאלצה להקפיא לחלוטין עסק מצליח להפקת אירועים עסקיים למגזר החרדי לאחר שכל האירועים שכבר הוזמנו אצלה, בוטלו. "הוצאתי לחל"ת את כל העובדים", מספרת גלהר. "בימים הראשונים היינו בהלם מוחלט, אולם אנחנו משתדלים לשמור על מורל גבוה, ואפילו מנסים ליזום הפקות תוכן שרלוונטיות לימים אלו כדי לייצר הכנסה חלופית. למזלנו בן זוגי, שהוא עצמאי בתחום ייעוץ תקשורת ולובינג, עובד עכשיו יותר מהרגיל ברוך השם, אז יחסית מצבנו סביר. אני חושבת שלכל תחום הפנאי והתרבות ייקח זמן להתאושש, כי גם כשנוכל לחזור ולהתכנס בקבוצות, עדיין ייקח זמן עד שעסקים ומשפחות יוכלו לחזור ולשלם על דברים שאינם הכרחיים". ובכל זאת גלהר שומרת על אופטימיות: "אנחנו צוות טוב, ואם לא נוכל בזמן הקרוב לחזור לתחום האירועים, נמשיך ליזום וניכנס לתחומים אחרים".

אנשי העסקים החרדים שחלק ניכר מעבודתם מתבצע בחו"ל אינם יכולים לטוס. גם עסקי הנדל"ן – תחום שאנשי עסקים חרדים רבים עוסקים בו – בהאטה משמעותית עכשיו.  וכך משפחות, שביום יום חיות ברמת חיים גבוהה ותומכות באופן שוטף במשפחה המורחבת, במשפחות מהקהילה, באברכים ובארגוני הצדקה, נקלעו עכשיו בעצמן למצב משברי חריף שמלווה בחוסר וודאות לגבי העתיד, ואינן יכולות כמעט להמשיך בסיוע הכלכלי לאחרים.

ארגוני הצדקה מתקשים לעמוד בקצב

קופת העיר – ארגון הצדקה המרכזי בחברה החרדית שמחלק עשרות מליוני שקלים בשנה לעשרות אלפי משפחות – עוזרת בעיקר למשפחות שנמצאות בקצה הרצף של העוני. בארגון מספרים על עלייה משמעותית בפניות  לקראת חג הפסח, כולל ממשפחות שלא נעזרו בארגון בעבר.

הארגון מתבסס על כמה תורמים גדולים ועל הרבה תרומות קטנות ממשפחות שתורמות את כספי המעשר והצדקה שלהן, כולל משפחות שחיות בעצמן בצמצום. בארגון אומרים שמבחינת התרומות הם כרגע במצב מאוזן. יש אמנם ירידה בתרומות – בעיקר אצל התורמים שמגיעים מרקע כלכלי יותר מבוסס, עקב הפגיעה בהכנסותיהן ובעסקיהן. אבל מנגד יש עלייה בתרומות הקטנות מתוך אמונה בסגולה של "צדקה תציל ממוות", ומתוך מחויבות לעזור עכשיו יותר מהרגיל עקב המצב הקשה. הארגון קיים השבוע ישיבת התארגנות ראשונה לקראת הבאות, מתוך הבנה שהמשבר הכלכלי הגלובלי עלול לפגוע בקרוב בצורה משמעותית ביכולת לגייס כסף.

חסדי נעמי הוא ארגון חרדי ותיק נוסף שעוסק בעיקר בחלוקת מזון למשפחות נזקקות. מנכ"ל הארגון משה כהן מספר על ירידה בתרומות ועל הפסקה של הוראות קבע, אבל מוסיף שאת הכסף לחלוקת המזון המשמעותית לקראת פסח הם גייסו לפני פרוץ המשבר. הארגון נתקל כרגע בבעיה אחרת: בהתאם לנהלי משרד הבריאות, הם לא יכולים לבצע את האריזה של חבילות המזון לפסח, שנעשית בדרך כלל במרוכז על ידי מתנדבים והם יצטרכו למצוא פתרונות חלופיים.

חלק מארגוני הצדקה החרדיים מתקשים להשיג תרומות. חלוקת "קמחא דפסחא" בירושלים (צילום: יונתן זינדל / פלאש 90)

חלק מארגוני הצדקה החרדיים מתקשים להשיג תרומות. חלוקת "קמחא דפסחא" בירושלים (צילום: יונתן זינדל / פלאש 90)

השבוע קיימו בארגון שיתוף פעולה מיוחד עם המשטרה, ושוטרים הם שחילקו חבילות מזון לבתי קשישים. כהן מספר על עלייה משמעותית בפניות לארגון, גם ממשפחות חדשות שהגיעו למצב שאינן מסוגלות לקנות אוכל, וגם מקשישים שאינם יכולים להיעזר בבני המשפחה כמו בעבר. בארגון יזמו קנייה מרוכזת של מסכות ובקבוקי אלכוג'ל, ובשיתוף פעולה עם העיריות הם יחלקו אותם לקשישים.

איציק גרודקה, מנכ"ל עמותת "עולם חסד" שמסייעת למשפחות שנקלעו למשבר בבניית תוכנית כלכלית שתאפשר להם להיחלץ מהמצב הקשה, מספר על מקרים קשים שבהם הוא נתקל כרגע: משפחות שמראש נמצאו במצב קשה, והמפרנס היחיד בבית נכנס לבידוד, בלי דמי מחלה ובלי דמי אבטלה ואין להן איך לקנות אוכל לילדים. "לא קל לגייס תרומות לארגון בימים אלו, כשאנשים מכל שכבות האוכלוסיה נקלעים למשבר כלכלי וחוסר וודאות לגבי העתיד", אומר גרודקה, "אבל אני אומר לתורמים: אני בסוף, בחסדי שמים, אצליח לגייס את הכסף, כי אין ברירה, השאלה היא האם אתה רוצה לזכות להיות השליח שיעזור להם. ובאמת חלק ניכר מהם בוחרים לתרום למרות שהם עצמם בלחץ ובחוסר ודאות".

דורשות העבודה החרדיות ויתרו על החיפוש

אהובי שווירץ היא מנכ"לית "רשת לחם עבודה", העוסקת בגיוון תעסוקתי של אקדמאים ובעלי השכלה מהחברה החרדית. "הקורונה הכניסה את עולם התעסוקה החרדי למיתון דרמטי", אומרת שווירץ. "המעסיקים נמצאים בהמתנה לגבי המשך פעילות העסק וגיוס עובדים חדשים. דורשי עבודה, בעיקר נשים, הורידו גם הם את מפלס החיפוש. הן מחכות להתבהרות המצב, הן צריכות להיות בבית  עם הילדים, והן גם מנצלות את הזמן לנקיונות והכנות לפסח".

עם גברים, אומרת שווירץ, המצב קצת שונה. "גברים שנתקעו בלי עבודה ובלי הכנסות בעקבות המשבר, מנסים להשתלב בעבודות חלופיות כמו בסופרמרקט, באפיית מצות, בניהול פרויקטים, בכשרות ובעבודות מזדמנות נוספות", מסבירה שווירץ. "התחושה הכללית של מחפשי העבודה והמעסיקים היא שזה גדול מאיתנו. כל המשק בהקפאה, אז עוצרים, מחכים שהתקופה הזו תעבור, נושאים עיניים לשמים בתפילה ומצמצמים כרגע בהוצאות ככל הניתן".

ב"רשת לחם עבודה" לא הפסיקו את הפעילות, אלא התאימו את עצמם למצב בשטח. בימים אלו הם פתחו ערוץ תעסוקה חדש לבעלי השכלה חרדים המחפשים עבודה זמנית, שתעזור להם בינתיים להשאיר את הראש מעל המים. "כשירות לקהילה אנחנו מזמינים את המעסיקים לפרסם משרות זמניות אצלנו ללא עלות ולגייס עובדי איכות חרדים, הידועים כנאמנים וכבעלי מוסר עבודה גבוה", אומרת שווירץ.

אזרחים רבים נפגעים עכשיו כלכלית בצורה עמוקה ממשבר הקורונה. הממשלה משקיעה מאמצים רבים בהאטת התפשטות הנגיף, אולם היא מפילה את מרבית ההתמודדות הכלכלית על האזרחים עצמם. במקום שהמדינה תתנהל כמו מדינות רבות באירופה ובמקומות אחרים – שמוציאות מיליארדים על מנת לעזור לעסקים לא ליפול ועל מנת לאפשר לאזרחים לקבל את ההכנסה שאליה היו רגילים או לפחות הכנסה שתאפשר להם להמשיך להתקיים בכבוד – נראה שהממשלה בישראל עושה הכל על מנת לחסוך: שולחים אזרחים לקבל דמי אבטלה שנמוכים מהשכר שלהם, ולעצמאים ולעסקים הקטנים אין כמעט שום סיוע.

אנחנו נמצאים כרגע רק בימים הראשונים של המשבר הכלכלי, אולם גם אם מגיפת הקורונה תיעצר בקרוב, הספיחים של התקופה הזו עוד יימשכו הרבה זמן. החברה החרדית, כמו חברות חלשות אחרות בישראל, שגם ככה חיות על הקצה, הורדה בבת אחת מתחת לקו האדום, ומשפחות רבות נפלו לעוני  מוחלט. התמיכה התוך קהילתית, והעזרה של המשפחות החזקות למשפחות החלשות כרגע עדיין פועלות, אולם ככל שהעוצר החלקי יימשך או יחמיר, האיזון בתוך הקהילה בין תומכים לנתמכים עלול להיות מופר בצורה חמורה, והחברה החרדית עלולה להיקלע למשבר כלכלי קיצוני מאד שלא ידעה כמותו מזה שנים רבות.

מיכל צ'רנוביצקי היא פעילה חרדית בתחומי חינוך, זכויות והתאגדויות עובדים, וזכויות נשים, רכזת תוכנית חרדים למדינה מבית קרן ברל כצנלסון וחברת הנהלה בשדולת הנשים

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
אילוסטרציה: pixabay

אילוסטרציה: pixabay

אפשר גם אחרת: כך נמנע את המגיפה הבאה

הקורונה אינה גזירה אכזרית משמים, אלא תוצר של התנהגות אנושית – ובעיקר של השילוב בין תיעוש לניצול בעלי חיים. כעת, אחרי שלמדנו שהאנושות מסוגלת לשנות הרגלים במהירות כדי לעצור מגיפה, כדאי שנדאג לשינויים גם בטווח הארוך כדי להימנע ממגיפות חמורות אף יותר

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf