newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

מתנחלים יצאו לסיור בחסות הצבא, נער פלסטיני נורה ונהרג

מאות חיילים ושוטרי מג"ב פשטו על המצודה שבה נערך הסיור, שנמצאת בשליטה אזרחית פלסטינית, ועל פי עדויות התחילו מיד בירי של כדורים חיים וכדורי גומי ללא אזהרה. מוחמד המאייל, בן 15, נהרג, וכ-16 מפגינים נוספים נפצעו. פעיל ששהה במקום: "זה האפרטהייד שאנחנו חיים תחתיו"

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כמה עשרות מתנחלים קיימו הבוקר (רביעי) סיור בג'בל אל ערמה (תל ארומה) ביוזמת ארגון "שומרים על הנצח", שמטרתו למנוע שוד עתיקות בגדה המערבית ובישראל. כדי לאפשר את הסיור עשו שוטרי מג"ב וחיילים שימוש נרחב בירי חי, גז מדמיע וכדורי גומי לעבר מפגינים פלסטינים, שנכחו במקום משעות הלילה. מוחמד המאייל, נער בן 15, נהרג לאחר שנפגע מראשו מירי חי. לפי משרד הבריאות הפלסטיני, כ-16 מפגינים נוספים נפצעו, לפחות שניים נוספים מירי חי.

שוטרים לובשים מסכות נגד הקורונה במהלך התנגשויות עם מפגינים פלסטינים בג'בל אל ערמה, ב-11 במרץ 2020 (צילום: נאסר אישתאיה / פלאש 90)

שוטרים לובשים מסכות נגד קורונה במהלך התנגשויות עם מפגינים פלסטינים בג'בל אל ערמה, ב-11 במרץ 2020 (צילום: נאסר אישתאיה / פלאש 90)

ג'בל אל ערמה הוא מצודה בשטח B, שנמצא תחת שליטה צבאית ישראלית ושליטה אזרחית פלסטינית, הממוקמת בין הכפרים ביתא ועקרבה בגדה המערבית. בחודשיים האחרונים החלו בעיריית ביתא לשפץ את המצודה כדי להקים אתר תיירות ונופש. מכיוון שהיא נמצאת בשטח B, אין צורך באישור מישראל לביצוע פעולות פיתוח במקום.

כחלק מהעבודות, נסלל כביש גישה חדש ודגל פלסטין גדול הונף במקום. בשבוע שעבר הוקמו שם אוהלים, ואתמול הגיעו מאות פלסטינים כדי לישון בשטח לקראת הסיור של המתנחלים.

עם אור ראשון, סביב השעה שש בבוקר, פשטו מאות חיילים ושוטרי מג"ב על המצודה. על פי עדויות מהשטח, החיילים והשוטרים התחילו בירי של כדורים חיים וכדורי גומי ללא אזהרה, מטווח קצר, כשהם לא נותנים למוחים שהות להתפנות.

לדברי הפעיל עבדאללה אבו רחמה, שבילה את הלילה במקום, "זה האפרטהייד שאנחנו חיים תחתיו. הביאו מאות חיילים ושוטרים כדי לאפשר לקבוצה של מתנחלים לעשות סיור של שעה בשטח שנמצא בשליטה פלסטינית. בשביל טיול נהרג צעיר אחד ואחר פצוע קשה. הגענו לכאן כדי להביע התנגדות לאלימות ולניסיונות ההשתלטות של מתנחלים".

בנוגע לפינוי מאהל המחאה בשעות הבוקר המוקדמות אמר אבו רחמה: "זאת היתה פעולת קומנדו. לא נתנו לזקנים לקום. הגיעו כ-300 שוטרים וחיילים וירו על כולם בצורה ישירה, כולל לעבר חובשים ועיתונאים".

בשבועות האחרונים גבר המתח באתר ההיסטורי, שמתנחלים טוענים כי היתה בו מצודה חשמונאית. ביום שישי לפני שבועיים, לאחר שסיור של מתנחלים בוטל בהוראת הצבא, הגיעו למקום חיילים והתעמתו עם צעירים פלסטינים. גם ביום הבחירות הגיעו חיילים למצודה ופיזרו פלסטינים ששהו במקום.

תושבים סיפרו ל"שיחה מקומית" כי בשבוע שעבר הגיעו למקום מתנחלים ללא ליווי של הצבא, וניסו להוריד את הדגל הגדול שהונף בראש המצודה. "המתנחלים ראו את המקום היפה הזה, שבאביב משמש לפיקניקים למשפחות מהאזור, ולא אהבו לראות את הפלסטינים נהנים בטבע. לכן הם התחילו בקמפיין הזה", אמר אבו רחמה.

מתנחלים מסיירים בג'בל אל ערמה (תל ארומה), 11 במרץ 2020 (צילום: אורן זיו)

נקודת מאבק חדשה. מתנחלים מסיירים בג'בל אל ערמה (תל ארומה), ב-11 במרץ 2020 (צילום: אורן זיו)

מבחינת "שומרים על הנצח", האתר הפך לנקודת מאבק חדשה כנגד "השתלטות הרשות הפלסטינית" על הגדה המערבית. לפני שלושה ימים אף הוצב דגל ישראל בגבעה מול המצודה. בסיור היום השתתף גם ראש מועצת שומרון, יוסי דגן. בעוד מתנחלים טענו כי עבודות הפיתוח הפלסטיניות במקום גורמות ל"הרס מסיבי", תושבים פלסטינים הדגישו כי העבודות של עיריית ביתא נועדו לפתח את האזור ולא לגרום כל נזק לעתיקות.

לאחר שהשוטרים והחיילים פינו את המפגינים הפלסטינים מהמצודה, נמשכו העימותים בין צעירים פלסטינים לבין הכוחות שנפרשו על הגבעות מסביב למצודה, ונעשה שימוש בירי חי וגז מדמיע, גם בעזרת רחפן, לאזור שבפאתי הכפר ביתא.

חלק משוטרי מג"ב שהתקרבו לכפר לבשו מסכות פנים להתגוננות מהקורונה. לקראת השעה 11, הסיור של המתנחלים הסתיים והם צעדו ברגל חזרה להתנחלות איתמר. החיילים והשוטרים הרבים החלו גם הם להתפנות באטיות מהמקום.

פלסטינים מוחים בזמן סיור של מתנחלים בג'בל אל ערמה (תל ארומה), 11 במרץ 2020 (צילום: אורן זיו)

פלסטינים מוחים בזמן סיור של מתנחלים בג'בל אל ערמה, ב-11 במרץ 2020 (צילום: אורן זיו)

כמה תושבים נזכרו באירוע שהתרחש באפריל 1988, כאשר סיור של מתנחלים באזור סמוך למצודה הסתיים במותה של הנערה תרצה פורת. בחופשת הפסח באותה שנה יצאו כ-20 נערות ונערים מאלון מורה בליווי של שני מבוגרים, אחד מהם רומם אלדובי, לטיול באזור. פלסטינים התקרבו למקום, וחלקם זרקו אבנים על המטיילים. אלדובי פתח באש מתת-מקלע ופצע כמה פלסטינים.

בהמשך, תושבים סייעו למטיליים והכניסו אותם לאחד הבתים, אך במהלך האירוע אלדובי ירה צרור נוסף, שממנו נהרגה בטעות פורת. גם שלושה תושבי הכפר נהרגו מהירי באותו היום. בתגובה לאירועים, ואף כי התברר כי פורת לא נהרגה על ידי פלסטינים, הצבא הרס בכפר 16 בתים, כולל בתים של חלק מהתושבים שהגנו על המטיילים.

חאלד, תושב ביתא שהשקיף הבוקר על העימותים מרחוק, סיפר כי כשהיה בן 16 נעצר אחרי האירוע שבו נהרגה פורת. הוא נכלא לארבע שנים ובית משפחתו נהרס.

בסיור בשטח חקלאי בבעלתו שמשקיף על ג'בל אל ערמה, בזמן שברקע נשמעו קולות ירי חי וצעקות של צעירים שהזעיקו סיוע רפואי, הוא סיפר: "אין לנו בעיה עם היהודים ואפילו לא עם הצבא, רק עם המתנחלים. אני לא מבין מה הם רוצים לעשות פה, בשביל שהם יסיירו במקום עשו את כל הבלגן הזה".


חיילים ושוטרים פושטים על המצודה בג'בל אל ערמה

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
תג מחיר במדים? חייל מפנצ'ר רכב של תושב קדום כפי שתועד במצלמת האבטחה של הכפר (באדיבות ארגון בצלם)

תג מחיר במדים? חייל מפנצ'ר רכב של תושב קדום כפי שתועד במצלמת האבטחה של הכפר (באדיבות ארגון בצלם)

תיעוד: חיילים מחבלים ברכב ומשליכים רימון גז על בית בכפר קדום

מצלמות אבטחה בכפר תיעדו חייל מפנצ'ר רכב של תושב, וכן השלכת רימוני גז על ביתו של אחד ממנהיגי המחאה בכפר בזמן ששהו בו אשתו וילדיו. "מדובר בענישה קולקטיבית שמטרתה להרתיע אנשים מלצאת ולהפגין"

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf