newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

בניגוד להודעת הצבא, פלסטיני נורה למוות כשלא נשקפה סכנה לחיילים

ביום שישי האחרון, חיילים ירו למוות בבאדר נאפלה בן ה-19 מכפר קפין הסמוך לטולכרם. לאחר האירוע דובר צה"ל טען כי הכוח זיהה פלסטיני שמשליך לעברם בקבוק, אך מתיעוד וידיאו של הירי עולה תמונה שונה: הכוח ירה על הצעיר מתוך ג'יפ מרוחק ומוגן

מאת:
השאירו תגובה
א א א

ביום שישי האחרון, חיילים ירו בבאדר נאפלה בן ה-19 והרגו אותו במהלך מחאה סמוך לגדר ההפרדה בכפר קפין שליד טולכרם בגדה המערבית. בדובר צה"ל טענו לאחר האירוע כי "במהלך הפרת הסדר, הלוחמים זיהו פלסטיני שמשליך לעברם בקבוק תבערה והגיבו בירי להסרת האיום". אך מתיעוד וידיאו של הירי ועדות של צעיר שנכח בהפגנה עולה תמונה שונה.

הלווייתו של באדר נאפלה, בכפר קפין שליד טולכרם, ב-8 בפברואר 2020 (צילום: אחמד אל באז/ אקטיבסטילס)

הלווייתו של באדר נאפלה, בכפר קפין שליד טולכרם, ב-8 בפברואר 2020 (צילום: אחמד אל באז/ אקטיבסטילס)

סרטון וידיאו קצר שהופץ ברשתות החברתיות זמן קצר לאחר הירי מראה כי אכן היו במקום כמה עשרות פלסטינים שזרקו אבנים והבעירו צמיגים. בשלב מסוים נראה ג'יפ צבאי מגיע למקום, מאט, ואז נשמעה ירייה בודדת. לאחר הירי נשמעות קריאות בערבית לעזרה, ונאפלה מפונה מהמקום באמבולנס. סרטון נוסף מהאירוע מתעד את הפינוי של נאפלה מהמקום.

סרטון שמתעד את הירי בבאדר נאפלה


סרטון המתעד את הפינוי של נאפלה מהמקום

פלסטיני בשנות ה-30 לחייו שנכח בהפגנה סיפר ל"שיחה מקומית" במהלך הלווייתו של נאפלה, שהתקיימה בכפר יום אחרי הירי, על השתלשלות האירועים ביום שישי אחר הצהרים. לדבריו, "החייל לא היה בכלל בסכנה. הוא ישב בג'יפ ממוגן, ובחר לצאת ממנו כדי לירות". העד טוען כי זו לא היתה הפעם הראשונה שבה הגיעו חיילים למקום ההפגנה באותו יום, וכי הג'יפ עבר במקום כמה פעמים לפני הירי.

הוא מספר כי "עמדנו במרחק קצר מאחורי באדר כשהוא נורה ונהרג. ג'יפ ישראלי (של הצבא; אא"ב וא"ז) התקרב לשער, וכמה צעירים זרקו לעברו אבנים מהצד השני של הגדר. חייל אחד יצא מהג'יפ וירה כדור אחד ישירות לכיוון באדר".

לדבריו, טענות הצבא לגבי זריקת בקבוקי תבערה אינן נכונות. "לא היה דבר כזה", הוא מדגיש. "יש מצלמות אבטחה על הגדר, הם יכולים לשחרר את החומר המצולם אם הם רוצים".

דברי העד מתיישבים עם התיעוד בסרטון, שמראה כי חיילים עצרו במקום שבו יכלו לראות מרחוק את ההתרחשות סמוך לשער בגדר. הטענה על "סכנת חיים" שעולה כמעט בכל פעם שבה חיילים יורים בפלסטיני נראית במקרה הזה כמו ניסיון להצדיק את הירי. לא ברור גם מדוע לא נעשה שימוש באמצעים לפיזור הפגנות, כפי שמקובל במחאות דומות.

הכפר קפין נמצא צפונית לטולכרם, סמוך לגדר ההפרדה, מול הקיבוץ מצר והעיר חריש. בדצמבר 2019 פירסמה הגר שיזף ב"הארץ" כי באזור הסמוך לכפר חיילים ירו ופצעו בתקופה האחרונה כ-20 פועלים פלסטינים בעת שניסו לחצות דרך פרצות בגדר ההפרדה.

תושבים בכפר סיפרו ל"שיחה מקומית" שלאחר פרסום "תוכנית המאה" צעירים התחילו למחות סמוך לשער שבגדר ההפרדה שנמצא בפאתי הכפר. העימותים התקיימו מדי יום, וכמה צעירים נפצעו ופונו לטיפול בבתי חולים בימים שלפני הירי בנאפלה.

נאפלה הוא הרוג הרביעי בגדה המערבית במהלך המחאות והעימותים שהתחילו אחרי פרסום "תוכנית המאה". בשני מקרים נוספים עולות שאלות קשות לגבי הנסיבות שהובילו את החיילים לבצע ירי חי.

בארוע בג'נין ביום חמישי לפנות בוקר בשבוע שעבר, נורה השוטר הפלסטיני טארק בדוואן בזמן שעמד בכניסה לתחנת משטרה בעיר. הוא מת כעבר כמה שעות מפצעיו. בצבא הודו שהוא נורה אף "שלא היווה איום".


סרטון המתעד את הירי בשוטר טארק בדוואן

ביום רביעי שעבר נורה למוות בחברון מחמוד אל-חדאד, צעיר בן 17, לאחר שלטענת הצבא יידה בקבוק תבערה לעבר חיילים. תיעוד חדש של ירי זה פורסם אתמול. על פי ארגוני זכויות אדם, החייל היורה היה ממוקם על גג של בניין.

סרטון המתעד את הירי במחמוד אל-חדאד

לאור הסרטון שמתעד את הירי בבאדר נאפלה, פנינו לדובר צה"ל בבקשה לתגובה עדכנית שטרם התקבלה. אם תתקבל נפרסמה כאן.

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
אבו אלקיעאן שוכב מחוץ לרכבו, כ-25 דקות לאחר הירי. התיעוד מווידאו שצלים השוטר ל״מ

אבו אלקיעאן שוכב מחוץ לרכבו, כ-25 דקות לאחר הירי. התיעוד מווידאו שצלים השוטר ל״מ

אום אלחיראן: הקלות הבלתי נסבלת שבה נתנו לפצוע לדמם למוות

במקום לטפל בפצועים ללא קשר לזהותם ומה עשו, הצוות הרפואי לא ניגש לאבו אלקיעאן כי חשב שהוא "מחבל". הסירוב של משרד הבריאות לחקור את הפרשה מעידה על שחיקה של האתיקה הרפואית

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf