newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

ניסוי כלים חדש: הצבא הפעיל רחפן מדבר בהפגנה בכפר קדום

מפגינים הופתעו לשמוע רחפן כורז להם "לכו הביתה" בעברית ובערבית. היו מי שסברו כי מדובר בניסיון לגרום להם להסתכל למעלה כדי שיהיה יותר קל לצלם את פניהם. "זאת החמרה בהטרדות של מי שמעז לעמוד נגד הכיבוש". דובר צה"ל אישר שהחיילים הפעילו את הרחפן

מאת:
השאירו תגובה
א א א

הצבא עשה שימוש ברחפן שכרז בערבית ובעברית באופן אישי למפגינים, במהלך הפגנה נגד הכיבוש וההתנחלויות בכפר קדום שבגדה המערבית לפני כשבועיים. הרחפן כרז בערבית "לכו הביתה" למפגינים הפלסטינים, ולישראלים כרז בעברית "אל תעמדו עם האויב". המפגינים לא נענו לקריאות, והמשיכו במחאה עוד שעה ארוכה.

בדובר צה"ל אישרו שהחיילים הפעילו את הרחפן, אך טענו כי הוא כרז רק "לכו הביתה", ולא קריאות אחרות.

רחפן מדגם Mavic 2 Enterprise speaker עם רמקול של חברת DJI הסינית (צילום מסך מתוך סרטון הדרכה של DJI)

לפי עדויות של מפגינים שנכחו במקום, זאת הפעם הראשונה שבה נעשה שימוש ברחפן מסוג זה בהפגנות בגדה המערבית. ככל הנראה מדובר ברחפן של חברת DJI הסינית, מדגם Mavic 2 Enterprise speaker, שניתן לרכישה בשוק הפרטי, ושעליו מותקן רמקול המאפשר למשתמשים להקליט מראש הודעות קצרות, ולהשמיע אותן בזמן הפעלת הרחפן.

שרונה וויס, פעילה ישראלית שנכחה בהפגנה, סיפרה ל"שיחה מקומית" כי "זה דיבר אתי וצעק עלי בעברית 'לכי הביתה' ו'לא לעמוד עם האויב', ואז עבר למישהו אחר". לדברי וויס, הרחפן טס בגובה נמוך מעל עשרות המפגינים שנכחו במקום. "כמעט תמיד יש רחפן בהפגנות, אבל זו פעם ראשונה שזה מדבר אתנו. המטרה היא לגרום לנו לדעת שהם צופים בנו ועוקבים אחרינו, כאשר עכשיו הם הם יכולים לדבר אתנו ישירות".

וויס אומרת כי "הרחפן המדבר" יוצר תחושה שונה מהרחפנים שהיו עד כה. "זה הכי מוזר, כי זה היה מדבר אישית לכל אחד ואז זז למישהו אחר. זה צעד נוסף בניסיון להטריד או לנסות ללחוץ על מפגינים שלא ימשיכו להשתתף. זו החמרה בהטרדות של מי שמעז לעמוד נגד הכיבוש עם הפלסטינים ושל הפלסטינים עצמם".

מפגינים פלסטינים וישראלים נוספים שנכחו בהפגנה, אישרו ל"שיחה מקומית" ש"הרחפן המדבר" כרז לעברם בערבית ועברית. אחד המפגינים העלה תיאוריה כי המטרה של הכריזה היא לגרום למפגינים להביט למעלה כדי שיהיה ניתן לצלם את פניהם, מכיוון שללא הכריזה רבים מהם נמנעים מלהביט אל מצלמת הרחפן.

האמן והצלם עודד ידעיה שמתעד את ההפגנות בכפר באופן קבוע סיפר גם הוא ששמע את הרחפן מדבר אליו ואל יתר המפגינים. "התרגלנו שמדי פעם מסתובב רחפן מעל הראשים שלנו בהפגנות, כדי לתכנן את הסתערות החיילים או לזהות את הפנים שלנו, אבל זאת פעם ראשונה שיש רחפן שמדבר".

לדברי ידעיה, הרחפן כרז כמה פעמים אל המפגינים, שלא התרגשו יותר מידי מהכלי החדש. לדבריו, "ייתכן שמודבר בניסוי ראשוני, והם מחכים לכתבה שלך כדי לראות איך זה משפיע עלינו".

הגדה המערבית – מגרש ניסויים של יצרני נשק

בדובר צה"ל הדגישו בתגובה לפניית "שיחה מקומית" כי הפעלת הרחפן נעשתה באישור הגורמים המוסמכים. בנוסף נמסר כי "במסגרת המאמצים הנעשים לפזר הפרות סדר אלימות, צה"ל פועל באמצעים שונים על פי הצורך המבצעי בשטח. במהלך הפרת סדר בכפר קדום ביום שישי, ה-17 בינואר, נעשה שימוש ברחפן אשר כרז בערבית למפגינים להתפזר".

רחפן משליך מכלי גז בהפגנה ליד רמאללה (צילום: אורן זיו)

זאת אינה הפעם הראשונה שבה הצבא מנסה טכנולוגיות, טקטיקות וכלי נשק חדשים בהפגנות יום שישי בגדה המערבית. בסרט "המעבדה" מציג יותם פלדמן כיצד הפכה הגדה המערבית למגרש ניסויים של יצרני נשק, שרוצים לבדוק את התוצרת שלהם לפני שהם משווקים אותה בחו"ל.

בתחילת ההפגנות בכפר בילעין ב-2005, נעשה שימוש ב"צעקה" – מכשיר רועש שאמור לגרום למפגינים לכאב ראש ומחייב אותם לאטום את אוזניהם, כדי שלא יוכלו לזרוק אבנים באותו הזמן. ב-2009 נעשה שימוש לראשונה ב"בואש", שמתיז נוזל מצחין שנשאר על העור והבגדים מתותח מים או ממיכל נייד בהפגנות בבילעין ונעלין. ב-2014 נעשה שימוש בתותח מים אוטומטי שהותקן על החומה בבית לחם כדי לפזר מרחוק הפגנות ליד מחסום 300. בהפגנה היום ליד רמאללה נעשה שימוש ברחפן שזרק מכלי גז מדמיע.

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
עימותים בין שוטרים לצעירים ביפו, אחר שהמשטרה עצרה באלימות ארבעה צעירים ופצעה אישה, ב-1 באפריל 2020 (צילום: אורן זיו)

עימותים בין שוטרים לצעירים ביפו, אחר שהמשטרה עצרה באלימות ארבעה צעירים ופצעה אישה, ב-1 באפריל 2020 (צילום: אורן זיו)

מהומות ביפו בצל הקורונה: "אם היה שוטר אחד חכם זה היה נמנע"

ניסיון לעכב נער בן 16 במחסום משטרתי הסלים למעצר אלים של ארבעה צעירים ופציעת אישה – והוביל להתפרצות של מחאה. מאות שוטרים הגיעו ליפו, השליכו רימוני הלם ורדפו אחרי צעירים בסמטאות. ח"כ סאמי אבו שחאדה: "השוטרים סיכנו את כל יפו וגם את עצמם"

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf