newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

פעיל נגד השחיתות: "נעצרתי כי קראתי למנדלבליט 'אל תוותר לו'"

לדברי הפעיל חיים שדמי כי הוא נעצר לפי בקשתו של מנדלבליט. "מנדלבליט לא רצה לשמוע את שלוש המלים האלה ממני, עכשיו הוא יקבל אותן בחולצות ושלטים", אומר שדמי לאחר שהססמה הפכה לוויראלית

מאת:
השאירו תגובה
א א א

פעיל במחאה נגד השחיתות עוכב לחקירה רק משום שקרא את הקריאה "אל תוותר לו" לעבר היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט. לדברי הפעיל, חיים שדמי, השוטרים אמרו לו שמנדלבליט עצמו הוא שפנה אליהם ודיווח להם על הדברים, ולפיכך הוא מאמין שהעיכוב עצמו הוא תוצאה של בקשה של היועץ המשפטי. במשרד המשפטים טוענים שהיועץ המשפטי אינו נותן הנחיות למשטרה.

"מנדבליט ניגש לשוטרים ומייד לאחר מכן נעצרתי" סיפר האקטיביסט חיים שדמי. שדמי במהלך מחאה נגד השחיתות בתל אביב

"מנדבליט ניגש לשוטרים ומייד לאחר מכן נעצרתי" סיפר האקטיביסט חיים שדמי. שדמי במהלך מחאה נגד השחיתות בתל אביב

בחודשים האחרונים, מדי יום שישי פעילים מקבוצת ״קריים מינסטר״ מגיעים בשעות אחר הצהריים לשכונת כפר גנים בפתח תקווה ומפגינים בזמן שמנדלבליט צועד מביתו לבית הכנסת שם הוא מתפלל. על פי הוראת מפקד המחוז, שקבע הגבלות חמורות על חופש המחאה בשכונה לאחר שיוצאי אתיופיה הפגינו במקום בעקבות הירי בסלמון טקה, המפגינים צריכים לעמוד ב"כיכר העיזות", כ-300 מטר מביתו של מנדלבליט, ומספרם מוגבל לחמישה.

"מנדלבליט חצה את הכביש מעברה השני של הכיכר בה עמדנו", תיאר שדמי את מה שקרה ביום שישי האחרון. "אמרתי לו 'אל תוותר לו', ואז הוא נעמד, החליף כמה מילים עם השוטר שברכב. הייתי במרחק 2-3 מטר ולא שמעתי מה הם אומרים. כעבור דקה או שתיים הגיע שוטר על קטנוע ואמר לי שאני מעוכב".  שדמי שידר את המחאה בלייב בפייסבוק (הקריאה בדקה 47:25).

שדמי מספר שנוסף לשוטרים שליוו את מנדלבליט, בכיכר עמדו סגן מפקד תחנת פתח תקווה ושני שוטרים נוספים והם לא עשו דבר אחרי שקרא למנדלבליט "לא לוותר" לנתניהו. שדמי טוען שהעובדה שהשוטרים לא עיכבו אותו מייד עשויה להצביע על כך שהמעצר בא כתוצאה מהנחיה של מנדלבליט.

שדמי נלקח למשטרת פתח תקווה ונחקר בחשד להטרדה ולהפרת הוראה חוקית. "החוקר שאל אותי האם אני מודע להוראות של המפקד המחוז", אמר שדמי. "אמרתי לו שלא הפרתי אותן, ואז הוא אומר לי ׳מנדלבליט אומר שפנית אליו והטרדת אותו׳. עניתי לו ׳תביאו אותו לעימות פה, אני לא הפרתי׳".

לדברי שדמי, הוא חש שהשוטרים לא רצו לעכב אותו. "נעצרתי לא פעם, אבל החוויה אתמול היתה שונה", הוא מספר, "השוטרים היו אדיבים ויכולת להרגיש שהם לא מזדהים עם הסיטואציה". מה שיכול להעיד על קלות החשדות נגד שדמי היא העובדה שהוא שוחרר ללא תנאים או הרחקה מפתח תקווה, דבר נדיר למדי. רבים מהמפגינים שנעצרו במחאות בפתח תקווה נאלצו לחתום על הרחקה מהעיר לשבועיים.

"שדמי עוכב בזמן מחאה שקטה בכיכר העיזות על פי הנחיה ישירה של היועץ המשפטי לממשלה", טען בשידור חי בפייסבוק עו״ד גונן בן יצחק, שהיה אחד מחמשת המפגינים האחרים בכיכר והגיע לתחנה כדי לייצג את שדמי. "מדובר בעוד רגע מביש, מצב שבו היועץ מפעיל את כל הכוח שלו נגד אדם שעומד במחאה שקטה, שלא עבר שום עבירה" הוסיף בן יצחק. "זאת פשוט חוסר הבנה של מהות הדמוקרטיה".

מאז מעצרו של שדמי, המשפט "אל תוותר לו" הפך לוויראלי בקרב פעילי המחאה ברשתות החברתיות.  "זו מחמאה", אומר שדמי, "אני מודה לכך שהגעתי למצב שראש התביעה הכללית במדינה מבקש אישית לפגוע בי, זה מדרבן אותנו. אם הייתה תחושה של רוטינה בימי שישי, אז הודות למנדלבליט, 'אל תוותר לו' יהפוך לסלוגן". בפנייה למנדלבליט הוא אומר: "לא רציתָ לשמוע את שלוש המילים ממני בטון של דיבור, אתה תקבל אותן בחולצות ובשלטים".

המפגינים נגד השחיתות, המפגינים בימי שבת כבר שלוש שנים, החלו להפגין גם בימי שישי מאז חודש יולי. בתחילה התפרסו המפגינים לאורך הרחוב, אך לאחר כמה שבועות עברו להפגין בכיכר העיזות, למרות ניסיונות של המשטרה להגביל את המחאה. ההוראות החדשות שהוציא מפקד המחוז לאחר המחאה של יוצאי אתיופיה בעקבות הירי בסלמון טקה השפיעו גם עליהם. לפי ההוראות המקוריות, גם הפגנה שקטה של חמישה אנשים נאסרה בימי שישי. אולם בעקבות עתירה שהוגשה לבג"ץ הוסכם כי המחאה תותר. דיון נרחב יותר בנושא יתקיים בעוד שבועיים.

באוגוסט השנה נעצרו כעשרה פעילים מהמחאה נגד השחיתות בשעה שהיו בדרכם למסיבה אצל פעילה בשכונה ועוכבו למרות שלא קיימו מחאה. ההגבלות שקבע מפקד מחוז מרכז בפתח תקווה יושמו בהמשך גם בתל אביב ובנתניה, שם נקבע באופן שרירותי כי לא ניתן להשתמש במגפון לאחר השעה תשע וחצי בערב.

ממשרד המשפטים נמסר כי "היועץ המשפטי לממשלה אינו מנחה את השוטרים בעבודתם. משטרת ישראל מופקדת על שמירת הסדר הציבורי".

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
גם מנהיגים ניאו-ליברלים מובהקים אינם יכולים להתנגד לדרישה להציל את הקורבנות עכשיו. צוות רפואי בהדסה מתכונן לטיפול בחולה קורונה (צילום: יוסי זמיר / פלאש 90)

גם מנהיגים ניאו-ליברלים מובהקים אינם יכולים להתנגד לדרישה להציל את הקורבנות עכשיו. צוות רפואי בהדסה מתכונן לטיפול בחולה קורונה (צילום: יוסי זמיר / פלאש 90)

לעזאזל התועלתנות: להציל חיים בכל מחיר, עכשיו

לצעדי הבידוד החברתי ולסגרים שהוטלו על מיליארדי אנשים ברחבי בעולם יש מחירים כבדים, אך רוב הציבור מעדיף לתמוך בהם ולציית להם. הדבר מלמד על קדימותו המובנית של העיקרון המוסרי להתגייס כמעט אינסטנקטיבית להצלת חיים מיידית. יש שיאמרו כי זו תמצית האנושיות

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf