newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

הפלסטינים יוצאים למחאות נגד ועידת בחריין

המפלגות הפלסטיניות הכריזו על מחאה נרחבת בשבוע הבא, במקביל לקיום הוועידה. "העם הפלסטיני דחה בעבר 'שלום כלכלי', הוא דוחה גם היום", כתב איש העסקים באשיר אלמסרי  

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כמה עשרות פעילים ונציגים פוליטים פלסטינים צעדו ביום שבת ברמאללה במחאה נגד "הסדנה הכלכלית" שמימשל טראמפ מארגן בבחריין בעוד כשבוע.

המפגינים נשאו דגלים והחזיקו שלטים המגנים את המימשל האמריקאי ואת מעורבותן של מדינות ערב, בעיקר בחריין, באירוח הוועידה.

"שלום מגיע דרך סיום הכיבוש, לא דרך אשליות על פיתוח כלכלי", נאמר באחת הכרזות.

דר' מוסטפא ברגות'י, מזכ"ל "היוזמה הלאומית הפלסטינית" שהשתתף בצעדת המחאה, אמר כי "כל 'עסקת המאה' איננה אלא ניסיון לחסל את הזכויות הפלסטיניות". הוא הוסיף כי התוכנית היא מאמץ "להעניק לגיטימציה לפעולות הלא-חוקיות של ישראל בשטח ולהפרות של החוק הבינלאומי"

לאחר ההפגנה בשבת, הודיע ארגון פתח על פעולות מחאה נרחבות שאמורות להיערך בכל רחבי השטחים הפלסטינים הכבושים ב-24, 25 וה-26 ביוני, במקביל לדיוני הוועידה בבחריין.

"עסקת המאה היא רק ניסיון לחסל את הזכויות הפלסטיניות". הפגנה בשבת ברמאללה נגד ועידת בחריין (צילום: אחמד אל-באז)

"עסקת המאה היא רק ניסיון לחסל את הזכויות הפלסטיניות". הפגנה בשבת ברמאללה נגד ועידת בחריין (צילום: אחמד אל-באז)

בהודעה משותפת לעיתונות הודיעו המפלגות הפלסטיניות, הלאומיות והאיסלאמיות, שהמחאות ייערכו ברצועת עזה, בגדה המערבית ובמחנות פליטים פלסטיניים בפזורה.

"אנחנו דוחים כל פתרון שאינו מביא בחשבון את זכויות היסוד של הפלסטינים, כולל זכות השיבה של הפליטים", ציינו המפלגות בהודעה שלהן.

הנשיא טראמפ הציג את המושג "עסקת המאה" בראיון ל"וול סטריט ג'ורנל" במהלך הקמפיין שלו לנשיאות ב-2016. הפרטים המדויקים של העסקה עדיין לא פורסמו. אבל בדיווחים בעיתונות נטען שהיא תציע אוטונומיה רחבה יותר לרשות הפלסטינית בכמה חלקים של הגדה המערבית וחכירה של שטח מחצי האי סיני במצרים כדי לאפשר התרחבות של רצועת עזה.

סאאב עריקאת, מזכ"ל הוועד הפועל של אש"ף, הכריז ב-22 במאי שהרשות הפלסטינית לא תשתתף בוועידת בחריין. הרשות הפלסטינית חזרה והודיעה כמה פעמים שתחרים את הוועידה, למרות הלחצים הגוברים שהפעילו עליה מדינות ערב. הרשות גם הפצירה במדינות ערביות, בעיקר מצרים וירדן, לא להשתתף בוועידה שמובילה ארצות הברית.

ברור כי פלסטינים מכל קצווי הקשת הפוליטית דוחים את העסקה. הדבר מעלה ספקות לגבי הסיכויים של התוכנית להצליח ללא השתתפות הפלסטינים.

היזם ואיש העסקים הפלסטיני בשאר אלמסרי כתב בדף הפייסבוק הרשמי שלו באמצע מאי כי הוא דחה הזמנה להשתתף בוועידת בחריין. "הרעיון של שלום כלכלי הוא רעיון ישן שכעת דוחפים אותו מחדש באופן אחר", כתב אלמסרי. "כפי שהעם שלנו דחה אותו בעבר, כך הוא דוחה אותו היום".

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, השר לביטחון פנים, גלעד ארדן, ומפכ"ל המשטרה, רוני אלשייך, בטקס פתיחת תחנת המשטרה בכפר כנא, ב-21 בנובמבר 2017 (צילום: קובי גדעון / לע"מ)

תחקיר: תחנות המשטרה ביישובים הערביים לא מפחיתות את מקרי הרצח

לנוכח הפשיעה הגואה בחברה הערבית, החליטה המשטרה לפתוח תחנות בשורת יישובים ערביים. אלא שהנתונים מציגים תמונה קשה: ברוב היישובים הללו מספר מקרי הרצח לא ירד, ולעתים אף עלה, במקביל לעלייה הכללית. "אין לנו אמון במשטרה, וגם להם אין אמון בנו. הם מתייחסים אלינו כסכנה ביטחונית. העיקר שלא ייפגעו יהודים"

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf