newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

מבקשי מקלט בהפגנה מול שגרירות מצרים בת"א: די להתערב בסודאן

בתחילת השבוע טבחו כוחות מיליציה בחרטום ביותר ממאה אזרחים שמחו נגד ההשתלטות הצבאית על מוסדות המדינה ודרשו דמוקרטיה. מבקשי המקלט הסודאנים הניפו מול השגרירות המצרית שלטים נגד תמיכתה של מצרים בכוחות הצבא בסודאן, והביעו חרדה לגורל תושבי מולדתם שממשיכים להיאבק למען שלטון אזרחי

מאת:
השאירו תגובה
א א א

עשרות מבקשי מקלט מסודאן הפגינו היום (חמישי) מול שגרירות מצרים בתל אביב בדרישה מממשלת מצרים להפסיק להתערב בנעשה בסודאן ובקריאה לעצור את הרג המפגינים. המפגינים נשאו שלטים עליהם נכתב "די לטבח בסודאן", "הדם על הידיים של א-סיסי" ו-"העם הסודאני זקוק לחירות", והניפו את הדגל הישן של סודאן. הם קראו את סיסמת המהפכה בסודאן, ״חירות שלום ושוויון״ בערבית, והדגישו את דרישתם לכונן ממשלה אזרחית במדינה. ״לממשלות הערביות אכפת רק מהאינטרסים שלהם במצרים, הם מפחדים שהמהפכה תמשיך למצרים״, אמר אחד המפגינים.

המפגינים התכנסו בשעות הבוקר המאוחרות בגינת לוינסקי שבדרום תל אביב, ומשם צעדו לשגרירות שברחוב בזל בצפון העיר.

״אנחנו מפגינים מול שגרירות מצרים כי הם ומדינות ערב נוספות מתערבות בעניינים הפנימיים של סודאן״, סיפר לשיחה מקומית טוגוד עומר, מבקש מקלט מסודאן החי בישראל בעשור האחרון. ״המצרים הזמינו את הוועדה הצבאית ששולטת במדינה לאחר נפילתו של עומר אל באשיר ותמכו בה פומבית".

"הדם על הידיים של א-סיסי". מבקשי מקלט מסודאן מפגינים מול השגרירות המצרית בתל-אביב (אורן זיו / אקטיבסטילס)

מבקשי מקלט מסודאן מפגינים מול השגרירות המצרית בתל-אביב (אורן זיו / אקטיבסטילס)

ביום שני השבוע פיזר הצבא הסודאני באש חיה מאהל מחאה של מפגינים שקיימו שביתה מול משרד ההגנה בחרטום. לפי דיווח של הוועד המרכזי של הרופאים בסודאן נהרגו באירועים באותו היום יותר ממאה מפגינים, כאשר ארבעים גופות נמשו מהנילוס. מאז התפטרותו של עומר אל באשיר לפני כחודשיים לאחר גל מחאה חסר תקדים, התמקדו המפגינים בדרישתם לסיים את השלטון הצבאי ולעבור לשלטון אזרחי מלא. ביום שלישי, יום לאחר האירועים הרצחניים, הודיע הצבא על ביטול כל ההסכמים הקודמים עם נציגי האופוזיציה. לדברי המפגינים, המצרים הם שהסבירו לוועדה הצבאית איך לפזר את ההפגנה מול משרד ההגנה בגלל הניסיון של א-סיסי בתחום הזה.

״מצרים ומדינות אחרות התערבו לפני שבן סלמאן הופל, וגם כעת הם תומכים בדרג הצבאי בנשק כדי לשמר את השלטון הצבאי ולוודא שלא יקרה שום שינוי״, אמר לשיחה מקומית קונדה, מבקש מקלט מסודאן החי בתל אביב. ״זה עניינים פנימיים שלנו, אסור שהם יתערבו. כאזרחים אנחנו יודעים מה המדינות הערביות עשו במשך שנים, הם תמכו בדיקטטורה וכעת תומכים בהמשך דרכה״. לדברי עומר, מדיווחים המגיעים מסודאן עולה כי שני מטוסי תובלה מערב הסעודית מלאים בנשק וציוד צבאי נחתו השבוע במדינה, וברחוב נצפו רכבים צבאיים חדשים שמקורם בערב הסעודית.

מבקשי מקלט מסודאן מפגינים מול השגרירות המצרית בתל-אביב (אורן זיו / אקטיבסטילס)

״הם רוצים לרצוח את התקווה לשינוי במדינה״, מוסיף טוגוד עומר. ״לקחו לחיילים את הנשק בחודש שעבר, כי הם יודעים שהצבא תומך בעם והחיילים לא ירצחו את האחים והאחיות שלהם״. כשהחל גל המחאה נגד עומר אל באשיר, חלקים בצבא יצאו להגנת המפגינים, וחיילים תועדו מפגינים ביחד איתם, מול אנשי הביטחון של המשטר. את הטבח האחרון במפגינים ביצעו מיליציות ג'נג'וויד, אותן מיליציות הפועלות בתמיכת הצבא שביצעו את רצח העם בדרפור בראשית שנות האלפיים. מוחמד חמדן דגלו, המכונה ״המדטי״, הוא מפקד מיליציית הג'נג'וויד וסגן מפקד הצבא הסודאני. ״מרגע שהועדה הצבאית לקחה את השלטון ידענו שהאלימות תחזור עם נוכחות של בן אדם כזה בשלטון״, הוסיף עומר.

רבים ממבקשי המקלט איתם שוחחתי בהפגנה מספרים כי מאז יום שני הקשר עם חבריהם וקרוביהם נותק, לאחר שהוועדה הצבאית הפילה במכוון את רשתות התקשורת. ״בקבוצות בווטסאפ אף אחד לא מעדכן. יש פחות פרסומים בפייסבוק. אנשים שולחים הודעות טקסט אחד לשני״, מספר טוגוד עומר. ״אנחנו לא מקבלים שום חדשות״, מוסיף קונדה. ״אני יודע שיש הרבה הרוגים ופצועים, אין אינטרנט כדי שהמפגינים לא יוכלו להוציא את החדשות החוצה, לפעילים פוליטיים ולמבקשי המקלט מסודאן החיים ברחבי העולם. כל יום מספר הנרצחים עולה אבל אנחנו לא יודעים את כל הפרטים על הטבח״.

מבקשי מקלט מסודאן מפגינים מול השגרירות המצרית בתל-אביב (אורן זיו / אקטיבסטילס)

גל המחאה הנוכחי בסודאן החל בחודש דצמבר, נגד התייקרות מוצרי היסוד. באפריל הגיעה המחאה לשיאה, עם הדחתו של נשיא סודאן, עומר אל באשיר, ששלט במדינה במשך שלושים שנה. לאחר שהצבא תפס את השלטון, ההפגנות נמשכו בדרישה לממשלה אזרחית וקיום בחירות. בחודש שעבר הסכימה המועצה הצבאית לאחר משא ומתן עם נציגי האופוזיציה על כך שהשלטון יהפוך להיות אזרחי תוך שלוש שנים. בנוסף הוסכם על כינון ממשלה וגוף מחוקק לתקופת המעבר. ההסכמות האלה כאמור קרסו בתחילת השבוע, עם הפשיטה הרצחנית של מיליציות הנאמנות לצבא על מחנה המחאה מול משרד ההגנה ועל מוקדי מחאה במקומות נוספים. הריגתם באש חיה של לפחות 101 מפגינים, הפכה את השלושה ביוני ליום הקטלני ביותר מאז החלה המחאה בדצמבר.

באפריל, אחרי התפטרותו של אל באשיר, מאות מבקשי מקלט סודנים החיים בישראל חגגו והפגינו בדרום תל אביב כשהם דורשים ״לא להסתפק בחצי מהפכה״.

״הרגשתי אופטימי כשהיינו אז בהפגנה", אומר היום וולדין סולימאן, מבקש מקלט מסודאן שחי בישראל. "כולנו קיווינו שיהיו חיים חדשים לסודאן עם חופש וצדק. כעת כשאני רואה את הטבח שמתרחש בחרטום אני מאוכזב, זה עצוב מאוד״.

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן

יונתן פולק מובא לדיון בבית המשפט בירושלים, ב-15 בינואר 2019 (צילום: אורן זיו)

המשטרה הרחיקה את יונתן פולק מהשטחים אף שהוא עצור

פולק עצור כבר כשבועיים לאחר שסירב להתייצב לדיונים בקובלנה שהגיש נגדו ארגון הימין עד כאן. התזמון, בסמוך להודעת השר בנט על צווי הרחקה מינהליים לפעילי שמאל, מעלה תהיות קשות, לאחר שבשנתיים האחרונות פולק לא נעצר או זומן לחקירה, וגם אחרי שנעצר לא הובא לחקירה במשטרה

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf