newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

לתקוף את חוק הלאום בחו"ל: זו לא זכות, זו חובה

הטענה שהח"כים הערבים הצטרפו ליוזמה של אש"ף לגנות את ישראל באו"ם בגלל חוק הלאום היא שקר. אבל גם אם היתה נכונה, יש להם זכות מלאה לעשות זאת. עאידה תומא, אחמד טיבי ואחרים ייסעו לכל מקום בעולם כדי לבטל את החוק הגזעני הזה

מאת:
השאירו תגובה
א א א

צפיתי בראיון של ח"כ אחמד טיבי בתכנית "שש עם עודד בן עמי" כמו אחרים, לרבות נח קליגר, שכתב את המאמר ״אחמד טיבי שכח את העובדות״ (ידיעות אחרונות, 28.8). ד"ר טיבי היה נוקב, בטוח בעצמו, מספק עובדות (אין יוזמה של אש"ף באו"ם בקשר לחוק הלאום), ויותר מכל – איתגר את כל אלה שנפלו בפח הפייק ניוז של דני דנון ועשו עליהום על הרשימה המשותפת ועל מה שקרוי "הח"כים הערבים".

אקדים ואומר כי חוק הלאום הוא חוק גזעני, או כדברי ח"כ טיבי "יוצר מדרג של אזרחים ושל אזרחות לא שווה ומתכוון לשנמך את קומתם של האזרחים הערבים והמיעוט הלאומי הערבי הפלסטיני בישראל". כלומר, חוק היסוד יוצר שני סוגי אזרחים, יהודים עם זכויות מלאות וערבים (כולל דרוזים), ללא זכויות וללא שוויון.

עד היום האפליה נגד הציבור הערבי התבססה על מדיניות או חוקים רגילים. לאחר ה-19 ביולי, יום אישור חוק הלאום בכנסת, האפליה הפכה להיות מעוגנת בחוק יסוד, כלומר אפליה קונסטיטוציונית. זאת נקודת מפנה. לכן החליטה הנהגת הציבור הערבי בוועדת המעקב, כולל הרשימה המשותפת, לנהל מאבק ציבורי בעיקר בארץ אך גם בפורומים בינלאומיים, לרבות האיחוד האירופי, עיתונות בינלאומית, ארגוני האו"ם, מועצת זכויות האדם בז'נבה ועוד. זהו מהלך מחויב המציאות.

אחמד טיבי ועאידה תומא-סלימאן בדיון בכנסת. ההאשמות נגדם הן צבועות (צילום: מרים אלסטר / פלאש 90)

אחמד טיבי ועאידה תומא-סלימאן בדיון בכנסת. ההאשמות נגדם הן צבועות (צילום: מרים אלסטר / פלאש 90)

טיבי חשף את השקר של דני דנון, ששודר בערוץ 2, שם טען כי הח"כים ברשימה המשותפת חברו ליוזמה של אש"ף באו"ם לגינוי בעצרת הכללית. אופס, מתברר שאין יוזמה כזאת של אש"ף ולא הייתה יוזמה כזאת. השקר, הדיסאינפורמציה והספין חוזרים על עצמם בכל פעם שח"כ ערבי מגיע לאו״ם. הפעם זאת הייתה ח"כ עאידה תומא-סלימאן.

ח"כ טיבי חזר ואמר בלי להתנצל, בלי אפולוגטיקה ובראש מורם, שלחברי הכנסת הנבחרים ברשימה המשותפת יש לא רק זכות לקיים מסע הסברה בעולם נגד החוק, הראוי אכן לגינוי, אלא שהם חייבים לנהל מסע כזה. ח"כ טיבי עצמו כבר נאם באו"ם בנובמבר האחרון כנגד חוק הלאום. הוא גם ביקר בבית הלבן לפני כשנתיים ונפגש עם בכירים ושטח בפניהם את מצב המיעוט הערבי, ונאם בפני הפרלמנט האירופאי באותו עניין. כמוהו עשו גם חברים אחרים ברשימה המשותפת.

אני מרגישה שהטענה שחברי הכנסת הערבים שמקבלים משכורת מהמדינה, משמיצים לכאורה את ממשלת ישראל ואפילו בוגדים במדינה – אינה מכובדת. רבים מהם, דרך אגב, היו משתכרים הרבה יותר במקצועם הקודם מאשר משכורת של חבר כנסת. ח"כים יהודים שפעלו בחו"ל כנגד מדיניות הממשלה, כמו ציפי לבני או יאיר לפיד, מעולם לא הואשמו בבגידה ומעולם לא נעשה נגדם מסע השמצה כזה. ככה גם לגבי ח"כים מימין שפעלו בקונגרס בעד ההתנחלויות או אפילו ראש הממשלה נתניהו עצמו שנאם בקונגרס נגד עמדת הנשיא האמריקאי ברק אובמה.

זהו מוסר כפול. ח"כ טיבי יחד עם חבריו ברשימה המשותפת ייפגשו בבריסל ובלוקסמבורג עם בכירים אירופאים במתקפת הסברה נגד חוק הלאום. גם זה לא משהו חדש, אבל ההסתה של שרים וח"כים מהימין עברה כל גבול וחצתה קומם אדומים.

אחמד טיבי, המאגתר כדרכו, לא שכח את העובדות. אחמד טיבי  לא המציא את הגלגל, אבל הוא מציב מראה מול הגזענים והתמונה שנשקפת היא כל כך מכוערת.

סונדס סאלח, יו״ר עמותת ״מוג׳תמענא״ ורכזת מועצת הנשים של תע״ל

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
רוב מוסדות הלימוד החרדיים לא בנויים ללימוד מרחוק. ילדים בבני ברק צופים לרחוב בזמן הסגר הקורונה (צילום: אורן זיו)

רוב מוסדות הלימוד החרדיים לא בנויים ללימוד מרחוק. ילדים בבני ברק צופים לרחוב בזמן הסגר הקורונה (צילום: אורן זיו)

"תודה השם שאין בית ספר". החיים של ילדים חרדים בזמן הקורונה

בלי מחשבים או סמאטרפון, עם יותר מעשר נפשות בדירה, הקורונה מאתגרת את המשפחות החרדיות. אבל מסתבר שמוצאים פתרונות: קווי נייעס, שיעורים והודעות דרך טלפון קווי, סרטונים עם הלכות פסח, והרבה קריאה

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf