newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

דחפורים הרסו ארבעה בתים בוולאג'ה, כפר בי-ם מעבר לגדר ההפרדה

חלקו הצפוני של הכפר סופח לירושלים אחרי 1967, אבל מאז לא ניתנו בו היתרי בנייה. הכפר נשאר מעבר לגדר ההפרדה, העירייה לא נותנת בו שירותים, חוץ משירותי הריסה, כמו הבוקר. כעשרה פלסטינים נפצעו מידי מג"ב

מאת:
השאירו תגובה
א א א

דחפורים שפעלו מטעם הוועדה המחוזית בירושלים הרסו הבוקר (שני) ארבעה בתים בכפר ולאג'ה, הנמצא מעבר לגדר ההפרדה, אבל פורמלית שייך לירושלים. כשבעה עד עשרה פלסטינים נפצעו במהלך ההריסה, לאחר שהתנגדו לכוחות מג"ב שהתלוו לדחפורים.

חלקו הצפוני של הכפר סופח לירושלים ב-1967 ויש בו כמאה בתים. מכיוון שעיריית ירושלים סירבה להכין תכנית מתאר לכפר, כל הבתים שנבנו מאז 1967 הם ללא היתר. תכנית מתאר שהכינו התושבים נדחתה בידי הוועדה המחוזית בטענה שמדובר ב"שטח ירוק".

העירייה מעולם לא סיפקה לכפר שירותים, וגדר ההפרדה מנתקת את הכפר כולו מירושלים. למרות זאת מאז 2016 הוועדה המחוזית חזרה להוציא צווי הריסה בכפר. יחד עם הבתים שנהרסו היום, מספר הבתים שנהרסו על פי צווים שהוציאה הועדה המחוזית מגיע ל-13.

דחפורים הורסים את אחד הבתים בוולאג'ה. נגד 55 בתים נוספים עומדים צווי הריסה (צילום: אביב טטרסקי)

דחפורים הורסים את אחד הבתים בוולאג'ה. נגד 55 בתים נוספים עומדים צווי הריסה (צילום: אביב טטרסקי)

על 55 בתים נוספים תלויים ועומדים צווי הריסה, אולם הצווים מעוכבים בגלל עתירות לבית המשפט. העתירה של כמה בעלי בתים נדחתה לאחרונה, ועל רקע זה הגיעו ההריסות של היום.

הבוקר, אחרי ששני הבתים הראשונים נהרסו, התבצרו תושבים בבית השלישי. בתוך הבית, על הגג שלו ומסביבו היו כ-150 איש. מאוחר יותר נהרס גם הבית הרביעי. הבתים שנהרסו שייכים למשפחות אבו חיארה, אבו תין, חג'ג'לה וע'אזם. בסך הכל, יותר מ-30 איש איבדו את בתיהם.

אחרי שעתיים של התבצרות, כוחות מג"ב ירו גז מדמיע. חלק מהאנשים הגיבו בידויי אבנים ושוטרי מג"ב ירו כדורי גומי. העימות נמשך כעשרים דקות.

בין שבעה לעשרה פלסטינים נפצעו בעימותים. לפחות אחד מהם פונה מחוסר הכרה לבית החולים אחרי ששוטר היכה בראשו בקת רובה. פלסטיני אחר נפצע מכדור גומי. גם ישראלית אחת שהגיעה לתמוך במתנגדי ההריסות נפצעה קל.

לפי האירועים של השנתיים האחרונות, נראה שישראל נחושה להוציא לפועל את הריסת כל החלק הירושלמי של הכפר בו חיים 800-1,000 איש.

אביב טטרסקי הוא חוקר בעמותת עיר עמים

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
לפי ההערכות, 70 אחוז ממבקשי המקלט פוטרו או הוצאו לחל"ת. מבקש מקלט בדרום תל אביב (צילום: אורן זיו)

לפי ההערכות, 70 אחוז ממבקשי המקלט פוטרו או הוצאו לחל"ת. מבקש מקלט בדרום תל אביב (צילום: אורן זיו)

"צריך לסייע להם". פסיקה של רב לטובת מבקשי המקלט

הרב גולן אלוף, שהיה ממקורביו של הרב יוסף, נשאל האם ראוי לשחרר את כספי הפיקדון של מבקשי המקלט על רקע משבר הקורונה.  "אסור לאפשר מצב נורא כזה מבני אדם", הוא ענה

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf