newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

התקדמות לקראת מימוש הרוטציה במשותפת; הכדור עובר למגרש של טיבי

שלושה חודשים וחצי לאחר שזכה במושב מן ההפקר, התפטר מהכנסת יוסף עטאונה מחד"ש כדי לאפשר את כניסתה של ניבין אבו רחמון מבל"ד ובכך להשלים את הרוטציה באיחור ניכר. אלא שכדי שזה יקרה, גם חבר הכנסת הטרי מרשימתו של אחמד טיבי צריך להתפטר. בתע"ל לא מתחייבים מתי זה יקרה

מאת:
השאירו תגובה
א א א

נכתב בשיתוף עם נדב פרנקוביץ'.

כשבעה (!) חודשים לאחר המועד שבו אמורה היתה הרוטציה ברשימה המשותפת להסתיים, נרשם היום (שני) צעד נוסף בדרך החתחתים למימושה עם השבעתו של ואאל יונס מרשימת תע"ל לכנסת, במקומו של יוסף עטאונה מחד"ש שהגיש את התפטרותו מהכנסת לאחר השהייה ארוכה של כשלושה חודשים וחצי.

כזכור, על פי ההסכם שנוסח עם התגבשותה של הרשימה המשותפת, במחצית השנייה של קדנציית הכנסת מקומות 12 ו-15 אמורים היו להתחלף רוטציה בין תע"ל לרע"ם, ומקומות 13 ו-14 בין חד"ש לבל"ד, כך שבמחצית השנייה של הקדנציה יגדל מספר חברי הכנסת של בל"ד ורע"ם משלושה לארבעה. החלק שנגע לרוטציה בין תע"ל לרע"מ הושלם כמתוכנן; החלק השני, הנוגע לרוטציה בין חד"ש לבל"ד, הסתבך למימדים של משבר ממשי.

> משבר הרוטציה חושף את היסוד הרופף של הרשימה המשותפת

"בסופו של דבר ואאל יונס יגיש את התפטרותו". ח"כ אחמד טיבי (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

צעד הכרחי אך לא מספיק

עם פרישתו של גטאס בעקבות פרשת הכנסת הניידים לכלא, הושבע במקומו הבא בתור במפלגה, ג'ומעה אזברגה (מקום 14 ברשימת המשותפת לכנסת). בעקבות זאת עלו טענות מצד גורמים במשותפת כי היות ואזברגה הוא שהיה אמור להחליף את עבדאללה אבו מערוף מחד"ש במסגרת הרוטציה, ובינתיים כבר החליף את גטאס, אין הכרח שבל"ד תכניס נציג רביעי למחצית השנייה של הקדנציה. מנגד, בבל"ד, ברע"ם ובוועדת ההסכמה הלאומית (שמונתה לתווך במשא-ומתן בין המפלגות על הקמת הרשימה המשותפת, וללוות את כתיבת ויישום ההסכם) ובמידה רבה גם בתע"ל ואפילו בחד"ש טענו כי מטרת ומהות ההסכם היא שבמחצית השניה של הקדנציה יהיו לבל"ד ארבעה חברי כנסת, וכי על כן כעת, משאזברגה החליף את גטאס, אמורה להיכנס הבאה בתור ברשימת המפלגה, ניבין אבו רחמון, הממוקמת במקום ה-19 ברשימה לכנסת. כדי לכבד את ההסכם ולהבטיח את נוכחותה של חברת כנסת רביעית מבל"ד, שלושת המועמדים שהוצבו במקומות ה-16 עד ה-18 היו צריכים לפנות לכנסת ולבקש את הסרת מועמדותם.

המהלכים הללו יכלו להסתיים בתוך ימים ספורים, שלא לומר שעות; תחת זאת, ולמרות העמדה של מרבית הגורמים החתומים על ההסכם וללשון הברורה של סעיף 6, לפיו כל מחלוקת על פרשנות ההסכם תוכרע על פי עמדת הרוב בהצבעה בין ארבעת ראשי המפלגות וועדת ההסכמה – נמשכה גרירת הרגליים בפועל מצד חד"ש ותע"ל וסחררה את המשותפת במעין ריקוד טנגו שבו כל התקדמות לכאורה מלווה בנסיגה מתסכלת של שני צעדים לאחור.

בניגוד לתנועה האסלאמית (רע"מ), שדבקה מלכתחילה בעמדה לפיה על המועמדים במקומות שלפני אבו רחמון למשוך את מועמדותם או להתפטר כדי לאפשר את כניסתה לכנסת – ואכן חבר הכנסת מטעמה של רע"ם, אבראהים חיג'אזי, הגיש את התפטרותו במטרה זו בתוך ימים – רשימתו של אחמד טיבי וחד"ש לקחו את הזמן. הדבר בא לידי ביטוי הן בהתמהמהות הניכרת בהגשת ההתפטרות של חברי הכנסת סעדי ואבו מערוף, והן בהתפטרותו המאוחרת של יוסף עטואנה (חד"ש), שנכנס לכנסת לאחר התפטרותו החלקה של חג'אזי (רע"מ).

התפטרותו המאוחרת של עטאונה היא צעד הכרחי לעבר מימוש הרוטציה, אך לא הסופי: עם פרישתו נכנס לכנסת הבא ברשימת המועמדים, ואאל יונס מתע"ל. כדי שניבין אבו רחמון מבל"ד תוכל להיכנס לכנסת ובכך להשלים את הרוטציה במלואה, יונס צריך כעת להתפטר. כלומר הכדור עבר מהמגרש של חד"ש למגרש של תע"ל.

> הרשימה הראויה ביותר בכנסת ישראל

התקרבה עוד צעד לכנסת. ניבין אבו רחמון (צילום: ואיל עווד)

יש נכונות, אין תאריך

אחמד טיבי והנהגת תע"ל כולה הבהירו כבר מהימים הראשונים של המשבר, ומבהירים גם כיום, שמבחינתם פתרון המשבר הוא בכך שניבין אבו רחמון תיכנס לכנסת, ומצהירים בפירוש כי הם מחויבים להגשת ההתפטרות של ואאל יונס. אבל מתי זה יקרה בפועל? כרגע עדיין קשה לדעת, והחשש הוא מעוד משיכת זמן לא מחויבת המציאות שתעמיק את משבר האמון בין המפלגות השותפות ובין ציבור הבוחרים לרשימה המשותפת.

בראיון טלוויזיוני בערוץ מוסאוואה מלפני כמה ימים אמר יו"ר תע"ל, חבר הכנסת אחמד טיבי במפורש כי "בסופו של דבר ואאל יונס יגיש את התפטרותו… תע"ל אמרה מההתחלה שצריך לקיים זאת כמכלול ואנחנו מודעים למה היא משמעותו של המכלול… ותהיה בסופו של דבר התפטרות של ואאל יונס. יהיה דיאלוג בין ארבעת ראשי המפלגות וביננו לבין בל"ד, בצורה חיובית ואחראית".

כשהמראיין, רמזי חכים, שאל את טיבי לכמה זמן תע"ל מתכוונת להכניס את יונס, ענה טיבי: "כמו שהיה לאחרים מלבדנו לאחרונה, שהם בחנו את זה במוסדות… אני לא יודע את המספרים, וואאל יונס לא יודע את המספרים. תע"ל עוד לא בחנה את זה, והדיאלוג בינינו לבין האחרים מצוי עדיין בתחילתו. אני חוזר ואומר שנהיה חיוביים ואחראיים בנקודה הזאת". כפי שציין טיבי, מחויבותה המוצהרת של תע"ל להשלמת הרוטציה איננה חדשה, וכבר לפני שבעה חודשים, עוד בתחילת המשבר, הצהירו טיבי ואחרים בהנהגת תע"ל כי הם "מוכנים לנהוג במכונית שתסיע את המועמדים לכנסת כדי להגיש את התפטרותם", וכי תע"ל תהיה מוכנה למשוך את מועמדותו של ואאל יונס במידה וחד"ש תסכים למשוך את זו של יוסף עטאונה.

חבר הוועד המרכזי של תע"ל, ע'סאן עבדאללה, נשאל בראיון בערוץ הטלוויזיה 'הלא' מאמצע אוגוסט "אם יוסף אלעטאונה מחד"ש ימשוך את מועמדותו, האם תע"ל מוכנה למשוך את מועמדותו של ואאל יונס כדי שניבין אבו רחמון מבל"ד תיכנס לכנסת?", והשיב "כן. אני אומר לך באופן הענייני ביותר ובכוונה אמתית, זה מה שאמור להיות… יש לנו נכונות מלאה לבצע את זה".

> בין בדלנות לשילוב: על הדומה והשונה במחשבה הפוליטית של חד"ש ובל"ד

ברשימה המשותפת למדו לגלות חשדנות זהירה בכל הנוגע למימוש הרוטציה ולא ממהרים לברך על המוגמר עד שתושבע אבו רחמון לכנסת. ראשי הרשימה המשותפת בימים אופטימיים יותר (אקטיבסטילס)

על אף ההצהרות החד-משמעיות הללו, ברשימה המשותפת למדו לגלות חשדנות זהירה בכל הנוגע למימוש הרוטציה ולא ממהרים לברך על המוגמר עד שתושבע אבו רחמון לכנסת. לפי ספקולציות אחדות והדלפות שונות לתקשורת, בהחלט יתכן שגם טיבי ירצה למצות את חלקו בפרשה ויעכב גם הוא את התפטרות הח"כ הנוסף שהזדמן לרשימתו, כפי שעשו שותפיו בחד"ש – מהלך שאמנם לא תורם לרציפות העבודה בכנסת ולפתרון המשבר ברשימה, אבל מכניס לא מעט כסף לקופת תע"ל וחד"ש מכספי מימון מפלגות.

מזכ"ל בל"ד, אמטאנס שחאדה, מסר בתגובה: "אנו מצפים להתפטרותו המיידית של יונס להשלמת הרוטציה, זאת במיוחד אחרי ההצהרות של ח"כ טיבי ושל תע"ל עצמם שהכירו בזכות של בל"ד למושב הרביעי. השאלה היא מתי. במקום להכניס את כל המערכת לעוד סבב של מתחים והצהרות שיקשו על תפקוד המשותפת ויעיבו על היחסים בין בל"ד לתע"ל, אנחנו מצפים שהם יעמדו מאחורי ההבטחות ותהיה התפטרות מידית של ואאל יונס כדי שנוכל להתפנות לעבודה הפוליטית ולפעול נוכח המתקפה נגד הציבור הערבי ונגד הרשימה המשותפת".

בלשכתו של ח"כ טיבי בחרו שלא להגיב לדברים.

> הח"כית שהפריעה לפרשנים לדקלם את תדרוכי צה"ל

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
ראש הממשלה בנימין נתניהו, הנשיא ראובן ריבלין ויו"ר מפלגת העבודה עמיר פרץ, במושב הפתיחה של הכנסת ה-20, ב-31 במרץ 2015 (צילום: מרים אלסטר / פלאש90)

ראש הממשלה בנימין נתניהו, הנשיא ראובן ריבלין ויו"ר מפלגת העבודה עמיר פרץ, במושב הפתיחה של הכנסת ה-20, ב-31 במרץ 2015 (צילום: מרים אלסטר / פלאש90)

תסמונת עדר במקום חיסון העדר: גנץ ופרץ בדרך לממשלת הסיפוח

לראשי כחול לבן והעבודה לא היתה כל מניעה לשתף פעולה בענייני ההתמודדות עם הקורונה גם מספסלי האופוזיציה. במקום זה, הם בחרו להיות אסקופה נדרסת בממשלת ימין קיצונית. ובינתיים, חברי המשותפת מלמדים את כולנו שיעור במהותה של אופוזיציה ובסולידריות ומחויבות ציבורית

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf