newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

ראש השנה הוא גם יום הדין הקולקטיבי

צום גדליה שמופיע בלוח העברי יום לאחר ראש השנה, מדגיש את ההיבט הקולקטיבי של יום הדין שחל לפניו: הדרך לרווחה של היחיד לא תלויה רק במעשיו שלו, אלא עוברת דרך החברה בה הוא חי ופועל

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כותבת אורחת: פנינה פויפר

למחרת ראש השנה חל "צום גדליה". מבין ארבעת הצומות שמציינים את החורבן (האחרים הם עשרה בטבת, שבעה עשר בתמוז ותשעה באב), זהו הצום היחיד שנסוב סביב רצח בודד. הסיבה לכך גלומה בכך שהרצח הזה, על רקע פוליטי פנימי, סתם את הגולל על שארית הפליטה שנשארה לאחר שרוב היהודים הוגלו לבבל.

צום השביעי זה ג' בתשרי שבו נהרג גדליה בן אחיקם. ומי הרגו? ישמעאל בן נתניה הרגו. ללמדך ששקולה מיתתן של צדיקים כשריפת בית אלהינו" (מסכת ראש השנה, דף י"ח:)

מה שמייחד את הסיפור הזה זו העובדה שהוא התבצע על רקע סכסוך פנימי. הטרגדיה פה אינה מתרחשת בידיהם של צרים מחוץ, אלא בידיהם של העם היהודי עצמו. גם העיתוי של הרצח, והצום בעקבותיו, איננו מקרי. ראש השנה היהודי לא רק מציין תאריך ומעגל נוסף של מועדים קבועים. מדובר ביום הדין שבו, לפי המסורת, נשפטים בני האדם על מעשיהם בשנה החולפת ונקבעים להם התכניות לשנה הקרובה, על אותו בסיס.

> בג"ץ יוביל את החרדים לאיים על חוק גיוס חובה בישראל

וכך מתארת הגמרא את הכרעת הדין ביום ראש השנה:

שהמעשים שנעשים במשך השנה יכולים להטות את הדין לטובה או לרעה. לטובה כיצד? הרי שהיו ישראל רשעים גמורים בראש השנה, ופסקו להם גשמים מועטים. לסוף חזרו בהם. להוסיף עליהם אי אפשר, שכבר נגזרה גזירה. אלא הקדוש ברוך הוא מורידם בזמנם על הארץ הצריכה להם, הכול לפי הארץ (וכך בגשמים מעטים יש ברכה רבה). לרעה כיצד? הרי שהיו ישראל צדיקים גמורים בראש השנה, ופסקו עליהם גשמים מרובים. לסוף חזרו בהם. לפחות מהם אי אפשר, שכבר נגזרה גזירה. אלא הקב"ה מורידם שלא בזמנם על הארץ שאינה צריכה להם" (מסכת רא שהשנה דף י"ז:)

המדרש פה מתאר באופן ציורי כיצד מתבצעים השיקולים של המטרת הגשמים לפי מעשיהם של בני האדם. המדרש בעצם מנסה לענות על השאלה הבסיסית מאד, הנגזרת מהרעיון של גזר דין שנתי: אם גזר הדין ניתן שנה קדימה, מה הערך במעשיהם של בני האדם לטוב ולרע?

המדרש לוקח את המטרת הגשמים, שמסמלים את הפרנסה בעולם חקלאי, ועונה כי מטרת הגשמים נמדדת מראש לפי גזר דין שנתי. אך התזמון והפיזור, שמשפיעים על רמת התועלת מהגשמים, מושפעים ממעשיהם של בני האדם.

בעיני, הנקודה שחשובה במדרש הזה היא תיאור הדין הקולקטיבי: הגשמים וכמותם אינם מעניינו של הפרט, אלא מסמלים מדיניות כללית וציבורית. מעבר לדין וחשבון של האדם הפרטי, ראש השנה מייצג את הלכידות החברתית והתלות ההדדית. הרווחה של היחיד איננה פונקציה של מעשיו בלבד, אלא מושפעת בעיקר מהחברה בה הוא חי ופועל. ערוץ ההשפעה שלו על רווחתו האישית יעבור דרך רווחת הכלל וטובתו.

מחלוקת פנימית שמבשילה לכדי רצח מנהיג היא הסמן הקיצוני ביותר לאיום על הקולקטיב. צום גדליה הוא תמרור אזהרה שבא מיד לאחר יום הדין, ומזכיר לנו שערבות הדדית היא תנאי הכרחי לקיום חיים משותפים.

פנינה פויפר היא פעילת שמאל חרדית, רכזת חרדים בדרכנו וחברת הנהלת "ירושלמים"

> במקום לצפור, צאו מהרכב והצטרפו לנכים המפגינים בצמתים

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
משרד החינוך "מרוויח" ככל שסל הסיוע לתלמידים בחינוך המיוחד קטן. טקס חילופי השרים במשרד החינוך בין רפי פרץ ליואב גלנט (צילום: אוליביה פיטוסי / פלאש 90)

משרד החינוך "מרוויח" ככל שסל הסיוע לתלמידים בחינוך המיוחד קטן. טקס חילופי השרים במשרד החינוך בין רפי פרץ ליואב גלנט (צילום: אוליביה פיטוסי / פלאש 90)

מחקר חדש: משרד החינוך מתעמר בהורים בחינוך המיוחד

חוקרים ממכללת בית ברל בחנו את היחס בוועדות הזכאות שמפעיל משרד החינוך להורים בחינוך המיוחד. ההורים עוברים חוויה מכאיבה, נאמר במחקר, ומרגישים שהם צריכים להילחם על ילדיהם. "מעניין אותם תקציב, לא טובת הילד", אומרת אחת האימהות

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf