newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

במקום לצפור, צאו מהרכב והצטרפו לנכים המפגינים בצמתים

מי שחושב שבעניין של נכים יש "הם" ו"אנחנו" טועה. כולנו נכים בפוטנציה. כחולה כרונית אין יום שבו לא חולפת במוחי המחשבה מה יהיה אם חס וחלילה לא אוכל לעבוד, מה אבחר לקנות בקצבה שאקבל – אוכל או תרופות?

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כבר שבועות ארוכים שהנכים מפגינים וחוסמים צמתים, והנהגים נחלקים בשאלה האם מדובר במחאה מוצדקת וחוקית בעוד הטוקבקים ואחרים מטיחים שבכלל מדובר בפרזיטים עם קצבאות עתק שרק רוצים לסחוט את המדינה. אבל כולם מסכימים ש"ככה זה לא יכול להימשך". שעות רבות של עמידה בפקקים אינסופיים, סיפקו שעות רבות של זמן למחשבה, ורק מפליא שעד כה אף אוחז/ת בהגה לא עלה על הרעיון המופלא: לדומם את המנוע ולהצטרף למפגינים בצמתים.

עם אלו שמתלוננים על פורעי החוק שרק רוצים לסחוט כסף מהמדינה לא אתווכח. מדובר באנשים שאו שלא רואים את האנשים החולים בסביבתם ממטר, או שאוחזים בתפיסה הישראלית הידועה "לי זה לא יקרה". ובכן – אני בהחלט מקווה בשבילם שהאמונה תותיר אותם בריאים, אבל יש גם סיכוי גדול מאוד שלא. שיום אחד האנשים האלה, או יקיריהם, יחלו או יפצעו. כי מי שחושב שבעניין של נכים יש "הם" ו"אנחנו" פשוט טועה. כולנו חולים ונכים בפוטנציה.

כבר שעות שאני לא מצליחה להירגע מהבכי שגרם לי הסרטון הזה שהעלה כתבת ערוץ 2 דפנה ליאל, ובו נראית עילית שמואלי, אם לילדה נכה שלפני שנתיים הפכה בעצמה לנכה שמתנהלת על כסא גלגלים וזקוקה לסיוע, מסבירה בבכי קורע לב לח"כים מהמחנה הציוני מה זה אומר לעשות חג כשאין כסף לאוכל. היא מספרת כמה משפיל זה כשהתשובה של המדינה לבקשה להקדים את קצבת הנכות לפני החג היא – עדיף שלא נקדים את הקצבה, כי אם נקדים אותה לא יהיה לך מה לאכול בחג הבא. לא יכולתי שלא לחשוב על עצמי ועל העתיד האפשרי שלי.

למרות דלקת המפרקים ממנה אני סובלת בלמעלה מעשור האחרון, אני מצליחה לעבוד ולתפקד. מרבית הזמן. היו גם כמה שנים בהן הכאבים הכריעו אותי למספר חודשים בהם לא יכולתי לעבוד. מידי חודש אני מוציאה אלפי שקלים על תרופות וטיפולי בריאות – כשליש מהמשכורת שלי. אני מאוד מקווה שלא אגיע אף פעם לרף הנכות שקובעת המדינה, שלא אזדקק לקצבאות, אבל אין כמעט יום שבו המחשבה הזו לא חולפת בראשי. וזאת מחשבה מצמררת. כי איך שלא הופכים את זה – אין שום אדם שיכול לחיות מקצבאות הנכות, ואני גם לא מצליחה לעשות את המתמטיקה שתוכיח שעם המתווים החדשים שמציעים ביבי המנותק וכחלון החייכן זה יהיה אפשרי.

היום לאחר ששר הרווחה גילה שיש לו מעט לב ולכן נתניהו הורה לו שלא לייצג את הממשלה בשאילתה בנושא מאבק הנכים, מילא את מקומו השר היחיד שכל תפקידו עלי אדמות הוא לדאוג לחולים ולנכים – שר הבריאות יעקב ליצמן. אין בגידה גדולה מזאת בשליחות. לליצמן יש עוד מספר ספור של ימים לעשות תשובה. לא אחזיק את נשימתי שזה יקרה.

עד אז, צאו לצמתים, הצטרפו לנכים. דווקא אתם, אלו שיש להם כוח, נטולי הכאב וכיסאות הגלגלים – הפגינו למען עצמכם, למען העתיד שלכם, למען הילדים שלכם, כדי שאם יום אחד חלילה, תזדקקו גם אתם לעזרה, יהיה מי שיגיש אותה. וגם אם לא בשבילכם, אולי תיזכרו שגם לחלשים מגיע שמישהו ילחם על הזכויות שלהם.

> הבעיה עם יאיר לפיד

נכים חוסמים את הכניסה לירושלים (יונתן זינדל/פלאש990)

נכים חוסמים את הכניסה לירושלים (יונתן זינדל/פלאש990)

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן

ככל שהתלמידים עולים בכיתות מהיסודי לעל-תיכוני, רמת השיעמום שלהם עולה (צילום אילוסטרציה: college degrees 360)

משעמם לתלמידים בבתי הספר - ולמשרד החינוך לא איכפת

כבר יותר מעשור מראות תוצאות מבחני פיז"ה כי רק שליש מהתלמידים בתיכון נהנים ממה שהם לומדים או שהלימודים מעוררים בהם סקרנות. הבעיה מוכרת וגם הוצעו לה פתרונות, אבל את משרד החינוך כנראה משעמם לטפל בה

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf