newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

המתנחלים צריכים לשלוח פרחים לשופטי בג"צ לדורותיהם

במשך חמישים שנה בג"צ לא ייצר אפילו פסק דין עקרוני אחד שעצר את הפרקטיקות המרכזיות של הכיבוש. הוא קבע איך מותר להפקיע אדמות ולהרוס בתים, איך להשתמש בעינויים ויצר את התשתית המשפטית של הכיבוש. אולי הבעיה בחוק העמידה היא שהוא בא ארבעה עשורים מאוחר מדי

מאת:
השאירו תגובה
א א א

התגובה הטבעית ליוזמת הימין למנוע זכות עמידה מארגוני זכויות האדם בבית המשפט העליון, עליה פורסם היום ב"הארץ", צריכה להיות התקוממות. אין ספק שהמוטיבציה מאחורי היוזמה היא נסיון למנוע כל הפרעה לגלגלי הכיבוש. אין ספק שיש פלסטינים אמיתיים שמרוויחים מעתירות של זכויות האדם, כמו שנשים, תושבי פריפריה, ועוד קבוצות מוחלשות הרוויחו מעתירות כאלו לאורך השנים.

אבל צריך גם לומר משהו על התפקיד המערכתי של העתירות הללו. ושם דברים מסתבכים. כי בג"צ מעולם לא היווה בעיה לכיבוש. להפך. זכות העמידה והעתירות לבג"צ בשם פלסטינים היו יסוד משמעותי בכיבוש עצמו.

במשך חמישה עשורים, בג"צ לא ניפק פסק דין עקרוני אחד שעצר את הפרקטיקות המרכזיות של הכיבוש (וכולן נידונו בבג"צ). הוא לא עצר את ההתנחלות (אלא רק קבע איך מותר להתנחל או להפקיע אדמות). הוא לא עצר את המעצרים המינהליים (אלא קבע כיצד לקיים אותם), הוא לא עצר את החיסולים (אלא הגדיר להם נהלים, ובראשם פצצה מתקתקת). הוא לא מנע את הריסות הבתים, אבל נתן הליך משפטי שמלווה אותם. הוא לא מנע את הקמת הגדר בשטח הפלסטיני (במקום על הקו הירוק), אלא ביצע תיקוני גבול מסוימים. והוא אפילו קבע כיצד ומתי מותר לענות עצירים.

במלים אחרות, בג"צ חוקק את היסודות המשפטיים של הכיבוש.

הוא עשה את זה, כי הכנסת לא התעסקה בכיבוש בחמישים השנה האחרונות, אלא הותירה אותו בידי הרשות המבצעת. ולכן, מישהו היה חייב לחוקק. לחלל הזה נכנס בג"צ. הוא יצר את התשתית החוקית והעקרונית שבמסגרתה פעלה הרשות המבצעת. על הדרך, הוא גם יצר לגיטימציה פנימית ובינלאומית לכיבוש. בלי שני האלמנטים האלו – הסדרה ולגיטימציה – המערכת היתה מתקשה מאוד לתפקד.

יותר מכל, היוזמה של הימין מלמדת שתם תפקידו הנוכחי של בג"צ, ושהכנסת מוכנה לקבל על עצמה את החקיקה בשטחים. היא כבר עושה את זה למעשה, בחוק ההסדרה, או בנסיונות הימין להעתיק חוקי עבודה לשטחים הכבושים, או עם היוזמה החדשה שתשכפל חוקים ישראלים לגדה. זהו הסיפוח הזוחל, המאפיין המרכזי של תקופתנו, ותוצר של הדומיננטיות של המתנחלים בכנסת ובממשלה.

הפעולות האלו של הימין נעשות כאילו מתוך טינה וכעס על בג"צ, אולם אני בטוח שבמבט היסטורי המתנחלים יכירו לו תודה על חלקו בחצי המאה הראשונה של פרויקט השליטה הישראלי בשטחים, שלא היה אפשרי בלעדיו.

> בתגובה לחוק הלאום: קדמו לימודי ערבית בבתי הספר!

חמישים שנים יותר מידי

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן

האיש שרוצה לספח את הגדה נהנה מהמשטר הצבאי השורר בה. נפתלי בנט (צילום: תומר נויברג / פלאש 90)

בנט עלול לגלות שממתקי הכיבוש עושים לו כאב בטן

שר הביטחון הטרי נראה שיכור משלל הסמכויות האזרחיות ששלטון הכיבוש מעניק למפקד הצבאי בשטחים, מאישורי בנייה עד הכרזת שמורות טבע. אבל די מהר יתברר לו שלא די בהבל הפה שלו כדי להקים שכונה או לחסום פעילי שמאל

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf