newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

מקרה חן אלמליח מזכיר שלשמאל אסור לקרוא לפיטורי עובדים בגלל דעות

אין מקום לפגיעה בפרנסה של עובד בגלל דעותיו, והקורבנות של הקריאות האלה הם ממילא תמיד העובדים החלשים ביותר

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כותבת אורחת: אורטל בן דיין

הפיטורים של חן אלמליח מגלגלצ בעקבות פוסט שכתבה בפייסבוק צריכים להיות שיעור חשוב עבור פעילי שמאל, פעילות פמיניסטיות ופעילים חברתיים בכלל. קריאות לפיטורין בשל הבעת דעה אינן נדירות במחוזותינו ואני מאמינה שהדרישה לפיטורין בשל הבעת דעה, קשה ומכוערת ככל שתהיה, היא דרישה פוליטית שגויה, שהראשונים להיפגע ממנה יהיו אנשי שמאל ומבקרי השלטון.

כשקוראים לפטר אנשים בשל הבעת דעה מנכיחים את הכלי של פיטורים פוליטיים כלגיטימי וטריוויאלי. מידת חומרתה של הדרישה נשחקת והיא הופכת לסנקציה מתקבלת על הדעת בשיח הציבורי.

> אלפים הפגינו בערערה נגד הריסות בתים וקראו לארדן להתפטר

חן אלמליח (סלפי מפיסבוק)

קוראים לפטר את גידי אורשר, פוגעים בפועל בה. חן אלמליח (סלפי מפייסבוק)

כך לדוגמא היה במקרה של מבקר הקולנוע של גלצ, גידי אורשר, שהביע את דעותיו הגזעניות כלפי מזרחים בפייסבוק. בתגובה עלו קריאות מכל עבר, גם מסביבתנו, שדרשו לפטרו. זה לא קרה, אבל אותן קריאות אז מכשירות את הפיטורים של חן אלמליח עכשיו. אמנם אורשר ואלמליח כתבו דברים שונים בתכלית, אך שניהם כתבו דברים שפגעו והרגיזו המון אנשים, בין אם בצדק ובין אם לא, בין אם הציבור הבין את שכתבו ובין אם לא הבין את שכתבו. העניין הוא התבטאות שקשה לאנשים לשמוע, והם דורשים לפטר את זה שהביע אותה.

הדרישות לפיטורין לא פגעו באורשר. הוא לא פרילנסר כמו אלמליח אלא עובד קבוע, זכויותיו מוגנות, ובנוסף לכך הוא אשכנזי בעל ותק בתחנה. הראשונים להיפגע מדרישות כאלו הם כמובן עובדים ללא חוזה, עובדי קבלן ופרילנסרים – עובדים ללא יציבות תעסוקתית. כלומר, מתן לגיטימציה לפיטורין בשל הבעת דעה פוגעת קודם כל באוכלוסיות חלשות ובעובדים ללא זכויות. כך ערבי שכתב סטטוס בוטה בפייסבוק מפוטר מהיום למחר (כפי שקרה פעמים רבות במהלך המלחמה האחרונה בעזה, למשל) וכך גם חן מפוטרת מהיום להיום.

פעילים שקראו לפטר את גידי אורשר או את בני ציפר לא צריכים להתפלא על כך שירון דקל מפטר שדרנית כדי לרצות את הציבור הימני ואת הפוליטיקאים שלו. אפשר לומר שהתקשורת שמאלנית, אבל ברור לכולם שלאיימן עודה ולזהבה גלאון אין את הכוח שיש לבנט וליברמן על ירון דקל, והראשונים להיות מפוטרים יהיו אלו שהביעו דעות שמאל ולא דעות ימין.

למען הסר ספק, התנגדותי לקריאות לפיטורים בגלל דעות היא לא רק תועלתנית, ולא נובעת רק מזהות הקורבנות בפועל של מדיניות זו. אם אדם התבטא באופן שערורייתי הסנקציה צריכה להיות גינוי ציבורי. אם אדם ביצע עברה, הוא צריך לעמוד למשפט ולשאת בעונשים הקבועים בחוק. פיטורים, שבירת מטה לחמו ועיקר פרנסתו של אדם, הם לא סנקציה לגיטימית כך או כך.

יש יוצאים מן הכלל

עם זאת, חשוב להדגיש: אני לא שוללת באופן גורף קריאות לפיטורים ככלי פוליטי. דרישה לפיטורים של נבחרי ציבור, למשל, אינה שקולה לדרישה לפיטורים של אנשים פרטיים. בנוסף, דרישה לפטר אנשים שדעתם היא בעלת השלכה פסולה וישירה על עבודתם יכולה גם להימצא לגיטימית.

לפני כשנתיים לדוגמא טענתי באחד מדיוני הפייסבוק שצריך לפטר מורה בשל התבטאויות גזעניות שכתבה על תלמידים מזרחים שלה בפייסבוק. חשבתי שראוי לפטר אותה לא בגלל הדברים הגזעניים שכתבה בפייסבוק, לא בגלל דעותיה, אלא בשל זכותם של הילדים לחינוך שוויוני, הוגן ומכבד. מדובר בסוגיה קלאסית בה צריך לעשות איזון בין זכויות – בין זכותם של הילדים ללמוד בסביבה שאינה גזענית ואלימה כלפיהם לבין זכותה של המורה להתבטא בגזענות בפייסבוק. במקרה הזה אני סבורה שזכותם של הילדים גוברת.

במילים אחרות, חשבתי שראוי לפטר אותה בגלל שהדברים שאמרה משליכים באופן ישיר על תפקודה כמורה. לצורך העניין, אם הייתה עובדת כקופאית בסופר לא הייתי רואה סיבה לפטר אותה בשל הבעת דעותיה. פגיעה ברגשות הציבור לבדה לא יכולה להיות בסיס לפיטורים. לדעתי, זה הקו שעליו אנחנו צריכים לשמור בכל מאבקינו.

אורטל בן דיין היא עיתונאית, סוציולוגית, בעלת חנות בגדי וינטאג' ומעצבת תכשיטים

> נתיחת אבו אלקיען מרסקת את גרסת המשטרה. ארדן צריך ללכת הביתה

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
ילד לומד בכפר בדואי בלתי מוכר (צילום: סברין אבו כף, פורום דו קיום)

ילד לומד בכפר בדואי בלתי מוכר (צילום: סברין אבו כף, פורום דו קיום)

עתירה דחופה לבג"ץ: לחבר את התלמידים הערבים בנגב ללמידה מרחוק

יותר מ-50 אלף תלמידים ב-48 כפרים אינם מחוברים לחשמל ולאינטרנט, ומאז שהופסקו הלימודים הם נותרו מנותקים לגמרי. בעתירה נטען כי חוסר אפשרותם להתחבר ללמידה מרחוק פוגע אנושות בזכותם לחינוך שווה, וצפוי להגדיל את הפערים בינם לבין יתר בני גילם

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf