newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

מה ההבדל בין הפצצות סעודיה בתימן ורוסיה בסוריה? היחס של ארה"ב

דובר מחלקת המדינה האמריקאית גמגם, נתקע ונחלץ בקושי כשנשאל על ההבדל בין הפגיעה באזרחים שהבית הלבן מגנה בסוריה לבין הפגיעה באזרחים שהבית הלבן מממן בתימן. צפו

מאת:
השאירו תגובה
א א א

ביום שלישי נשאל דובר מחלקת המדינה האמריקאית, ג'ון קירבי, האם הוא רואה הבדלים בין ההפצצות על אזרחים שמבצעת רוסיה בסוריה לבין ההפצצות על אזרחים שמבצעת בת הברית של האמריקאים, סעודיה, בתימן.

סעודיה מנהלת זה יותר מ-20 חודשים מתקפה צבאית נגד מורדים בתימן. המורדים משתייכים לקבוצות שונות, בחלקן קבוצות הנתמכות על ידי איראן, שמבקשות לעשות הפיכה במדינה, והן נלחמות במיליציות שנאמנות למנהיגי תימן הגולים, שנתמכים על ידי סעודיה. ארה"ב עד כה תמכה בסעודיה במימון עסקאות נשק בשווי 1.3 מיליארד דולר בשנה וספינות של הצבא האמריקאי מוצבות באזור ומסייעות לסעודים. ארה"ב גם החלה להפציץ במדינה בתגובה לתקיפה של ספינות שלה על ידי המורדים. בריטניה וצרפת מסייעות במאמץ המלחמתי הסעודי גם הן.

עיתונאי AP מת'יו לי שאל את קירבי לגבי הפצצה של לוויה בתימן בסוף השבוע שעבר על ידי סעודיה, הפצצה שבה נהרגו 140 אנשים. לי ניסה לברר אם הבית הלבן רואה הבדל בין הרצח הזה לבין ההאשמות בדבר רצח אזרחים בסוריה, שארה"ב מפנה כלפי רוסיה. בסרטון (ראו להלן) נראה שהדובר מגמגם ומתקשה להסביר את התמיכה שמעניקה ארה"ב לסעודיה, לעומת הביקורת הקשה כלפי רוסיה והדיקטטור אסד בסוריה.

> היסטריה מיותרת: החלטת אונסק"ו לא שוללת את קשר היהדות להר הבית

"סעודיה הודיעה שהיא הולכת לחקור את האירוע, מעולם לא ראיתי את רוסיה או את ממשל אסד מוכנים לחקור את הרצח שנעשה בסורים", הוא מצליח לומר בסוף. "אנחנו דורשים הסברים בנוגע לזה ולא מטאטאים את זה מתחת לשטיח… הקואליציה הצבאית שמובילה סעודיה, הוזמנה למדינה על ידי הממשלה התימנית. עכשיו, אני מבין שאתה הולך להגיד שגם הרוסים הוזמנו על ידי אסד. אבל הסעודים באמת תחת איום אמיתי מכיוון שהגבול שלהם גובל במדינה ומכיוון שנורים טילים מתימן אל תוך סעודיה".  העיתונאי המשיך ושאל האם הדובר מבין שאזרחים תימנים נמצאים תחת איום מתמיד מנשק אמריקאי והאם הוא לא רואה בעיה עם זה. קירבי השיב ש"ברור שזו בעיה ולכן אנחנו דורשים חקירה".

אבל ההפצצה של הלוויה לא הייתה הפגיעה היחידה של סעודיה, מדינה תיאוקרטית ובת ברית קרובה של ארה"ב, באזרחי תימן. כחלק מהמבצע הצבאי של סעודיה נגד המורדים בתימן הופצצו שכונות אזרחים, מפעלי מזון, בתי ספר, ובתי חולים. באוגוסט לדוגמא הפציצו מטוסים סעודיים בית חולים, ובהפצצה נהרגו 11 אנשים, מתוכם שלושה רופאים מארגון "רופאים ללא גבולות". לפי ארגון הבריאות העולמי, 14 מיליון אזרחים (יותר מחצי מאזרחי תימן), סובלים מאי בטחון תזונתי ומיליון וחצי הפכו לפליטים בגלל המצור שהטילה סעודיה על המדינה. יותר מעשרת אלפים אזרחים מתו עד כה במלחמה.

נכון, זהו מספר זניח לעומת הפשעים שמתבצעים בסוריה, אך עדיין מדובר בבני אדם ובפשעי מלחמה שמתבצעים על ידיי סעודיה בסיוע מסיבי של המערב ובראשו ארה"ב. לא במקרה הדובר קירבי מגמגם כשהוא מנסה להצביע על ההבדלים.

> האויב הכפול של נשים ברצועת עזה

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
לפי ההערכות, 70 אחוז ממבקשי המקלט פוטרו או הוצאו לחל"ת. מבקש מקלט בדרום תל אביב (צילום: אורן זיו)

לפי ההערכות, 70 אחוז ממבקשי המקלט פוטרו או הוצאו לחל"ת. מבקש מקלט בדרום תל אביב (צילום: אורן זיו)

"צריך לסייע להם". פסיקה של רב לטובת מבקשי המקלט

הרב גולן אלוף, שהיה ממקורביו של הרב יוסף, נשאל האם ראוי לשחרר את כספי הפיקדון של מבקשי המקלט על רקע משבר הקורונה.  "אסור לאפשר מצב נורא כזה מבני אדם", הוא ענה

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf