newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

"עם ישראל חי... בסרט!"

פעילי ימין ניסו למנוע אירוע של "שוברים שתיקה" בחיפה. מולם התייצבו פעילי שמאל אנטי-פשיסטים שהגיעו כדי לוודא כי לא יאונה כל רע למשתתפי האירוע. כשהשוטרים מפרידים בין הקבוצות קיימו המפגינים תחרות עלבונות יצירתית

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כותב אורח: יואב חיפאווי

ביום ראשון (ה-24 ביולי) התקיימה ב"מתנס הדר" בחיפה פגישת הכרות עם פעילי ארגון "שוברים שתיקה". בתחילה ניסו פעילי ימין לסכל את האירוע על ידי ניסיון להפעיל לחץ על העיריה כדי שתמנע את השכרת המקום אולם משלא עלה הדבר בידם החליטו לארגן הפגנת נגד. מולם התייצבו קבוצת פעילי שמאל שקראו להגיע למקום כדי למנוע את השתקת ההרצאה ולוודא כי לא יאונה כל רע למשתתפי האירוע.

קצת לפני תחילת ההרצאה, בסביבות השעה שבע בערב נכחו במקום כ-20 מפגיני שמאל, רובם חברי הקבוצה האנטי-פשיסטית "אחדות" הפועלת בעיר ומזוהה עם הזרם האנרכיסטי. חלקם עטו מטפחות צבעוניות שכיסו את החלק התחתון של פניהם. מולם עמדו מפגיני ימין בודדים ובתווך ניצבו כעשרה שוטרים. החלו חילופי דברים משני עברי הכביש.

עשרות עוברי אורח ותושבים משכונת הדר, הידועה כמרכז הבוהמה החיפאית, הצטרפו למפגיני השמאל. מנגד הצטרפו אל מפגיני הימין הבודדים מפגינים נוספים, מתעטפים בדגלי ישראל, ומצוידים בציוד הגברה של ממש. רובם דתיים. בחיפה אין בדרך כלל הענות רבה לקריאות הימין הקיצוני להפגנות מסוג זה, אולם בהדר נשתלה מזה מספר שנים התנחלות במימון ממשלתי בשם "הגרעין התורני" – ואנשיה היוו את הבסיס להתארגנות למען השתקת "שוברים שתיקה".

> אלאור אזריה לא לבד: המורשת של חטיבת כפיר

מפגינים אנטי פאשיסטים מול הפגנת הימין נגד אירוע שוברים שתיקה בחיפה (יואב חיפאווי)

מפגינים אנטי פאשיסטים מול הפגנת הימין נגד אירוע שוברים שתיקה בחיפה (יואב חיפאווי)

מפגיני ימים נגד שוברים שתיקה בחיפה (יואב חיפאווי)

מפגיני ימים נגד שוברים שתיקה בחיפה (יואב חיפאווי)

הצעקות התגברו משני הצדדים וגלשו לפעמים גם לתחרות קריאות ועלבונות הדדיים. השוטרים התקרבו מפעם לפעם אל ההפגנה האנטי-פשיסטית וניסו לעורר פרובוקציות מול המפגינים. בעיקר הטרידו אותם חובשי הבנדנות. הם טענו שאסור למפגינים להסתיר את פניהם. בכל פעם כשהתקרבו כחולי המדים המפגינים חשפו פניהם והזדהו אולם הבנדנות חזרו להסתיר אותם כשהשוטרים התרחקו. הצעירים הסבירו כי הם נוקטים משנה זהירות בגלל הנטיה של פעילי ימין קיצוני דוגמת "הצל" ודומיו לזהות ולרדוף אנשי שמאל – ונטיית המשטרה לא לפעול נגד האיומים האלו.

פעם אחרת הודיעו השוטרים לחבורת המתופפים שהיתה בין מפגיני השמאל כי הרעש שהם עושים מפריע וכי אסור לעשות רעש במקום ציבורי ולא משנה באיזה שעה. רעש התופים היה מינורי ואחד האלמנטים הידידותיים ביותר לסביבה האנושית ביחס לחילופי הצעקות משני הצדדים, שלא לדבר על מערכת ההגברה שהפעיל הימין.

מפגינים אנטי פשיסטים בחיפה. לשוטרים היתה בעיה עם הבנדנות שלהם. (יואב חיפאווי)

מפגינים אנטי פשיסטים בחיפה. לשוטרים היתה בעיה עם הבנדנות שלהם. (יואב חיפאווי)

בשלב מסוים התקרבו השוטרים שוב לעבר מפגיני השמאל. אחד מחובשי הבנדנות שלא הזדרז להזדהות נעצר. הוא נסחב על ידי השוטרים בכוח רב לצורכי המחשת עוצמת המשטרה ונזרק לתוך הניידת כמו שק תפוחי אדמה. בעקבות כך התלהטו הרוחות לזמן מה ונראה שיכול להתפתח עימות אולם השוטרים חזרו לעמדתם הקבועה שהיתה, כמה סימלי, בצמוד למפגיני הימין.

לאחר שהמשימה הושלמה במלואה ירדו מספר פעילים לחכות לעצור מול תחנת המשטרה. המפגין הצעיר, עדיין לא בן 18, נחקר ושוחרר בסביבות אחת בלילה.

על הקללות שחלפו באוויר בין המחנות ממש לא כדאי לספר. היו כמובן הסיסמאות הרגילות כמו "לא פקידה ולא טנקיסטית, סרבנית ואנרכיסטית!", "צאו מיד מפלסטין", "הפשיזם לא יעבור" ועוד, אבל שני הצדדים ניהלו גם תחרות יצירתיות מילולית. הימין נהנה אמנם מעדיפות הרמקול אבל נראה לי שאנשינו נצחו בזכות רוח הנעורים. על הקריאה "עם ישראל חי" שבאה מכיוון ימין ענו האנטי פשיסטים לפעמים "בסרט" ולפעמים "על חשבון מי?"

המפגינים משני הצדדים התחרו מי מייצג את הרוח החיפאית. אנחנו צעקנו "לא רוצים – פשיסטים בחיפה". כאשר אנשי הגרעין התורני ממול טענו כי זאת השכונה שלהם ענו להם תושבי השכונה שביננו: "לכם משלמים כדי לגור כאן, אנו משלמים שכר דירה על חשבוננו".

לבסוף נשאלתי על ידי תחנת טלוויזיה פלסטינית מה דעתי על פעילות זו של השמאל הישראלי. עניתי כי ישראל היא מדינה גזענית מדכאת וכי הנוער השמאלי והאנרכיסטי הזה ודאי אינו "שמאל ישראלי" בהשתייכות למדינה, אלא "שמאל אנושי" שנאבק למען החופש והשיוויון לכולם.

יואב חיפאווי הוא פעיל פוליטי וחברתי המתגורר בחיפה, חבר בתנועת אבנאא אלבלד ובחראק חיפה. הוא כותב את הבלוג חיפה החופשית.

> כשערביה, יהודיה וסמארטפון נפגשים ברכבת הקלה

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
ילדי האליטות מורגלים בשימוש בטכנולוגיה, ילדי השכבות המוחלשות נשארים מאחור (צילום אילוסטרציה: יוסי אלוני / פלאש 90)

ילדי האליטות מורגלים בשימוש בטכנולוגיה, ילדי השכבות המוחלשות נשארים מאחור (צילום אילוסטרציה: יוסי אלוני / פלאש 90)

ה"למידה מרחוק" היא ניסוי שקורבנותיו הם ילדי השכבות החלשות

במשרד החינוך מעוניינים כבר שנים לעבור בצורה גורפת ללימוד אינטרנטי רחב. אלא שכפי שמתבהר כיום, שיטה זו מגדילה עוד יותר את הפערים בין ילדי האליטות המורגלים בטכנולוגיה לבין הילדים המוחלשים שנשארים הרחק מאחור

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf