newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

מה היה קורה לערבי שהיה כותב בפייסבוק "להרוג את כולם" כמו אלאור אזריה?

במקום חקירה על הסתה ועל תמיכה בפייסבוק בארגון הטרור של כהנא קיבל אלאור אזריה נשק ונשלח לשמור על אוכלוסיה אזרחית פלסטינית בחברון. מישהו ציפה שזה יגמר אחרת?

מאת:

בפייסבוק של החייל היורה מחברון אפשר למצוא קריאות לטבוח בתושבי עזה כולם, ותמיכה בראש ארגון הטרור מאיר כהנא. כך גם בסביבתו: אביו הביע גם הוא תמיכה בראש ארגון טרור ותמיכה בקריאה "להרוג את כולם". אמו הציעה להרוג נשים וילדים, ואת ח"כ חנין זועבי.

> משטרת המחשבות בפעולה: שלושה חודשים בכלא בגלל מסרון

האב, הבן, האם

האב, הבן, האם

אזרח ערבי שהיה כותב דברים דומים היה נתפס בכלי הניטור של צה"ל. כך למשל סוהייב זהאדה, 32, נעצר לאחר שתמך בחרם על ישראל בפייסבוק וקרא לערבים לא להתגייס. סאמי דעיס, העלה באוקטובר 2014 את הלוגו של החזית העממית לשחרור פלסטין, מפלגה שנבחרה בבחירות הדמוקרטיות שנערכו בפלסטין, כסטטוס בפיד הפייסבוק שלו והוסיף את המילים "החזית העממית לשחרור פלסטין". הוא זכה לשישה סימני חיבוב, ואזכור בכתב האישום שהגישה נגדו מדינת ישראל.

הצלם אמיר עבד-רבו נחקר לאחר שכינה בפייסבוק את ניר ברקת "ראש עיריית הכיבוש". מחמוד עסילה, שמציג עצמו כקומיקאי פלסטיני, כתב: "פתחתי חברת תיירות לרכבים שדורסים, יעני כל יום בא אליי נהג או שניים שיוצאים לדרוס וחוזרים", ובהמשך: "תתרחקו מאל אקצא ותעזבו אותנו, נפסיק לדרוס… את הבטונדות ששמתם יש להם פתרון: נפסיק עם רכבים ונתחיל עם אופנועים". כבוד השופטת רבקה פרידמן-פלדמן קראה את תרגום דבריו, והסכימה עם המדינה כי רמת המסוכנות שלו היא כזו שהוא אפילו לא יכול להישאר במעצר בית אלא חייב לבלות חודשים רבים בכלא עד תום ההליכים נגדו.

> אי-צדק פואטי: נפתח משפטה של משוררת שנעצרה בשל פרסומים בפייסבוק

גם הדוד לא טמן ידו בצלחת

גם הדוד לא טמן ידו בצלחת

החודש נפתח משפטה של המשוררת דארין טאטור בשל שירה "קאוום יא שעבי, קאוומהם", ("התנגד עמי, התנגד להם"), בו היא כותבת "עולם לא אוריד את דגלי, עד שאני אורידם ממולדתי, אכניע אותם לעת שיבוא, תתנגד עמי תתנגד להם, תתנגד לעריצות המתנחל, ותלך בעקבות שיירת השהידים, תקרע חוקה מבוישת אשר נשאה את ההשפלות והדיכוי".

הפרקליטות טוענת כי מדובר בקריאות לעשיית מעשה אלימות או טרור, ועידוד למעשה אלימות או טרור וכן תמיכה בארגון טרור. טאטור שהתה בכלא במשך מעל לשלושה חודשים ונמצאת כעת במעצר בית קפדני.

אך החוק הישראלי לא מיושם באותה מידה על ערבים ויהודים. המקרים לעיל הם חלק קטן מכתבי האישום שהולכים ונערמים נגד ערבים על הסתה בפייסבוק. לא רק שאלאור אזריה, היורה מחברון, כלל לא נחקר על הפרסום החמור לפחות באותה מידה. חודש אחרי פרסום הסטטוס צה"ל החליט לגייס אותו ולהציב אותו חמוש בלב אוכלוסיה פלסטינית עליה הוא אמור להגן. אמו לא נעצרה על הסתה לרצח נגד חברת כנסת בישראל, ואביו לא רק שלא נעצר אלא גם זכה לשיחת טלפון מראש הממשלה.

> החייל היורה מחברון לא לבד: המורשת של חטיבת כפיר

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
מורות מפגינות בתל אביב, ב-30 באפריל 2020 (צילום: תומר נויברג / פלאש90)

מורות מפגינות בתל אביב, ב-30 באפריל 2020 (צילום: תומר נויברג / פלאש90)

העליהום על המורות הוא התקפה על מדינת הרווחה

המורות בישראל עובדות יותר שעות מאשר מורות ב-OECD, העומס המוטל עליהן גדול יותר והן מרוויחות פחות. האמת העגומה שמתגלה במבחנים היא אך ורק באשמת הממשלה והמדיניות החברתית-כלכלית שלה

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf