newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

אין מקום לתיקון בחברה או בשמאל בלי מהפכה מזרחית

במציאות הישראלית אשכנזים מושלים גם בשמאל וגם בימין, גם בצבא וגם בבתי המשפט וגם באקדמיה. בלי שינוי בסיסי בתנאים האלה שום שינוי לא יהיה כאן, גם עם כל הרצון הטוב. תגובה לרון גרליץ

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כותב אורח: מאיר עמור

רון גרליץ נסע למרוקו במסע של כוונות טובות. הוא התמלא ברצון טוב וחזר עם מסר שכולו חיובי, אך בכל זאת יש ביננו אי הסכמה עקרונית ושפתית.

גרליץ כותב על יחסים בין יהודים לערבים. במרוקו אמנם יש הרבה מוסלמים אבל רוב המוסלמים של מרוקו אינם ערבים, אלא ברברים (קבילים). גרליץ כותב על שסע עדתי בישראל, אבל בישראל מה שיש זה מעמדות הצבועים בצבעים אתניים ברורים: יהודי אירופה שהפכו לאשכנזים בישראל למעלה, יהודי המזרח התיכון, צפון אפריקה ואסיה (שהפכו למזרחים) למטה. בישראל אין אפליה של מזרחים. בישראל יש דיכוי חברתי הפוגע בזכויות האזרח ובזכויות האדם של אלה שהוריהם והורי הוריהם הגיעו מהמזרח התיכון, צפון אפריקה ואסיה.

> איך ביקור במרוקו יכול ללמד על האפשרות לחיים משותפים בישראל

תושבות גבעת עמל מפגינות (אקטיבסטילס)

עד שה"עמור" לא יהיו תלויים ב"גרליץ" וב"סמוטריץ". מחאה של תושבות גבעת עמל (אילוסטרציה: אקטיבסטילס)

מדינת ישראל והציונות האשכנזית הצליחו לעשות את הבלתי אפשרי: הן לקחו קבוצה יהודית מדוכאת ונרדפת מאירופה והפכו אותה לקבוצה שלטת, להגמוניה חברתית ולעלית חברתית-מעמדית. לכן אנשים כמו רון גרליץ יכולים לדבר, לכתוב ולקרוא ערבית (הם למדו בבתי ספר "איכותיים"), בעוד שאנשים כמוני בקושי מצליחים לדבר את שפת אמם הערבית המרוקאית.

ולסיכום שתי נקודות חשובות ביותר, שהן ההמלצות של רון גרליץ. הראשונה היא הקריאה להעביר את טיולי בתי הספר ל"מרקש במקום אושוויץ", והשנייה היא להציב מזרחיות ומזרחים בראשות השמאל. מרקש תוכל לבוא במקום אושוויץ רק לאחר מהפכה חברתית בישראל. מהפכה חברתית שבה ה"עמור" יוכלו ללמוד ערבית בישראל ולדבר ערבית בבית, מבלי לחשוש לעתידם החברתי והכלכלי. החשש כיום נובע מהשליטה ללא מיצרים של ה"גרליץ" וה"סמוטריץ'" בכל שערי הכניסה והיציאה לתפקידים, לכוח ולעמדות בחברה הישראלו-אשכנזית.

ולנקודה השנייה: מזרחים ומזרחיות בישראל הם קבוצה מדוכאת. אין שום סיבה ש"השמאל" (עם ה' הידיעה) ישים על ראשו מזרחים/ת. מדוע שזנדברג תפנה מקום לעמור או ששפיר תפנה מקום לבוסקילה? אין שום סיבה. על כן גם אין שום סיכוי. כיסויי תחת (והסחת דעת) בראש רשימה של "השמאל" לא יעזרו לאף אחד.

שמאל חברתי בישראל חייב להתחיל בחיסולם של מוסדות ההגמוניה האשכנזית: למשל, חיסולה של אידיאולוגיית "היישוב הקהילתי", של "ועדות הקבלה", של "הבנים הממשיכים" ושל "הבנים החוזרים", של "החבר'ה האיכותיים" ושל "יחידות העלית". חיסולם של אלה פירושו חיסול הפריבילגיה האשכנזית, אשר נשענת על גזענות פוליטית אשכנזו-ישראלית-ציונית-דתית-לאומית. הגזענות הזו נמצאת בכל מוסדות ה"שמאל" וה"ימין" הישראלו-יהודים: החל בבית המשפט העליון, דרך האוניברסיטאות – כן, הפרופסורים האשכנזים שמלמדים שמאל (בבאר שבע) או ימין (בבר אילן), בכל האוניברסיטאות בישראל – וכלה ב"חוש ההומור" הישראלו-אשכנזי של "גב האומה".

השילוב הזה של אחסולי"ם (אשכנזי, חילוני, סוציאליסטי, לאומי וציוני) ואחדולי"ם (אשכנזי, חילוני-דתי, לאומי-ציוני) הוא נוסחת פלא של הגמוניה אשכנזית. זוהי הנוסחה ששומרת את כוחה של ההגמוניה. כך משכפלים, משעתקים, ומחדשים את ההגמוניה האשכנזו-ישראלית. מעבירים את השרביט מיד שמאל ליד ימין של אותה קבוצה.

את זה – את פירוקה של הגמוניית הכוח האשכנזי – שום טיול למרקש לא יעשה. גם אם יהיו בו הרבה "רון גרליצים" עם הרבה רצון טוב. שינוי צריך להביא דרך מהפכה חברתית. שינוי לא יבוא דרך טיולים שנתיים עם סנדויצ׳ים של כוונות טובות, שמשמרות את המעמד האתני בין הפרוסות. שינוי אפשר להביא דרך מאבק אזרחי, שיהיה צבוע בצבעים של מציאות מזרחית עכשווית.

מאיר עמור הוא פרופסור לסוציולוגיה באוניברסיטת קונקורדיה שבמונטריאול, קנדה. חי שם ונושם כאן

> פרסומי ארכיון המדינה יוכפפו לצנזורה הצבאית, תמנע גישה למסמכי מקור מנייר

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
ח"כ עאידה תומא סלימא בהפגנה נגד אלימות כלפי נשים ברמלה, בינואר 2019 (צילום: אורן זיו / אקטיבסטילס)

ח"כ עאידה תומא סלימא בהפגנה נגד אלימות כלפי נשים ברמלה, בינואר 2019 (צילום: אורן זיו / אקטיבסטילס)

פתאום לליכוד אכפת מאלימות נגד נשים ערביות

הליכוד פירסמו השבוע כרזה שתוקפת את ח"כ תומא סולימאן על כך שלא עשתה דבר למניעת רצח של "45 נשים ערביות חפות מפשע", וטוענת כי "רק הליכוד יכול להילחם בפשיעה בחברה הערבית". זה היה יכול להיות משכנע, אילו נתניהו לא היה ראש הממשלה שתחת שלטונו התנפחה הפשיעה בחברה הערבית לממדים מפלצתיים

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf