newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

למה גמל? עדיף כבר לירות בפלסטיני

חיילים יורים למוות בילד בן 12 "בשוגג" ואף אחד לא נשפט. עשרות הרוגים פלסטינים בחודשים האחרונים, חלקם בנסיבות מפוקפקות, ואיש לא נעצר. אבל ירי בגמל מסעיר את המדינה

מאת:
השאירו תגובה
א א א

בדיחה ישנה על הקו קלקס קלאן מספרת על מועמד חדש להצטרפות לארגון הגזעני. ועדת הקבלה אומרת לו שהוא צריך להרוג שלושה שחורים וחתול. "למה חתול?", הוא שואל, מופתע. "התקבלת", הם עונים בסיפוק.

היום (חמישי) הוא היום הרביעי למעצרם של שני חיילים, "לוחמים ביחידה מובחרת" כפי שדווח, שירו בגמל. "מדובר באירוע חמור שלא עולה בקנה עם המצופה מחיילי צה"ל", אמרו בדובר צה"ל.

לפני כחודש ירו חיילים למוות בעבד א-רחמן עבידאללה, בן 12, בבית לחם. קציר בכיר הודה שההרג היה "בשוגג". אפשר לדבר על פרטי הטעות הזאת. על השימוש בירי חי (ומרובה רוגר אכן יורים אש חיה, לא "אמצעים לפיזור הפגנות") ועל הפגיעה בחזה של נער בן 12. אבל מה שברור הוא שאף חייל אפילו לא עוכב, בטח שלא נעצר, בטח שלא הובא להארכת מעצר, בגלל ה"שוגג" הזה.

> עשרות הרוגים מירי חיילים, רק שתי חקירות מצ"ח

חייל יורה בגמל (צילום מסך)

חייל יורה בגמל (צילום מסך)

באותו שבוע ממש נורה למוות לאפי יוסף עוואד, בן 22, בכפרו בודרוס. בצבא נטען שעוואד נעצר, ולאחר מכן "ניסה לחטוף נשק", ואז נורה למוות, אבל עדי ראייה ותוצאות הנתיחה שנערכה בגופתו מצביעים על כך שהוא נורה בגבו – כנראה ממרחק. אגב, שנתיים וחצי לפני כן נורה למוות בדיוק באותו המקום בבודרוס נער בן 16, סמיר עוואד. הוא בוודאות נורה בגבו וממרחק. אף חייל לא ישב במעצר יום אחד, על אף אחד מהמקרים האלה.

למעלה ממאה פלסטינים נהרגו מירי של חיילים, שוטרים ואחרים בחודשיים האחרונים. כן, אין ספק, חלק משמעותי מהם נורו בזמן שהם תוקפים אנשים אחרים עם סכינים, מספריים ומכוניות, והגנה עצמית היא דבר לגיטימי. חלק מהם, לעומת זאת, נורו למוות כשהם לא מהווים איום ממשי על אף אחד – מהאדיל השלמון בחברון, דרך פאדי עלון בירושלים, מהדי מוחטסב בחברון, ועוד ועוד. אחרים נורו למוות בהפגנות (מהם רבים בעזה) ובנסיבות אחרות, שכבר ממש לא מצדיקות ירי קטלני.

כמו שנעם רותם ציין כאן לאחרונה, מבין כל ההרוגים מירי חיילים בחודש אוקטובר, חלקם בנסיבות שמעלות סימני שאלה כבדים, נפתחו רק שתי חקירות מצ"ח, ואיש לא נעצר.

לזאת אפשר לצרף גם את התמונה המצמררת שעולה מסדרת התחקירים "רשיון להרוג" של רותם ושל ג'ון בראון, שפורסמה כאן, ובה שורה של ניתוחי עומק של תיקי חקירות מצ"ח. מהתחקירים עולה תמונה ברורה של ירי קטלני לא מוצדק של חיילים בפלסטינים לא חמושים שלא היוו כל סכנה לחיילים – כלומר של הריגה או רצח – שבאף אחד מהם לא הועמדו החיילים לדין. אחד מהמעורבים באחת הפרשות האלה אף זכה להיות מקודם לאורך השנים ומשמש כיום כאלוף פיקוד מרכז.

ועוד לא אמרנו מילה על מאות ילדים שמתו בהפצצות בעזה רק לפני שנה וחצי, על 142 משפחות שקציני צבא החליטו שהן בנות מוות, ושטייסים הרגו בין שלושה ל-21 מבניהן בהפצצות מדויקות.

והרשימה נמשכת. או במלים אחרות: כמה מקרים אתם יכולים לזכור שבהם חיילים ממש נעצרו וישבו בכלא על הריגה של פלסטינים? איזה מסר זה מעביר לחיילים לגבי חופש הפעולה שלהם מול פלסטינים? איזה מסר זה מעביר לפלסטינים?

בניגוד לכל אלה, ירי בגמל – מתברר – היא עבירה שמצדיקה מעצר והארכת מעצר, חקירה יסודית של מצ"ח, הדחה מקורס קצינים, כתב אישום כנראה, וזעזוע ציבורי רב. ירי בגמל הוא "אירוע חמור שלא עולה בקנה עם המצופה מחיילי צה"ל", כמו שמסרו מדובר צה"ל. או במלים אחרות: למה גמל?

> "רשיון להרוג": התיקים הסגורים של מצ"ח נפתחים

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
גם מנהיגים ניאו-ליברלים מובהקים אינם יכולים להתנגד לדרישה להציל את הקורבנות עכשיו. צוות רפואי בהדסה מתכונן לטיפול בחולה קורונה (צילום: יוסי זמיר / פלאש 90)

גם מנהיגים ניאו-ליברלים מובהקים אינם יכולים להתנגד לדרישה להציל את הקורבנות עכשיו. צוות רפואי בהדסה מתכונן לטיפול בחולה קורונה (צילום: יוסי זמיר / פלאש 90)

לעזאזל התועלתנות: להציל חיים בכל מחיר, עכשיו

לצעדי הבידוד החברתי ולסגרים שהוטלו על מיליארדי אנשים ברחבי בעולם יש מחירים כבדים, אך רוב הציבור מעדיף לתמוך בהם ולציית להם. הדבר מלמד על קדימותו המובנית של העיקרון המוסרי להתגייס כמעט אינסטנקטיבית להצלת חיים מיידית. יש שיאמרו כי זו תמצית האנושיות

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf