newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

האם יצחק הרצוג תומך בסיפוח גוש עציון כשהוא מדבר רוסית?

יו"ר המחנה הציוני פרסם בעמוד הפייסבוק שלו ברוסית סטטוס בו טען כי גוש עציון היא חלק מישראל. שעתיים אחר כך ולאחר שהפוסט עורר סערה ברשת, הוא תוקן. הרצוג, כמו פוליטיקאים אחרים, כנראה חשב ש"מה שאומרים ברוסית נשאר ברוסית"

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כנראה שהוא לא תומך, לפחות כרגע, בסיפוח גוש עציון, אבל יו"ר המחנה הציוני, יצחק הרצוג, העלה היום פוסט בעמוד הפייסבוק שלו ברוסית, ובו טען כי גוש עציון הוא חלק בלתי נפרד מישראל, שאינו צריך להיחשב כשטח כבוש. הפוסט הזה היה באוויר למשך שעתיים ולאחר מכן הוסר, ובמקומו עלה פוסט מתוקן ומרוכך יותר, שבו מצוין כי רק לאחר הסכם עתידי גוש עציון צריך להיות חלק ממדינת ישראל ולא אזור שנוי במחלוקת כפי שהוא עכשיו.

זהו התרגום לפוסט הראשון שעלה מוקדם יותר היום בדף הפייסבוק ברוסית של הרצוג:

העמדה שלי לגבי גוש עציון: גוש עציון צריך להיות חלק בלתי נפרד ממדינת ישראל, שלנו, ולא צריך להחשב שטח במחלוקת, או יותר גרוע, שטח כבוש, כמו שקורה היום.

צילום מסך מתוך עמוד הפייסבוק של יצחק הרצוג ברוסית

הפוסט הראשון – תומך בסיפוח? צילום מסך מתוך עמוד הפייסבוק של יצחק הרצוג ברוסית

וזהו התרגום של הפוסט המתוקן שעלה כעבור שעתיים:

העמדה שלי לגבי גוש עציון: כתוצאה מחתימה על הסכם שיהיה תולדה של משא ומתן ויקבל תמיכה של הקהילה הבין לאומית, גוש עציון צריך להפוך להיות חלק ממדינת ישראל, שלנו, ולא להיחשב אזור במחלוקת כפי שהוא נחשב היום.

הפוסט המתוקן - צילום מסך מתוך עמוד הפייסבוק של יצחק הרצוג ברוסית

הפוסט המתוקן – צילום מסך מתוך עמוד הפייסבוק של יצחק הרצוג ברוסית

לכאורה אין שום דבר מרגש בתיקון הזה, אך שעתיים הספיקו כדי לעורר סערה ברחבי הרשת. אפילו שהפוסט נכתב "רק ברוסית".

זו לא טעות חד פעמית. פוליטיקאים רבים מחזיקים דפוס חשיבה לפיו אפשר להגיד לציבור דוברי הרוסית דברים שאי אפשר להגיד לציבור בעברית. כאילו, כמו בלאס ואגס, דברים שאומרים ברוסית נשארים ברוסית.

הרצוג מן הסתם לא תומך בסיפוח של גוש עציון עכשיו, אבל הוא מתנהל כאילו ברוסית מותר לכתוב דברים כאלה, כי אם זה מה שהם רוצים לשמוע, אז מותר לשקר בשביל לזכות באהדה. הרצוג, שרוצה להתקרב למרכז הפוליטי מצד אחד ולהתקרב לציבור דוברי הרוסית מצד שני, חושב שבפוסט אחד הוא יוכל להרוויח את שניהם. אז מה אם קצת שיקרנו. ממילא זה ציבור שלא מבין כלום מהחיים שלו.

מי שידעה לנצל זאת בצורה הטובה ביותר היא מפלגת ישראל ביתנו, שניהלה במהלך קמפייני הבחירות שלה שתי מערכות הסברה נפרדות, ברוסית ובעברית. אבל התפיסה הזו כבר לא רלוונטית, יחד עם האנשים שמזחיקים בה. לא רק בגלל כלים אינטרנטיים שיכולים לתרגם מיידית כל מילה, אלה בעיקר כי ציבור דוברי הרוסית חי מזמן בשני העולמות. הוא צורך תקשורת עברית בדיוק כמו תקשרות רוסית. אי אפשר לעבוד עליו.

כאשר מדובר בפוסט כל כך בעייתי כמו הנוכחי של יצחק הרצוג, הדרך משם לכל רחבי הרשת גם זו שאינה דוברת רוסית, היא קצרה. לא פלא שהפוסט ירד ועלה מחדש.

הגיע הזמן שראשי המפלגות הגדולות, הלא מגזריות, יבינו שדף פייסבוק ברוסית לא יספיק בשביל לעזור להם להגיע לציבור דוברי הרוסית, גם לא אנשי יח"צ. אי אפשר להעלות את אחוזי התמיכה במפלגה רק בעזרת אנשי יח"צ. במפלגת העבודה זאת שיטה שנכשלת פעם אחר פעם ב-15 השנים האחרונות. אנשי יח"צ באו והלכו, רובם הגיעו מצד הימני של המפה הפוליטית, ככל הנראה גם עשו קופה נאה, אבל אף מהם לא הצליח להעלות את אחוזי התמיכה במפלגה.

בלי שינוי בתפיסת העבודה ושינוי באופן שבו המפלגות תופסות את ציבור דוברי הרוסית, ובלי עבודת שטח אמיתית – אין סיכוי. יצחק הרצוג הולך באותה הדרך שהלכו לפניו, אז היום היתה לו ולצוות שלו פאשלה קטנה עם פוסט לא באמת חשוב, אבל הפאשלה הגדולה היא לתת לאותם האנשים לעשות את אותה העבודה ולצפות לתוצאות שונות.

> מתנחלים בחברון השתלטו על שטח של מרכז פלסטיני לאי-אלימות

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
ראש הממשלה בנימין נתניהו, הנשיא ראובן ריבלין ויו"ר מפלגת העבודה עמיר פרץ, במושב הפתיחה של הכנסת ה-20, ב-31 במרץ 2015 (צילום: מרים אלסטר / פלאש90)

ראש הממשלה בנימין נתניהו, הנשיא ראובן ריבלין ויו"ר מפלגת העבודה עמיר פרץ, במושב הפתיחה של הכנסת ה-20, ב-31 במרץ 2015 (צילום: מרים אלסטר / פלאש90)

תסמונת עדר במקום חיסון העדר: גנץ ופרץ בדרך לממשלת הסיפוח

לראשי כחול לבן והעבודה לא היתה כל מניעה לשתף פעולה בענייני ההתמודדות עם הקורונה גם מספסלי האופוזיציה. במקום זה, הם בחרו להיות אסקופה נדרסת בממשלת ימין קיצונית. ובינתיים, חברי המשותפת מלמדים את כולנו שיעור במהותה של אופוזיציה ובסולידריות ומחויבות ציבורית

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf