newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

הרפורמה של כחלון: גזר דין מוות בעינויים למיליוני אפרוחים

בניסיון להוריד את מחירי העוף עומד כחלון להציף את השוק במיליוני אפרוחים כל שנה מעל הביקוש הקיים. בשם דאגה לחלשים בחברה הוא גורם לסבל ולמוות קשה לחלשים ביותר

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כותבת אורחת: אורי שביט

הגעש, השסעים והקרעים החברתיים שאנו מטלטלים בתוכם בעת האחרונה, מחדדים את החובה להביט על היחיד – לאפשר את חירותו, לקדש את בחירותיו, להגן על זכויותיו. אנחנו מצווים לזכור שחייו של כל פרט ופרט בחברה ובקהילה בה אנו חיים אינם הפקר, וכי כל המציל נפש אחת – כאילו הציל עולם ומלואו. זו היא החברה בה אנו שואפים לחיות ולא נשקוט עד שתתקן דרכיה ותהיה כזו, עד שנוכל גם אנחנו ליהנות מהזכויות והחופש שעליה לאפשר לכל אחד ואחת מאיתנו.

כל אחד ואחת, חוץ מבעלי החיים. למרות שהם חיים בתוכנו, נתונים למרותנו, חלק מהחברה בה אנו חיים, בעלי החיים הם עבדים שקופים גם לעיניים החומלות והאכפתיות בדרך כלל. הם המונים, נספרים במאות מיליונים, מורחקים מאחורי גדרות, מצופפים בכלובים – איש אינו רואה ואינו שומע את ייסוריהם, קשייהם, מכאובם, שלא לדבר על זכויותיהם ורצונותיהם. איש אינו מביט בכל אחד ואחד מהם ורואה בו פרט בפני עצמו, ישות עצמאית, חשה, מרגישה ונושמת, נפש שאילו הצלנו אותה היינו מצילים עולם ומלואו.

לכן זה קל כל כך לשר האוצר משה כחלון, בהינף חתימת עט מהירה, לדון לחיים של ייסורים, אימה, סבל וכאב מיליוני אפרוחים צעירים, שעדיין לא הגיעו לעולם וכבר גורלם האכזר נחרץ.

בקצרה, זה הרקע ל"רפורמת העודפים" של משה כחלון, שצפויה להיות מאושרת השבוע על ידי הממשלה: לפני שלוש שנים נחתם הסכם בין מועצת הלול לגורמים ששולטים במספר האפרוחים שבוקעים בתעשייה. ההסכם הזה מווסת את כמות האפרוחים בענף לפי הביקוש בשוק. כלומר: כיום מגדלים רק את כמות האפרוחים שהציבור דורש, לא יותר ולא פחות.

משה כחלון ונערי האוצר, אשר רואים לנגד עיניהם רק את הורדת מחיר העוף, מתכננים לשנות את המצב הזה, ולהציף את השוק באפרוחים עודפים – מה שיביא, לשיטתם, לירידת מחירים. הקורבנות הם עשרים מיליון האפרוחים שיתווספו לתעשייה אכזרית זו. עשרים מיליון לפחות – לפי הערכה שמרנית בענף.

חלקם כלל לא יגיעו לסכין השוחטת; הם ימותו מהתנאים הקשים בלולים, או ייגרסו למוות ביום לידתם מכיוון שמבחינת התעשייה הם "פגומים". כל כך הרבה הרג וסבל ליצורים קטנים וחסרי אונים שאיש לא דרש בכלל את יצורם, פרט לשר האוצר ופקידיו.

> צפו: פעילי זכויות בעלי חיים מנעו גריסת אפרוחים, ונעצרו

אפרוחים (אילוסטרציה: Jim Deane CC BY-NC-ND 2.0)

אפרוחים (אילוסטרציה: Jim Deane CC BY-NC-ND 2.0)

משרד האוצר מתייחס לאפרוחים האלו, כאילו היו מכונות או מכשירים, חפצים דוממים שניתנה בידיו האפשרות לשחק בהם בהטלת מטבע. הוא אינו מביט באפרוח היחיד שבקע זה עתה מהביצה במדגרה, שמצייץ בכל כוח ריאותיו הזעירות לאמא, שלעולם לא תיקח אותו אל תחת כנפיה. הוא אינו שומע את צווחות האימה, את רעש הכנפיים והרגליים הנשברות בצפיפות הארגזים, את הנשימה הכבדה כתוצאה מגוף מהונדס ומעוות שכל מטרתו היא להוזיל לו את השניצל. בתואנה של סיוע כביכול לחלשים בחברה, דוהר שר האוצר על גבם של אותם אפרוחים תמימים וחסרי אונים, שנכתשים תחתיו למוות ללא שום הצדקה.

מעטים מכירים את הפרקטיקות המחרידות שנהוגות כעניין שבשגרה בתעשיית בעלי החיים, בכללה תעשיית האפרוחים. ספק אם שר האוצר עצמו ביקר אי פעם במדגרה, שם טוחנים למוות אפרוחים בני יומם שהתגלו כ"פגומים", משל היו אשפה מיותרת ולא יצורים חיים.

ספק אם ביקר בלול פטמים, בו אפרוחים בני שבועות בודדים מתנפחים במהירות לגודל מפלצתי של תרנגול בוגר כדי לספק את תאוות הבשרים הגרגרנית של בני האדם, בקושי מסוגלים לנשום או לעמוד על רגליהם. ספק אם חזה בעצמו בדחיסתם לכלובים, שינועם בצפיפות ובחום תוך פציעות, חבלות ומוות אל תחנתם האחרונה. כולנו ראינו זאת בתחקירי "זוגלובק" למשל, שמספקים הצצה לעולם אפל ואכזר שמתקיים בכל המשחטות ומפעלי הבשר באשר הם.

מרחוק, בלי לחשוב על האפרוח היחיד שבקושי מלאו לו חודש וכבר זכה למנת ייסורים וכאבים איומה כל כך, קל מאוד לשר האוצר להוסיף 20 מיליוני אפרוחים חסרי אונים וחסרי תקווה אל רשימת הסבל הארוכה הזאת. זהו סבל שמחזיר את עצמו אלינו בסבל – בפגיעה בבריאות של בני אדם שצורכים את בשרם המזוהם, בפגיעה באדמה עליה כולנו רוצים להמשיך לחיות, ובערעור הניסיון שלנו להיות חברה שזוכרת להביט בעיניו של כל פרט ופרט.

אורי שביט היא פעילה למען בעלי חיים ובעלת הבלוג "טבעוניות נהנות יותר"

> לא שפנפנות ולא בהמות: נשים צועדות למען בעלי חיים

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
האם ימצאו הגורמים שירסנו את המשטרה ויגרמו לה לוותר על התנגשות מיותרת? (הדס פארוש / פלאש 90)

האם ימצאו הגורמים שירסנו את המשטרה ויגרמו לה לוותר על התנגשות מיותרת? (הדס פארוש / פלאש 90)

המשטרה שוב משחקת באש בהר הבית

צו ההרחקה לדרשן הראשי של מסגד אל-אקצא הוא עוד אחד משורת צעדים כוחניים של ישראל באחד מהמוקדים הנפיצים של הסכסוך. המשטרה יודעת שהדרך לפתור את המתחים במקום היא תיאום עם הוואקף, אבל מעדיפה לרצות את תנועות המקדש הקיצוניות - כל הדרך לעימות הבא

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf