newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

זה לא רק מכנסונים, זו דרישה לחינוך אחר בבתי הספר

למערכת החינוך קל יותר לדבר על מכנסונים של תלמידות, מאשר להשקיע בלימודי מגדר במשך 12 שנות לימוד, שיתחילו מהפכה בכל היחס של הבנים למיניות

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כותבת אורחת: רותם אלישע

"מחאת המכנסונים". ככה קראו למחאה שלנו בתקשורת.

נכון שהמחאה מתרכזת הרבה בכך שתלמידות לא רשאיות להגיע במכנסיים קצרים לבית ספר, אבל מאחורי זה עומד מסר עמוק שתלמידות מבתי ספר בארץ מנסות להעביר בבתי ספר שהן נמצאות וגם כמובן למשרד החינוך. מאחורי "מחאת המכנסונים" עומדות נערות המתנגדות לאפליה מגדרית, חוסר שוויון ועידוד תרבות האונס – כל הדברים האלה קורים בבתי ספר בישראל 2015.

בדף הפייסבוק שאני מנהלת, "מפסיקות לשתוק – נלחמות למען החופש והשוויון", קיבלתי עשרות הודעות מתלמידות שמופלות בבתי ספר שלהן. לחלקן לא נתנו להיבחן מפני שהגיעו במכנסיים קצרים, בעוד שתלמידים בנים שהגיעו עם מכנסיים קצרים נבחנו כמובן. חלקן הושעו מבית הספר, חלקן ננזפו ולחלקן הצוות החינוכי אמר אמירות מאוד פוגעניות שמעודדות את תרבות האונס. "את תפריעי לבנים להתרכז", אמרו לאחת. "יטרידו אותך מינית ככה כשאת לא צנועה", אמרו לאחרת, והיו עוד שלל אמירות בסגנון הזה.

המסר שמועבר לנו, התלמידות, הוא שאנחנו אחראיות על הבנים, אנחנו אחראיות על המעשים שלהם, אנחנו אחריות אם יטרידו אותנו ואנחנו האשמות. גורמים לנו להרגיש כמו לא יותר מאובייקט מיני. זה מסר מעוות, שמעודד האשמת הקרבן ונותן לגיטימציה לגברים להטריד, שכן הנערות (או הנשים) אשמות בעצמן לכאורה, כי הן אובייקט מיני, וזה בסדר כי לחפץ הרי אין רגשות.

לבתי הספר ולמשרד החינוך הרבה יותר קל להתנער מאחריות ולהאשים את התלמידות מאשר לתת תקציבים לתכנית לימודים מסודרת במגדר וחינוך מיני מכיתה א' עד י"ב. יותר קל לכסות את הגוף של התלמידות מאשר לחנך לתרבות לא סקסיסטית ואלימה מינית ומגדרית.

אני מאוד שמחה שבשבועות האחרונים תלמידות נלחמות על זכותן לשוויון ויחס מכבד, שהן מבינות שהמסרים שמועברים לנו בבתי ספר הם מסרים שגויים ונלחמות כדי לשנות את זה. אני מאוד שמחה שהמודעות לאפליות מגדריות התעצמה ושנערות לא שותקות מול זה.

עוד שבועיים אנחנו נפגין מול הכנסת בדרישה לשוויון מגדרי בבתי ספר ולהקצאת משאבים לתכנית לימודים בנושא מגדר וחינוך מיני. נפגין תלמידות, תלמידים, מורים/ות והורים. אני מקווה שגם הח"כים יצטרפו אלינו ויעזרו לנו לשנות את המצב הקיים. עז אז, אנחנו נפעל מלמטה כדי לשנות את זה.

רותם אלישע היא מנהלת עמוד הפייסבוק "מפסיקות לשתוק – נלחמות למען החופש והשוויון" ותלמידה בכיתה י"ב.

> נישואי בוסר: כמה קטינות ערביות נישאות בניגוד לחוק, ולמה?

מכנוסנים זה לא הכל (אילוסטרציה: Alessandra Celauro CC BY-NC 2.0)

מכנסונים זה לא הכל (אילוסטרציה: Alessandra Celauro CC BY-NC 2.0)

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
עימותים בין שוטרים לצעירים ביפו, אחר שהמשטרה עצרה באלימות ארבעה צעירים ופצעה אישה, ב-1 באפריל 2020 (צילום: אורן זיו)

עימותים בין שוטרים לצעירים ביפו, אחר שהמשטרה עצרה באלימות ארבעה צעירים ופצעה אישה, ב-1 באפריל 2020 (צילום: אורן זיו)

מהומות ביפו בצל הקורונה: "אם היה שוטר אחד חכם זה היה נמנע"

ניסיון לעכב נער בן 16 במחסום משטרתי הסלים למעצר אלים של ארבעה צעירים ופציעת אישה – והוביל להתפרצות של מחאה. מאות שוטרים הגיעו ליפו, השליכו רימוני הלם ורדפו אחרי צעירים בסמטאות. ח"כ סאמי אבו שחאדה: "השוטרים סיכנו את כל יפו וגם את עצמם"

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf