newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

צפו: חיילים מאיימים על ילד במעצר שווא

תיעוד מצולם מראה שבתקופה האחרונה חיילים בחברון מתנכלים לבני משפחה פלסטינית: הם פולשים לבית המשפחה ללא סיבה ואמרו שיעצרו ילד גם אם לא ביצע עבירה. כשילדי מתנחלים זורקים אבנים, החיילים שומרים עליהם

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כותב: מיכאל שפר עומר-מן

חיילים בעיר חברון איימו שיעצרו ילד בן 14 רק בגלל שעמד בקרבת ילדים אחרים שזרקו אבנים. בתיעוד שצולם לפני כחודש על ידי מתנדב ארגון "בצלם" נראה הילד, מאהר אבו-חיה, כשהוא מעוכב על ידי חיילים ברחוב בשעת ערב ב-6 לאפריל האחרון.

בסרטון נראים החיילים כשהם אוחזים בילד ומתווכחים עם אביו, הצלם, מוחמד אבו-חיה. בתחילה טוענים החיילים שמאהר ברח מהם יחד עם ילדים אחרים, שזרקו אבנים. די מהר הם משנים את הגרסה שלהם ואומרים שהילד בכלל לא ברח. "בפעם הבאה הוא ישלם על זה, פאודה יהיה לו, בלגאן", אומר אחד החיילים.

חייל אחר אומר שכל פעם שזורקים אבנים לעברם, מאהר נמצא בסביבה. נראה שהחייל לא מבין שיש כל מיני סיבות שבגללן ילד בן 14 יכול לעמוד מחוץ לביתו שלו, ברחוב שלו. סיבות שאינן זריקת אבנים.

"כל פעם שמישהו זורק אבנים אנחנו רואים את הילד הזה", אומר אחד החיילים באנגלית. "אם אני רואה את הפנים שלו שוב, ולא אכפת לי אם הוא זרק אבנים או לא, הוא הולך איתנו. הוא הולך איתי והוא יהיה קשור כל הלילה והוא ייענש ואתה תצטרך לשלם כדי לקבל אותו בחזרה".

במלים אחרות, החייל אומר שלמרות שהילד הזה, בן ה-14, לא ביצע שום עבירה, וגם אם בעתיד לא יבצע שום עבירה, הוא עומד לעצור אותו ולכבול אותו ללילה שלם – על כלום.

> הקיץ חזר: שוטרים עיכבו ערבים שהותקפו על ידי יהודים בירושלים

לטענת "בצלם", משפחת אבו-חיה, שחיה באזור של חברון שנמצא בשליטה ישראלי ובסמיכות לבתי מתנחלים, סובלת מהטרדות מצד הצבא מזה כמה חודשים. במספר סרטונים נוספים שפרסם הארגון נראים חיילים כשהם פושטים על בית המשפחה ומוציאים את בתי המשפחה החוצה, בלי כל סיבה נראית לעין.

בסרטון אחר נראים עשרות חיילים כשהם מטפסים על גג בית המשפחה, בלי לבקש רשות או להסביר מה הם עושים, פשוט כדי להצטלם תמונה קבוצתית ("תעלו לאינסטגרם", מעיר אחד מהם בסוף).

> איך זה מרגיש כשחיילים באים לתמונה קבוצתית על הגג שלך

ובעוד שנראה שהחיילים משקיעים מאמצים רבים כדי לאתר זורקי אבנים פלסטינים, המצב שונה בכל הנוגע לזורקי אבנים יהודים, מתנחלים. בני משפחת אבו-חיה תיעדו לפני כשנה מתנחלים זורקים אבנים לעבר פלסטינים כשהם עומדים ממש בצמוד לחייל, שלא מנסה אפילו למנוע מהם לזרוק, שלא לדבר על לעצור אותם.

> "אסור לי לצאת מהבית לרחוב": החיים ברחוב השוהדא בחברון

מיכאל שפר עומר-מן הוא עיתונאי, ועורך האתר 972+. הפוסט פורסם במקור באנגלית ב-972+, ותורגם על ידי חגי מטר.

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
כמה פעמים השבתם ריקם את פניהם של פלסטינים אשר עתרו בפניכם נגד הטרור שמפעיל צבא הכיבוש כלפיהם? תומכי נתניהו מפגינים נגד בית המשפט העליון (יונתן זינדל / פלאש 90)

כמה פעמים השבתם ריקם את פניהם של פלסטינים אשר עתרו בפניכם נגד הטרור שמפעיל צבא הכיבוש כלפיהם? תומכי נתניהו מפגינים נגד בית המשפט העליון (יונתן זינדל / פלאש 90)

שופטי העליון - זרקתם אותנו לכלבים, עתה הגיע תורכם

כארבעה עשורים מופיע עו"ד ג'ואד בולוס בפני בג"ץ בניסיון להגן על זכויותיהם של פלסטינים, שנרמסות גם מצד בית המשפט עצמו. לפני שנים התריע: החרב המאיימת על הדמוקרטיה תפגע גם בכם. כעת זה קורה. מכתב פתוח לשופטי העליון 

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf