newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

כך ידיעות אחרונות המליכו את נתניהו

אי אפשר לקדם יום-יום מעל גבי העיתון את הפחד מאיראן, את מדיניות ההפרטה ואת התפיסה שאין פרטנר - ואז לצפות שהבוחרים ידחו את מי שמייצג את המצע הזה

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כותב אורח: דניאל דור

כבר שמעתי כמה אנשים אומרים היום שהנה, התברר שבאמת אין לתקשורת שום השפעה על הציבור. הנה, כמה מאמץ השקיעו בקמפיין נגד ביבי, והוא שוב ניצח. דור שלם של אנשי תקשורת יגדל עכשיו על הכאילו-תובנה הזו. היא מתאימה כמו כפפה ליד ליצרים הקפיטליסטיים של התעשייה: אם זה באמת לא משנה מה אנחנו עושים, אפשר להמשיך למכור קצת תוכן שיווקי, לשכפל כמה קלישאות וללכת הביתה מוקדם.

אבל הכאילו-תובנה הזו לא רק מסוכנת, היא גם שגויה לחלוטין. העניין המשני הוא כמובן "ישראל היום": רק מי שחי בבועת הברנז'ה חושב שכולם יודעים שהעיתון שייך לביבי. סביר להניח שהוא משפיע היום בציבור הרחב לא פחות מכלי התקשורת הוותיקים יותר.

העניין העיקרי נוגע במהותה של השפעה תקשורתית: היא פועלת לטווח ארוך. "ידיעות אחרונות", למשל, משווק לקוראיו יום אחרי יום פרספקטיבה שמעצימה את הפחד מערבים ואיראנים, שמתעלמת מהכיבוש וממוראותיו, שמצהירה בהתמדה שעדיין אין פרטנר ולא נראה שיהיה, שמזלזלת באופן מוצהר ומנומק במחאה החברתית, שאמנם טיפה מפחדת להסתכסך עם אמריקה אבל משוכנעת שהעולם כולו נגדנו מסיבות אנטישמיות, שקוראת את המציאות הכלכלית מנקודת המבט של קפיטליזם בגרסה לילדים (כך בעיתון עצמו, לא בכלכליסט), וכן הלאה. הרשימה ארוכה.

"ידיעות אחרונות", אם כן, מייצר בפועל את הבסיס האידאולוגי שעליו ביבי יושב. אפשר לקרוא לו עיתון שמאלני עד מחר. האידאולוגיה שהוא מוכר היא אידאולוגיה ימנית למופת.

ואז "ידיעות אחרונות" מחליט פתאום שצריך לזרוק את ביבי. את ביבי האיש הספציפי, לא את מה שהוא מייצג, ויוצא למסע שכנוע שמבוסס על שערוריות בכוס משקה כלשהי. יפה וטוב, אומר הציבור, אבל צריך גם לזכור את החיים עצמם. העולם כולו נגדנו. עוד מעט תיפול פצצה. מי בכלל מסוגל להתמודד עם כל זה? ברור שביבי. ואם רק ביבי יכול, מה אתם באים פתאום עם הבקבוקים? במלים אחרות, ההשפעה ארוכת הטווח של תכני העיתון היא עצומה. אפילו העיתון עצמו אינו יכול להשעות אותה כשבא לו.

ב"ידיעות" רוצים מהפך? בבקשה. שיתחילו לפרק החל ממחר בבוקר את פקעת ההפחדות, ההסתרות וההטעיות שהם טווים כבר שנים ארוכות (כמובן שלא לבדם) סביב התודעה הישראלית. שיעבדו על זה בהדרגה. ביסודיות. במשך כמה שנים טובות. מתישהו בעתיד, אם ירצה השם, יזכו לשבת בעשר בערב מול המדגם, ולראות את ההשפעה שלהם שולחת את ביבי הביתה.

דניאל דור הוא בלשן וחוקר תקשורת, ראש החוג לתקשורת באוניברסיטת תל אביב, מחבר הספר "עיתונות תחת השפעה", מייסד המשמר החברתי עם ליה נירגד. הפוסט פורסם גם באנגלית באתר 972+

> איך ערוצי הטלוויזיה העלימו את הרשימה השלישית בגודלה מהמסכים

הפגנת הליכוד מחוץ לבית ידיעות אחרונות (ניר גונטז')

הפגנת הליכוד מחוץ לבית ידיעות אחרונות (ניר גונטז')

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
ילדי האליטות מורגלים בשימוש בטכנולוגיה, ילדי השכבות המוחלשות נשארים מאחור (צילום אילוסטרציה: יוסי אלוני / פלאש 90)

ילדי האליטות מורגלים בשימוש בטכנולוגיה, ילדי השכבות המוחלשות נשארים מאחור (צילום אילוסטרציה: יוסי אלוני / פלאש 90)

ה"למידה מרחוק" היא ניסוי שקורבנותיו הם ילדי השכבות החלשות

במשרד החינוך מעוניינים כבר שנים לעבור בצורה גורפת ללימוד אינטרנטי רחב. אלא שכפי שמתבהר כיום, שיטה זו מגדילה עוד יותר את הפערים בין ילדי האליטות המורגלים בטכנולוגיה לבין הילדים המוחלשים שנשארים הרחק מאחור

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf