newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

תשובה למתנגדי הרשימה המשותפת בשמאל

לא מוותרים על עקרונות המפלגות השונות, מגדילים את הייצוג הערבי מבלי לאבד ייצוג יהודי, ומגיעים לניצחון כשהתנועה האסלאמית יושבת עם נשים פמיניסטיות ובני דתות אחרות. הרשימה המשותפת היא הדבר הנכון בזמן הנכון

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כתב: נדב פרנקוביץ'

עכשיו משהוכרזה בשעה טובה הקמת הרשימה המשותפת למפלגות הערביות ולחד"ש, כדאי לשוב ולעמוד על כמה נקודות חשובות:

1) הרשימה המשותפת היא לא ויתור על עקרונות של אף אחד. כל מפלגה תשמור על מנגנוניה ועקרונותיה ותייצג ותקדם אותם בכנסת לשביעות רצון ציבור בוחריה.

2) הרשימה תבטיח את מעבר אחוז החסימה של כל מפלגה, ובכך גם את המשך פעולת כל המפלגות למען עקרונותיהן. ולא רק זה – היא גם תמקסם את הייצוג של כל מפלגה, אז אדרבא!

3) ב-14 המקומות הריאליים של הרשימה, יש 11 חילונים: 2-3 נשים, יהודי, 5 קומוניסטים, 6 חילונים נוספים – ורק 3 דתיים. גם אם המפלגות לא היו שומרות על עצמאותן וגם אם הייתם חושבים שמדובר במפלגה אחת – וזו ממש לא מפלגה אחת – לא הייתה סיבה לדבר על ויתור על עקרונות. להיפך. ההסכמה של רע"ם לשבת עם רשימה בעלת רוב חילוני מובהק, עם יהודי, נוצרים ודרוזים ועם -2-3 נשים פמיניסטיות חילוניות, הייתה צריכה להיחשב ניצחון פוליטי ענק.

4) וגם אם זה לא היה המצב, והגוש היה רק שומר ומגן על נפח הקולות החילוניים, ומגביר את הייצוג של רע"ם (וזה כאמור לא המצב, אלא ממש להיפך) – זה היה עדיין נהדר לשמאל. לדוגמא, אם בבחירות האחרונות רע"ם-תע"ל הייתה מקבלת עוד אלף קולות שהיו חסרים לה בקלפי, וזוכה במנדט החמישי על חשבון הבית היהודי, הייתי מאוד שמח!

5) עדות ניצחת לעובדה שרשימה משותפת איננה מפלגה אחת היא דווקא הרצון של המיעוט הקטן בחד"ש, שהתנגד לרשימה משותפת, ללכת על אופציה של רשימה נפרדת עם תע"ל של אחמד טיבי. הרי תע"ל ישבו רק עכשיו בכנסת ברשימה משותפת עם רע"ם! אז מדוע אותם מתנגדים דווקא לא ראו את תע"ל כרע"ם, אלא בהחלט עשו הפרדה נחרצת בין שתי המפלגות? זה סימן מובהק לכך שריצה ברשימה משותפת לא פגעה בעצמאות ולא באופי של אף אחת מהמפלגות – ושאלו שטענו את הטיעון הזה בדבר מסמוס ההבדלים, כביכול, הבינו זאת בעצמם ופעלו בהתאם.

6) המטרה של הגנת והבטחת הייצוג של הציבור הערבי היא מטרה חשובה מאוד, במיוחד כרגע, והרשימה המשותפת, שזו אחת ממטרותיה, זוכה לקונצנזוס אדיר בציבור הערבי. כך שגם אם כל האמור לעיל לא היה מנטרל מן היסוד את הרטוריקה המוטעית בדבר השפעות שליליות לכאורה של ריצה משותפת, הרי שהמשך התמיכה בגוש עדיין היה צורך חשוב מאוד שכל סולידריות יהודית אמיתית עם הציבור הערבי צריכה, לדעתי, להביא בחשבון.

7) אין שום הבדל במידת הייצוג היהודי של הגוש (שירוץ הפעם במצב צבירה של רשימה משותפת), או במידת הייצוג היהודי של חד"ש, מבעבר  – יש בה/בו עדיין את אותו דב חנין, שהריצה המשותפת תבטיח את המשך פעילותו גם בכנסת הבאה.

ופתגם יהודי עתיק אומר: הזמן קצר, והמלאכה מרובה.

> חמישה לקחים שאפשר ללמוד מהקמת הרשימה המשותפת

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
משבר האקלים, אילוסטרציה (צילום: pikist)

משבר האקלים, אילוסטרציה (צילום: pikist)

אין תשובה אחת למשבר האקלים. זה לא אומר שהכל אבוד

תשומת הלב הציבורית כמעט לא מופנית כיום למשבר שמעמיד את העתיד של כולנו בסימן שאלה, אך אנחנו נכנסים לתקופה קריטית לשינוי המגמה, ואסור להרפות מהנושא. על אף הביקורת, גם משמאל, על ה"גרין ניו דיל", נראה שהתפיסה הזאת יכולה בהחלט לקדם אותנו לפתרונות ממשיים

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf