אלפי שתילי עצי זית נעקרו באזור בו מת השר הפלסטיני אבו עין

חקלאים מצאו שתילים שנכרתו או נעקרו ליד המאחז הלא חוקי עדי עד. לפני חודש הוגשה עתירה לפינוי המאחז בשל סדרה של פעולות עברייניות שיצאו ממנו נגד פלסטינים

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כ-5,000 שתילים של עצי זית נמצאו עקורים או כרותים באזור תורמוסעיא, ליד המאחז הלא חוקי עדי עד – כך על פי תחקירן השטח של ארגון "רבנים ולזכויות אדם" וסוכנות מען. השתילים נמצאו אתמול (חמישי) בבוקר על ידי חקלאים מתורמוסעיא שהגיעו לאדמותיהם, לא רחוק מהמקום בו מת לפני כחודש השר הפלסטיני לענייני הגדר וההתנחלויות זיאד אבו עין במהלך צעדה לעבר המאחז הבלתי חוקי. עצי הזית נשתלו לזכרו של אבו עין.

החקלאים מעריכים שמתנחלים הם שעקרו את העצים, כחלק מההתנכלות הנמשכת מצד יושבי המאחז ואחרים נגד חקלאי האזור. בעבר הורשע אחד מראשי המאחז בכך ששלח תלמידי ישיבה למסוק ולגנוב זיתים מעצי פלסטינים באזור, ולאחרונה הוגשה עתירה לבג"ץ על ידי תושבי הכפרים ועל ידי ארגון "יש דין" בדרישה לפנות את המאחז, שמהווה לדבריהם בסיס לפעולות אלימות.

החקלאי עוואד אבו-סמרה אמר לסוכנות "מען" כי בתקופה האחרונה מתנחלים פשטו על האדמות בכוונה לפגוע בשתילי הזיתים החדשים שנשתלו לזכר אבו עין, והשבוע כאמור נעקרו כ-5,000 שתילים מתוך כ-8,000 שנשתלו שם בחודש האחרון. לדברי ג'מיל אל-ברגותי מוועדת ההתנגדות לחומה ולהתנחלויות, העקירה התרחשה אחרי מספר תקריות להן היה עד שבהן מתנחלים תקפו חקלאים באזור. אל-ברגותי אמר ל"מען" כי בכוונת הוועדה והחקלאים לשוב ולנטוע עצי זית במקום אלה שנעקרו.

[עדכון, 18:15] במהלך היום (שישי) הגיעה לאזור שיירה ובה נציגים מהקונסוליה האמריקאית, על מנת לבדוק את טענות התושבים על עקירת השתילים. השיירה הותקפה באבנים ע ידי מתנחלים שהגיעו ממאחז עדי עד.

> עתירה: לפנות את מאחז עדי עד, שהפך בסיס לפעילות עבריינית

שתיל עץ זית כרות, תורמוסעיא (זאכריה סדה, רבנים לזכויות אדם)

שתיל עץ זית כרות, תורמוסעיא (זאכריה סדה, רבנים לזכויות אדם)

לפי נתוני "יש דין" בתשע השנים האחרונות התבצעו לפחות 71 אירועים פליליים באזור מאחז עדי עד בסגנון של גניבת רכוש פלסטיני, פגישה ברכוש, איומים, תקיפות, השתלטות וגידור של שטח פרטי ועוד. בעתירה עצמה מוזכרות 58 תלונות במעקב העמותה, שמהן רק שתיים הבשילו לידי כתבי אישום, ו-50 שנסגרו ללא כתב אישום, ברוב המקרים בשל מחסור בראיות או אי מציאת העבריין (ולא מכיוון שנמצא שלא בוצעה עבירה).

ביום זכויות האדם הבינלאומי האחרון, ה-10.12, צעדו תושבי הכפרים באזור בתהלוכה לא אלימה לעבר המאחז עם שתילי עצי זית כדי לציין את הגשת העתירה לבג"ץ. הצעדה הותקפה על ידי חיילים ושוטרי מג"ב, שבין היתר דחפו את השר אבו עין. השר נפטר לאחר מכן בבית החולים ברמאללה, כנראה בשל התקף לב.

> "זיאד אבו עין רצה ש-2015 תהיה שנת המאבק הלא אלים"

א א א
ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
דגלי ארה"ב, איחוד האמירויות, ישראל ובחריין על חומות העיר העתיקה בירושלים, ב-15 בספטמבר 2020 (צילום: יונתן זינדל / פלאש90)

דגלי ארה"ב, איחוד האמירויות, ישראל ובחריין על חומות העיר העתיקה בירושלים, ב-15 בספטמבר 2020 (צילום: יונתן זינדל / פלאש90)

אנו הפלסטינים זקוקים לכוח פוליטי חדש שמדבר על צדק ושוויון

ההסכמים בין שלוש מדינות האפרטהייד ישראל, איחוד האמירויות ובחריין, מחייבים שינוי עמוק באסטרטגיה הפלסטינית, ומעבר להתמקדות בטיפוח היחסים עם ארגוני חברה אזרחית. פריצת דרך כזאת תושג באמצעות בניית תנועת שמאל פלסטינית חזקה

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf