newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

אלפי שתילי עצי זית נעקרו באזור בו מת השר הפלסטיני אבו עין

חקלאים מצאו שתילים שנכרתו או נעקרו ליד המאחז הלא חוקי עדי עד. לפני חודש הוגשה עתירה לפינוי המאחז בשל סדרה של פעולות עברייניות שיצאו ממנו נגד פלסטינים

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כ-5,000 שתילים של עצי זית נמצאו עקורים או כרותים באזור תורמוסעיא, ליד המאחז הלא חוקי עדי עד – כך על פי תחקירן השטח של ארגון "רבנים ולזכויות אדם" וסוכנות מען. השתילים נמצאו אתמול (חמישי) בבוקר על ידי חקלאים מתורמוסעיא שהגיעו לאדמותיהם, לא רחוק מהמקום בו מת לפני כחודש השר הפלסטיני לענייני הגדר וההתנחלויות זיאד אבו עין במהלך צעדה לעבר המאחז הבלתי חוקי. עצי הזית נשתלו לזכרו של אבו עין.

החקלאים מעריכים שמתנחלים הם שעקרו את העצים, כחלק מההתנכלות הנמשכת מצד יושבי המאחז ואחרים נגד חקלאי האזור. בעבר הורשע אחד מראשי המאחז בכך ששלח תלמידי ישיבה למסוק ולגנוב זיתים מעצי פלסטינים באזור, ולאחרונה הוגשה עתירה לבג"ץ על ידי תושבי הכפרים ועל ידי ארגון "יש דין" בדרישה לפנות את המאחז, שמהווה לדבריהם בסיס לפעולות אלימות.

החקלאי עוואד אבו-סמרה אמר לסוכנות "מען" כי בתקופה האחרונה מתנחלים פשטו על האדמות בכוונה לפגוע בשתילי הזיתים החדשים שנשתלו לזכר אבו עין, והשבוע כאמור נעקרו כ-5,000 שתילים מתוך כ-8,000 שנשתלו שם בחודש האחרון. לדברי ג'מיל אל-ברגותי מוועדת ההתנגדות לחומה ולהתנחלויות, העקירה התרחשה אחרי מספר תקריות להן היה עד שבהן מתנחלים תקפו חקלאים באזור. אל-ברגותי אמר ל"מען" כי בכוונת הוועדה והחקלאים לשוב ולנטוע עצי זית במקום אלה שנעקרו.

[עדכון, 18:15] במהלך היום (שישי) הגיעה לאזור שיירה ובה נציגים מהקונסוליה האמריקאית, על מנת לבדוק את טענות התושבים על עקירת השתילים. השיירה הותקפה באבנים ע ידי מתנחלים שהגיעו ממאחז עדי עד.

> עתירה: לפנות את מאחז עדי עד, שהפך בסיס לפעילות עבריינית

שתיל עץ זית כרות, תורמוסעיא (זאכריה סדה, רבנים לזכויות אדם)

שתיל עץ זית כרות, תורמוסעיא (זאכריה סדה, רבנים לזכויות אדם)

לפי נתוני "יש דין" בתשע השנים האחרונות התבצעו לפחות 71 אירועים פליליים באזור מאחז עדי עד בסגנון של גניבת רכוש פלסטיני, פגישה ברכוש, איומים, תקיפות, השתלטות וגידור של שטח פרטי ועוד. בעתירה עצמה מוזכרות 58 תלונות במעקב העמותה, שמהן רק שתיים הבשילו לידי כתבי אישום, ו-50 שנסגרו ללא כתב אישום, ברוב המקרים בשל מחסור בראיות או אי מציאת העבריין (ולא מכיוון שנמצא שלא בוצעה עבירה).

ביום זכויות האדם הבינלאומי האחרון, ה-10.12, צעדו תושבי הכפרים באזור בתהלוכה לא אלימה לעבר המאחז עם שתילי עצי זית כדי לציין את הגשת העתירה לבג"ץ. הצעדה הותקפה על ידי חיילים ושוטרי מג"ב, שבין היתר דחפו את השר אבו עין. השר נפטר לאחר מכן בבית החולים ברמאללה, כנראה בשל התקף לב.

> "זיאד אבו עין רצה ש-2015 תהיה שנת המאבק הלא אלים"

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
משבר האקלים, אילוסטרציה (צילום: pikist)

משבר האקלים, אילוסטרציה (צילום: pikist)

אין תשובה אחת למשבר האקלים. זה לא אומר שהכל אבוד

תשומת הלב הציבורית כמעט לא מופנית כיום למשבר שמעמיד את העתיד של כולנו בסימן שאלה, אך אנחנו נכנסים לתקופה קריטית לשינוי המגמה, ואסור להרפות מהנושא. על אף הביקורת, גם משמאל, על ה"גרין ניו דיל", נראה שהתפיסה הזאת יכולה בהחלט לקדם אותנו לפתרונות ממשיים

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf