איום הריסת הבתים חוזר לרחף מעל תושבי לוד הפלסטינים

המשטרה הגיע לבית משפחת נאקיב בלוד והודיעה על הריסת ביתם עוד היום. ערעור הוגש לעליון. על פי הערכות של פעילים, כ-80 אחוז מהפלסטינים בעיר לוד חיים ב"תנאים לא חוקיים", ונמצאים תחת איום תמידי של הריסת בתיהם

מאת:
השאירו תגובה
א א א

לאחר תקופה רגועה יחסית בה נמנעו הרשויות המקומיות מלהרוס בתי פלסטינים בתוך ישראל, עיריית לוד, בראשות ראש העיר יאיר רביבו, שוב חוזרת לנופף בחרב ההריסות. הלחימה בעזה הסתיימה, וכעת הרשויות חוזרות למלחמתן היומית כנגד הערבים אזרחי המדינה.

הבית המאוים שייך למשפחת נאקיב, ונבנה על אדמת המשפחה השייכת לה בטאבו. כנגד המבנה עומד צו הריסה מאז חודש נובמבר (מלפני כחודש), בטענה לבנייה לא חוקית. עיריית לוד הודיעה על ביצוע ההריסה הבוקר (ראשון) ולמקום אף הגיעה המשטרה והודיעה על כוונתה לממש את הצו.

> דו"ח: מעל לשמונה מאות בתים נהרסו בנגב בשנה אחת

(צילום: סעיד אבו חמד)

בית משפחת נאקיב המיועד להריסה בלוד (צילום: סעיד אבו חמד)

בא כוחה של המשפחה, עו״ד קייס נאסר, הגיש בשבוע שעבר לבית המשפט המחוזי בקשת ערעור דחופה יחד עם בקשה לעיכוב ביצוע. בית המשפט דחה את בקשת עיכוב הביצוע, אך אישר עיכוב זמני עד היום (ראשון) בשעה 13:00 לצורך הגשת ערעור לבית המשפט העליון.

משפחת נאקיב מתגוררת על אדמתה הסמוכה לשכונת גני אביב, שלצורך בנייתה הופקעו אדמות מהמשפחה וממשפחות פלסטיניות אחרות בהליך שחוקיותו הוטלה בספק מאז ומתמיד. המשפחה מתגוררת שם עוד מלפני שנת 1948, ותוכנית התב״ע (תוכנית בניין ערים) המחוזית מאושרת לשכונה כבר שנים, אך העירייה טרם אישרה תוכנית מיתאר ואף הרסה בית בשנות התשעים.

לפי תצלום תוכנית התב"ע, ניתן לראות שהבית נבנה על אדמה המאושרת לבניה לצורך מגורים- כך שהחלטת העירייה על "בנייה בלתי חוקית" בהחלט נראית שרירותית:

(צילום: סעיד אבו חמד)

ניתן לראות לפי החץ השמאלי המצביע על החלקה בה נבנה הבית, שהנכס נבנה על אדמה המיועדת לבנייה (מקווקו) ובצמוד לדרך מוצעת (אדום)(צילום: סעיד אבו חמד)

במידה ובית המשפט העליון יסרב לבקשת עיכוב הביצוע, סכנת הריסת הבית הופכת למוחשית מתמיד ועל פי החוק ניתן להרוס את הבית בכל רגע נתון. לדברי אחד מבני המשפחה, ידוע שמדובר ברדיפה פוליטית. "העירייה טוענת שהבית מפריע לכביש", הוא סיפר לשיחה מקומית, "אבל לפי תוכנית התב"ע ניתן לראות בבירור שהמבנה נבנה על אדמה מאושרת. איך אפשר להסביר את החלטת העירייה חוץ מאשר רדיפה פוליטית?".

בשעות הקרובות, בהתאם להחלטת בית המשפט, יוחלטו על צעדים להמשך המאבק כגון הקמת אוהל מחאה או קריאה לפעילים להגיע ולהפגין.

על פי הערכות של פעילים בתחום המאבק נגד הריסות הבתים בעיר, כ-80 אחוזים מהפלסטינים בלוד חיים ב"תנאים לא חוקיים" על פי הגדרת המדינה, מאחר ובתיהם לא מאושרים. מצב זה מאפשר לרשויות להפעיל את איום ההריסה כנגד חלק גדול מאוד מתושבי העיר, בהתאם לצרכי הממסד.

[14:45 עדכון מבית המשפט: התקבלה בקשת המשפחה להוצאת צו עיכוב הריסה זמני עד הדיון הבא ביום חמישי בשעה 8:45]

> התמוטטות הריבונות? הערים המעורבות סובלות מריבונות מזניחה

הפוסט פורסם גם באנגלית באתר 972+

א א א
ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
העיתונאי בוב וודוורד חשף שטראמפ המעיט במכוון מסכנת הקורונה. פסל שעווה של טראמפ במוזיאון טוסו (צילום: ברכט בוג CC BY NC 2.0)

העיתונאי בוב וודוורד חשף שטראמפ המעיט במכוון מסכנת הקורונה. פסל שעווה של טראמפ במוזיאון טוסו (צילום: ברכט בוג CC BY NC 2.0)

הקורונה, האקלים והאישיות – הדברים שיכולים להפיל את טראמפ

על פי הסטטיסטיקאי נייט סילבר, הסיכוי שג'ו ביידן ינצח את הבחירות עומד על 77%. גם במדינות המפתח כמו פנסילבניה ופלורידה, הוא נהנה מיתרון. אבל טראמפ לא הולך לוותר, לא לפני הבחירות, וכנראה גם לא אחרי שיפסיד (אם יפסיד)

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf