newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

עד מתי יידרשו הפלסטינים לשלם את החשבון של השואה?

מי שעומד בראש מדינה כובשת, שבה מפגינים נגד חתונת ערבי עם יהודייה, מדינה שהגזענות גואה בה, לא יכול להטיף מוסר לאחרים. נתניהו תפסיק לנפנף בשואה בכל צומת פוליטית ותפתח ספר, אנחנו לא היינו אז באירופה

מאת:
השאירו תגובה
א א א

בבוקרו של יום היסטורי לעם הפלסטיני, כאשר הקהילייה הבינלאומית למדה שאין לחכות לעם ישראל שיכיר בזכותם של השכנים לעצמאות, בחר נתניהו להטיף מוסר לאירופה וללמד את האחרים לקח שהוא בעצמו לא הפנים. צודק נתניהו. באמת שיש כאלה שלא למדו דבר! אבל לא על אדמת אירופה, אלא פה במדינה הזאת. הגיע הזמן לשים את הכל על השולחן ולדבר על הקשר בין הפלסטינים והשואה.

שנים הנמכנו פרופיל וכערבים נמנענו מלהתמודד עם זה. הקפדנו לא לצעוק "נאצים" בהפגנות נגד הכיבוש והריסת בתים וביום האדמה, כשאנחנו מתנגדים לדיכוי ולגזענות נגד הערבים פה. כי לנו אסור לגעת בפצע ההוא, זה רגיש מאד ליהודים, הנכס הבלתי ניתן לערעור. אנחנו הערבים היינו ועדיין רגישים, חלשים, מובסים וכן – מפחדים שמא נואשם בלקיחת חלק או אפילו בהזדהות עם הזוועה שהייתה אז באירופה.

אבל ח'לס. די. לא עוד. אני לא מוכנה יותר לשאת את החטא הגדול על כתפיי. אי אפשר לעשות בנו הכול, כמעט שבעים שנים, ולהתחבא מאחורי הסדין השחור של היסטורית יהודי אירופה.

ראש ממשלה, במדינה שהגזענות גואה בה ומרימה ראש בכל פינה בחסות השלטון שלו, לא יכול להטיף מוסר לאחרים, כאשר בכל עיר שנכבשה ב-1948 – בלוד, בעכא, ביאפא – יש שכונה שקוראים לה "הגטו" שרומזת לעיר העתיקה בה נכלאו התושבים הפלסטינים. אתה, אדוני, אל תדבר על למידת לקח.

במדינה בה כל הצעת חוק מבית היוצר הגזעני שלך נודפת ריח של שנאה והפחדה מ"הערבים" – אל תדבר על למידת לקח. כאשר אלפי פלסטינים מתחילים את יומם בשתים וחצי בלילה, כגוש בשר שנדחף בכיוון אחד בשרוול שעומד חייל בקצהו, רק כדי לעבוד ולחזור באותו מסלול בערב – אל תדבר על לקח.

כאשר בקיץ אחד רצחת אלפי פלסטינים חפים מפשע, אותה אום מוחמד מעזה שארבעה מבניה נרצחו בחוף הים לא חושבת שלמדת לקח. במקום בו שורפים בתי ספר שילדים ערבים ויהודים לומדים בהם יחד, במקום בו מפגינים נגד חתונת ערבי עם יהודייה, לא נלמד לקח.

תפסיק כבר לנפנף בכל הזדמנות בשואה האיומה של היהודים מאירופה בכל צומת בקרירה הפוליטית שלך. לך תפתח ספר היסטוריה ותלמד שאנחנו לא נכחנו באירופה אז, ובטח לא לקחנו חלק בתוכנית אנטישמית.

מליון וחצי עזתים שכלואים כבר שבע שנים לא יעשו לך שואה נוספת, גם אם רשום באמנה של חמאס בסעיף שש "השמדת מדינת היהודים". גם לא איראן, כאשר מדינתך הדמוקרטית היא המחזיקה היחידה בפצצת אטום במזרח התיכון.

ממך אדוני אני לא מצפה יותר לשום דבר. אני בונה על העם שילמד את הלקח ויבחר לשנות את הנתיב של הקטר שדוהר אל התהום. גם אם זה מעשה נועז ומפחיד, זאת האפשרות היחידה כרגע.

הפוסט פורסם גם באנגלית באתר 972+

> צפו: כך נראים פועלים לא נראים

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
רועי כהן, נשיא לשכת ארגוני העצמאיים במהלך מחאת העצמאיים בתל אביב, בהתארגנות ליאצה בשיירה לכנסת, 30 במרץ 2020 (צילום: אורן זיו)

רועי כהן, נשיא לשכת ארגוני העצמאיים במהלך מחאת העצמאיים בתל אביב, בהתארגנות ליאצה בשיירה לכנסת, 30 במרץ 2020 (צילום: אורן זיו)

העובדים יוצאים למאבק: רשת ביטחון מלאה לכולם, עכשיו

על רקע המשבר הכלכלי החמור המאיים על כלל העובדים במשק ולאור המענה המגומגם שמציע האוצר, במיוחד לעובדים העצמאיים - ארגוני העובדים, פעילים חברתיים וחברי אופוזיציה דורשים מהממשלה להתחייב למענה הולם, בהתאם לצעדים שנקטו ממשלות ברחבי העולם

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf