newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

החרדים: העולים להר אשמים בתסיסה

המהומות האחרונות סביב הר הבית והפגיעה בפעיל הר הבית יהודה גליק הביאו את הממסד התורני והחרדי לחדד את עמדתם התקיפה נגד עליית יהודים להר, מטעמים הלכתיים וביטחוניים כאחד

מאת:
השאירו תגובה
א א א

בשביל החרדים הר הבית הוא כאב ראש.

חוץ מכאב הראש שהר הבית מסב לישראלים – כאלמנט מבעיר שטח ראשון במעלה מזה שנים, הר הבית הוא גם כאב ראש הלכתי. בבחירות האחרונות לראשות עיריית ירושלים הציע המועמד החרדי חיים אפשטיין, כיום סגן ראש העיר, לסגור את הר הבית כליל ליהודים, תוך שהוא מביע התנגדות לשליטה היהודית בהר.

מבחינת החרדים זה אסור, זה מבעיר את השטח, וזה כולל בתוכו תסבוכת הלכתית לא פשוטה – בלי להיכנס יותר מדי לפרטים, לפי פוסקים מסוימים עצם הבעלות היהודית על ההר גורמת לחובות הלכתיות שאף אחד לא מעוניין לקיים (אוקיי, אולי 'אף אחד' זה מוגזם. אף חרדי. נאמני הר הבית ישמחו לזבוח קרבנות ולתכנן מקדש).

המהומות האחרונות סביב הר הבית והפגיעה בפעיל הר הבית יהודה גליק, הביאו את הממסד התורני והחרדי לחדד עמדות.

> ההתלקחות בירושלים היא תגובה לפחד משוטרים ומתנחלים

פשקוויל במאה שערים נגד עליית יהודים להר הבית

פשקוויל במאה שערים נגד עליית יהודים להר הבית

ביטאון 'דגל התורה', היומון הנפוץ 'יתד נאמן', במאמר מערכת הבוקר (ה') שב על העמדה ההלכתית והחרדית מימים ימימה, לפיה העולים להר "חייבים כרת" – העונש החמור ביותר במדרג הדתי השמור, בין השאר, למי שאוכל ביום כיפור, רחמנא לצלן. מאמר המערכת לא הניח רק לסיבות התורניות, וחיזק את האיסור מסיבות ביטחוניות ופוליטיות.

יש לציין כי מועמד 'דגל התורה' לרבנות ירושלים, הרב שמואל אליהו מצפת, הוא אחד הבודדים שתומך בעליה לבית, ומאמר המערכת הבוקר ביתד נאמן למעשה דן אותו לכרת (כאן שמו לב לכך). אגב, מיד אחרי שנפגע, דובר בית הרב שטיינמן מנהיג 'דגל התורה', האשים את גליק.

אך השיא היה מכתב חדש שיצא היום מאת העדה החרדית, ארגון גג של הקהילות הירושלמיות המשתייכות ליישוב הישן בירושלים, שמייצג את הזרם החרדי הקיצוני שלא משתתף בבחירות ולא נוטל כספי מדינה.

המכתב חריף ביותר ותקדימי, תחת הכותרת "השמרו לכם לעלות בהר", תוקפים רבני הבד"צ החתומים – הגאב"ד (גאון ואב בית הדין, מספר אחת ב'עדה') וכל חברי בית הדין, "אנשים בדמות ובלבוש חרדי וחסידי שחוטאים ומחטיאים לעבור על איסור כרת לעלות להר הבית".

הרבנים כותבים עוד כי "לאור ריבוי המתפרצים בעוון פלילי זה אנו חוזרים ומחזקים את האיסור החמור. וחס ושלום אל יקל אחד באיסור החמור הזה בק"ן טעמים של היתר כי כולם הם עצת היצר להסית ולהדיח לעבור על איסור כרת רח"ל".

זאת ועוד: "בנוסף גם הוא חמור הדבר שבעתיים שהעליה להר הבית ופרסומו מביא בכנפיו תסיסה רבה בקרב גויי הארץ, ושפיכות דמים, יתן ה' ולא תקפ"ץ".

אמנם האיסור לעלות להר הבית הוא הלכתי נטו, אך הבחירה להדגיש זאת כעת במאמר מערכת ביתד ובמכתב הבד"ץ – היא אמירה פוליטית המתנערת מהקיצוניים בירושלים, ורואה בהם אשמים בתסיסה בעיר. עובדה זאת בולטת לאור הבחירה ביתד נאמן, ואף במכתב העדה החרדית, לחזק את האיסור בסיבות פוליטיות וביטחוניות, ולא רק הלכתיות.

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן

האיש שרוצה לספח את הגדה נהנה מהמשטר הצבאי השורר בה. נפתלי בנט (צילום: תומר נויברג / פלאש 90)

בנט עלול לגלות שממתקי הכיבוש עושים לו כאב בטן

שר הביטחון הטרי נראה שיכור משלל הסמכויות האזרחיות ששלטון הכיבוש מעניק למפקד הצבאי בשטחים, מאישורי בנייה עד הכרזת שמורות טבע. אבל די מהר יתברר לו שלא די בהבל הפה שלו כדי להקים שכונה או לחסום פעילי שמאל

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf