newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

אחרי המלחמה: הקלות נוספות בקריטריונים ליציאת פלסטינים מעזה

צעד בדרך להקלות נוספות במצור: ישראל תאפשר מעבר חברי ממשלת הפיוס הפלסטינית מעזה לגדה, יחודשו ביקורי משפחות של אסירים מעזה, ונבחרות ספורט יוכלו לצאת מעזה. כניסתם של עיתונאים ישראלים לרצועה עדיין אסורה

מאת:
השאירו תגובה
א א א

לאחר שהחודש הגיעו במערכת הבטחון לתובנה כי המצור על עזה אינו אפקטיבי, מפרסם השבוע מנהל פעולות הממשלה בשטחים (מתפ"ש) נוהל עדכני לכניסת פלסטינים מישראל, יציאה לחו"ל ולמעבר בין עזה לגדה המערבית.

למרות שישראל לא הכירה בממשלת האחדות הפלסטינית באופן רשמי, הנוהל שפורסם מתייחס לממשלת הפיוס (שמכונה בנוהל "הממשלה הטכנוקרטית"). על פי הנוהל החדש תאפשר ישראל מעבר של חברי הממשלה בין עזה לגדה, וכן את מעברם של עובדים בוועדת הבחירות לרשות.

הנוהל קובע כי ישראל תאפשר יציאה מוגבלת של עשרים חולים ביום לטיפולים מחוץ לעזה, גם אם מחלתם אינה מוגדרת כצורך רפואי דחוף. צורך רפואי דחוף מוגדר ככזה אשר מסכן חיים (ולא איבר), וכזה שהטיפול בו אינו מצוי ברצועה. בעבר אפשרה ישראל יציאה של חולים לטיפולים שאינם דחופים, אולם זו הפעם הראשונה, על פי ארגון גישה, בה מוגדרת מכסה מספרית.

בנוסף יונפקו היתרי יציאה לפצועים כתוצאה מהתקיפה הישראלית האחרונה ברצועה, גם כאן תחת מכסה של עד 30 ליום. ישראל תאפשר יציאתם של פצועי צוק איתן שאינם מוגדרים כמצב "רפואי דחוף" לרבות הזקוקים לטיפול אורתופדי. עוד תאושר, לראשונה מאז שנת 2007, יציאתם של חמישים אנשי צוותי רפואה להשתלמויות מקצועיות בירושלים המזרחית ובגדה המערבית.

> עזה: ילד נהרג מנפל שהתפוצץ, ההרוג העשירי מאז צוק איתן

מעבר ארז (ריאן רודריק ביילר/אקטיבסטילס)

מעבר ארז (ריאן רודריק ביילר/אקטיבסטילס)

יחודשו גם ביקורי משפחות של אסירים מעזה הכלואים בבתי הכלא בישראל. ביקורי משפחות יתאפשרו פעם בשבוע, לחמישים אסירים בכל שבוע, והמורשים לבקר יהיו הורי האסיר, בנות הזוג וילדיו.

בתחום הספורט, בנוסף על שחקני הנבחרת הלאומית הפלסטינית בכדורגל וחברי הוועד האולימפי הפלסטיני, תותר יציאתם של חברי נבחרות לאומיות נוספות לגדה ולחו"ל מענפי הריצה, הכדורסל וטניס שולחן.

לעומת זאת, לעיתונאים ישראלים עדיין לא מאושרת כניסה לשטחי הרצועה, כאשר כן מתאפשרת כניסתם של עיתונאים זרים. מה שאומר שכולנו נמשיך לקבל את המידע שלנו על המתרחש בעזה רק מדובר צה"ל או מתקשורת זרה, ולא ממראית עין או היכרות של התקשורת הישראלית עם המתרחש בשטח.

צעדים אלו מצטרפים לשורה של הקלות במצור על עזה עליהן דווח בשבועות שלאחר תום "צוק איתן". על פי הדיווחים אזור הדייג יורחב, תוצרת חקלאית מעה תשווק בגדה, ותתאפשר כניסתן של משאיות מלט וחומרי בניין לטובת שיקום הרצועה, לאחר החורבן שישראל הותירה אחריה. בנוסף, פורסם בהארץ כי כחמשת אלפים תושבי עזה צפויים לקבל אישורים לעבוד ביישובי עוטף עזה.

בארגון "גישה", העוסק בחופש התנועה של פלסטינים ברכו על השינויים בקריטריונים ליציאה מהרצועה, גם כרגע מדובר בהקלות נקודתיות בלבד, ולא בשינוי מדיניות, וציינו כי "לשיקום רצועת עזה נחוצה הסרת המגבלות על תנועת אנשים, בכפוף לבדיקות ביטחוניות פרטניות, כך שיתאפשרו חיי מסחר, חיי עבודה וחיי משפחה בכל חלקי הטריטוריה הפלסטינית, כמו גם ההזדמנות לשיווק סחורות מעזה בגדה ובישראל".

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
שוטרים עוצרים פעיל בח'אן אל אחמר, 5.7.18. המחאות ימשיכו בסוף השבוע (צילום: אורן זיו/אקטיבסטילס)

להתארגן ולפעול מבלי להקריב את עצמנו, או אחד את השנייה. שוטרים עוצרים פעיל בח'אן אל אחמר, 5.7.18. המחאות ימשיכו בסוף השבוע (צילום: אורן זיו/אקטיבסטילס)

השמאל והאתוס ההרסני של ההקרבה העצמית

רק אחרי שנשחקתי עד דק בפעילות פוליטית הבנתי שתנועות שמוכנות להיאבק לא חייבות לקדש אתוס של הקרבה. במקומו הן צריכות ליצור סביבה שדואגת לכל מי שרוצה לקחת חלק במאבק, מוקירה את אלו שמסכנים את עצמם ודואגת להם לאחר מכן

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf